بر خلاف پیش بینی مسئولان وزارت نفت، با برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال مصرف بنزین ایران به جای افزایش در هفته پایانی خرداد ماه با کاهش همراه شده است و در این بین ساعت ۲۴ امشب اولین سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی تابستانی به کارت‌های هوشمند سوخت واریز خواهد شد.

به گزارش قم خبر و به نقل از مهر، برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی فوتبال در برزیل منجر به کاهش موقتی مصرف بنزین ایران در آستانه فصل تابستان و آغاز سفرهای تابستانی مردم شده است.


آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نشان می‌دهد که پس از اوج گیری متوسط مصرف روزانه بنزین کشور به مرز ۷۰ میلیون لیتر در هفته های ابتدایی خرداد ماه در آستانه فصل تابستان مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی بار دیگر روندی کاهشی در پیش گرفته است.

از این رو در حالی مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خود را برای جهش دوباره مصرف بنزین در هفته پایانی خرداد ماه آماده می کردند، متوسط مصرف بنزین به جای عبور از مرز ۷۰ میلیون لیتر در روز به حدود ۶۸ میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت پیش از آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال در گفتگو با مهر با پیش بینی جهش مجدد مصرف بنزین کشور در آستانه فصل تابستان و پیش از آغاز ماه مبارک رمضان، گفته بود: به منظور تامین سوخت سفرهای تابستانی مردم، ذخیره سازی مطمئن بنزین در انبارهای نفت کشور انجام گرفته است.

با این وجود پیش بینی می شود با توجه به همزمان برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال و ماه مبارک رمضان، از اواسط مرداد ماه تا پایان شهریور ماه سال جاری کشور با یک سونامی و جهش بزرگ مصرف بنزین روبرو خواهد شد.

متوسط مصرف بنزین کشور در حالی از هفته گذشته در مقایسه با هفته های ابتدایی خرداد ماه روندی کاهشی به خود گرفته است که اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت این فرآورده پرطرفدار نفتی به لیتری ۱۰۰۰ تومان تاثیری در کاهش مصرف نداشته است.

سال گذشته متوسط رشد مصرف بنزین در کشور حدود هشت درصد بود با این وجود پیش بینی مسئولان وزارت نفت این است که امسال با اصلاح قیمت حامل های انرژی رشد مصرف بنزین حدود چهار درصد باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری