کد خبر: 1203

رئیس جمهور به تازگی دستور داده تا کالاهای مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان به وفور در اختیار باشد و کمبودی در زمینه عرضه کالا، احساس نشود؛ در این میان اگرچه حسن روحانی، صحبتی از کنترل قیمتی کالاها در این ماه به میان نیاورده است، اما برآوردها نشانگر این است که یک سبد کالایی ویژه ماه رمضان برای یک خانوار ۴ نفره، ۱۸۴ هزار تومان تمام می شود.

به گزارش قم خبر و به نقل از مهر، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران چند روز پیش به تمامی دستگاههای اقتصادی مسئول تنظیم بازار دستور داد تا شرایطی را فراهم کند که کالاهای مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان، به وفور در اختیار آنها قرار گیرد و کمبودی در این میان احساس نشود؛ این در حالی است که رئیس جمهور هیچ دستوری مبنی بر کنترل قیمت ها نداشته است و تنها مصوبه ای که برای کنترل قیمت ها، از سوی دولت صادر شده است بخشنامه ای است که از سوی معاون اول رئیس جمهور و به تبع آن، معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت خطاب به تولیدکنندگان صادر شده است.


این در شرایطی است که مهلت بخشنامه های مذکور نیز ۴ روز دیگر به پایان می رسد و مشخص نیست که دولت قصد دارد که این بخشنامه را تمدید کند یا خیر. اما آنچه که مسلم است دستگاهی که باید متولی نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه باشد، چندان تحرکی ندارد و بازار نیز به امان خدا رها شده است؛ از سوی دیگر تجربه نشان می دهد که به طور طبیعی کالاهای پرتقاضا در ماه مبارک رمضان با افزایش قیمت مواجه می شوند، مگر اینکه نظارت بر بازار کافی باشد و شرایط به گونه ای پیش رود که جای سوءاستفاده از این فضا به متخلفان داده نشود.

از سوی دیگر، دولت همواره در آستانه ماه مبارک رمضان اقدام به عرضه برخی از کالاهای ویژه تنظیم بازار می کند و البته اجازه برپایی برخی از نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا را نیز می دهد، در حالیکه حداقل تا به امروز، برنامه های رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توزیع ویژه اقلام مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان اعلام نشده است؛ این در حالی است که همین نمایشگاه عرضه مستقیم کالا، بخشی از نیاز مورد نیاز مردم را تامین می کردند و باعث کاهش قیمت در آستانه این ماه می شدند.

البته با اظهار نظر اخیر محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت مبنی بر عدم موافقت کابینه با افزایش قیمت ها، به نظر می رسد که این بخشنامه تمدید شود و قیمت نیز همچنان تحت نظارت و کنترل دولت باقی بماند، این در شرایطی است که رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی البته معتقد است که برخوردهای تعزیراتی و قیمت گذاری دستوری نمی تواند بازار آرامی را برای کشور رقم زند. فرهاد نیلی می گوید: سیاست های تعزیراتی در هیچ اقتصادی در دنیا جواب نداده است و باید فضا را به سمت رقابتی شدن پیش بریم تا رقابت، قیمت کالاها را اصلاح و کنترل کند.

به هرحال، اگرچه دولت اعلام کرده است که تورم را کنترل نموده و سطح عمومی قیمت ها در بازار کاهش یافته است، اما مردم این تغییر را به صورت محسوس احساس نمی کنند و به نظر می رسد رکود در بازار مسکن که یکی از شاخص های تاثیرگذار در نرخ تورم است، سبب شده تا تورم کنترل شود؛ اما حضور مردم در بازار نشانگر خیز آرام افزایش قیمت است و روز به روز نیز به این تغییرات قیمتی اضافه می شود. یک روز سیب زمینی گران می شود و آب معدنی و امروز هم تخم مرغ گران شده است و قیمت مرغ اندکی افزایش یافته است.

جزئیات قیمت اقلام مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان

خرما: هم اکنون یک کیلوگرم رطب مضافتی بم درجه یک ۵۷۰۰ تومان، رطب مضافتی بم کارتنی ۵۴۰۰ تومان و رطب مضافتی بم ممتاز نیز ۶۴۰۰ تومان است.

قند و شکر: شکر بسته بندی ۹۰۰ گرمی هم اکنون ۲۲۵۰ تومان و قند شکسته بسته بندی ۹۰۰ گرمی نیز ۲۷۰۰ تومان است.

برنج: هر کیلوگرم برنج دودی ۵۸۰۰ تومان، برنج طارم اصل ۶۸۰۰ تومان، برنج هاشمی ممتاز ۸۲۰۰ تومان، برنج فجر ۵۱۰۰ تومان، برنج هاشمی ۶۸۰۰ تومان، برنج وارداتی پاکستانی ۲۷۰۰ تومان، برنج هندی ۴۳۰۰ تومان، برنج آرژانتینی ۲۹۰۰ تومان است.

مرغ: مرغ کامل بسته بندی ۶۴۹۰ تومان، مرغ پاک شده کامل ۷۴۰۰ تومان، ران مرغ با پوست ۷۳۰۰ تومان، مغز ران با پوست ۹۸۵۰ تومان، سینه مرغ با پوست ۹۸۵۰ تومان، فیله مرغ ۱۴۳۰۰ تومان است. ضمن اینکه مرغ منجمد وارداتی ۴۹۵۰ تومان است.

تخم مرغ: هر شانه تخم مرغ نیز ۸۰۰۰ تومان است.

گوشت قرمز: راسته با استخوان گوسفند ۲۷۳۰۰ تومان، ران پاک کرده با استخوان ۳۳۵۰۰ تومان، قلوه گاه بی استخوان ۱۷۸۰۰ تومان، خورشتی ۲۸۲۰۰ تومان است.

سبزی: قیمت هر کیلوگرم سبزی خوردن ۹۰۰ تومان، سبزی آش خرد شده ۹۵۰ تومان، سبزی خورشتی خرد شده ۱۰۰۰ تومان و سبزی پلو نیز ۱۰۵۰ تومان است.

چای: هر بسته ۵۰۰ گرمی چای خارجی ۱۵۵۰۰ تومان و هر بسته ۵۰۰ گرمی چای ایرانی درجه یک ۱۲۰۰۰ تومان است.

روغن: هر بطری روغن مایع ۱.۵ لیتری ۷۲۰۰ تومان و هر حلب روغن ۴.۵ کیلویی جامد نیز ۱۷۵۰۰ تومان است.

حبوبات: قیمت هر کیلوگرم نخود ۳۵۰۰ تومان، جو ۲۳۰۰ تومان، باقلا زرد ۴۷۰۰ تومان، لوبیا سفید ۸۴۰۰ تومان، لوبیا قرمز ۶۸۰۰ تومان، عدس ۴۰۰۰ تومان، لپه ۴۰۰۰ تومان است.

نان: قیمت هر قرص نان سنگک ساده ۷۰۰ تومان، نان سنگک کنجددار ۱۰۰۰ تومان، نان بربری ساده ۶۰۰ تومان و نان بربری کنجددار ۷۵۰ تومان است.

زولبیا و بامیه: قیمت هر کیلوگرم زولبیا و بامیه در سال گذشته ۶۵۰۰ تومان تعیین شده بود که بر اساس جدیدترین تصمیم ها، قیمت به ۸۵۰۰ تومان خواهد رسید.

قیمت سبد کالای رمضانی خانوار ۴ نفره

اگر محتویات یک سبد کالایی را برای یک خانوار ۴ نفره در ماه مبارک رمضان را شامل یک کیلوگرم خرما (۵۷۰۰ تومان)، دو کیلوگرم زولبیا و بامیه (۱۷ هزار تومان)، یک بسته قند و شکر ( ۴۹۵۰ تومان)، ۵ کیلوگرم برنج هاشمی( ۳۴ هزار تومان)، دو عدد مرغ ۲ کیلویی (۲۹۶۰۰ تومان)، یک بطری روغن ۱.۵ لیتری (۷۲۰۰ تومان)، ۳۰ عدد نان سنگک ساده (۲۱ هزار تومان)، نصف شانه تخم مرغ (۴۰۰۰ تومان)، دو کیلوگرم گوشت خورشتی (۵۶ هزار تومان)، ۱۰ کیلوگرم سبزی خوردن (۹۰۰۰ تومان)، یک بسته چای (۱۵۰۰۰ تومان)، یک کیلو لوبیا قرمز (۶۸۰۰ تومان)، یک کیلوگرم عدس (۴ هزار تومان) و یک کیلو نخود (۳۵۰۰ تومان) در نظر گرفته شود، قیمت یک سبد کالایی معادل ۱۸۱ هزار و ۸۰۰ تومان خواهد شد.

بر این اساس هر نفر در ماه مبارک رمضان به طور متوسط ۴۵ هزار و ۴۵۰ تومان هزینه خوراک خواهد داشت. البته این رقم به غیر از هزینه های اضافی و احتمالی مترتب بر خانوارها در طول یکماه در زمینه مواد غذایی است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری