کد خبر: 1012

دبیر ستاد توسعه گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه برای تجاری‌سازی بیش از ۷۰ فرآورده و دارو که مراحل قانونی را بر اساس مقررات کشور طی کرده اند اقدامات حمایتی مالی در دست انجام است گفت: یکی از شرکت‌های مورد حمایت این ستاد، در حال تولید دارویی است که اثرات درمانی برای بیماری ام اس دارد و نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.

به گزارش قم خبر و به نقل از مهر، با توجه به اینکه ايران از نظر تنوع گياهي بخصوص از نظر گياهان دارويي، جايگاه منحصر بفردي در جغرافياي گياهي جهان دارد، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف ارتقاء جايگاه کشور در حوزه گياهان دارويي، داروهاي گياهي و احياء طب ايراني، تدوين نقشه راه، سند راهبردي و سياستگذاري در سطح کلان، ساماندهي، هدایت و هماهنگی بین نهادهای مرتبط، در سال ۸۷ تشكيل و فعاليت خود را آغاز کرد.


بر اساس نظر گياه شناسان و پ‍‍ژوهشگران علوم مرتبط منابع طبيعي، ایران حدود ۸ هزار گونه گیاه طبیعی دارد و تحقيقات دانش پژوهان كشور نشان داده كه بيش از ۲ هزار و ۳۰۰ گونه آن داراي خواص دارويي، عطري، ادويه‌‌اي و آرايشي و بهداشتي است.

ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی اعلام کرده که از كل تعداد گونه‌هاي گیاهی در رویشگاه‌های ایران نزدیک به ۱۷۲۸ گونه آن اندمیک (بومی) محسوب شده و منحصراً در سرزمين ايران رویش دارند و يك ظرفيت انحصاري در كشور محسوب مي‌شوند.

محمدحسن عصاره، دبیر ستاد توسعه گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به وظایف این ستاد در زمینه احیای طب سنتی در کشور و افزایش استفاده از داروهای گیاهی پرداخت و گفت: در راستای حمايت از مكتب پزشكي ايران با رويكرد بهره‌مندي از ميراث مكتوب در نظام سلامت، برنامه‌ریزی ملي در جهت گردآوري، تطبيق، مقابله، ترجمه، چاپ و انتشار نسخه‌های خطی و غیرخطی دانشمندان ایرانی در زمینه طب سنتی در قالب طرح احیای میراث مکتوب با همکاری دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و متخصصان داخلي و خارجي و نيز همكاري‌هاي بين ستاد در كميته فرهنگ و تمدن شوراي عالي انقلاب فرهنگي و موزه علوم پزشكي در حال انجام است.

برنامه ریزی برای افزایش تعداد دانشجویان طب و داروسازی سنتی

وی گفت: در همین حال حمايت از برنامه‌ريزي كشوري در جهت افزایش تعداد دانشجویان طب و داروسازی سنتی نسبت ‏به‏ تعداد کل‏ دانشجویان ‏پزشکی و داروسازی کشور، حمايت در جهت هماهنگي ملي براي تربیت نیروهای متخصص، تأسیس سلامتکده و داروخانه‌هاي گياهي و گسترش اصولي طب ايراني در شبكه سلامت ملي نیز در دستور کار قرار دارد.

دکتر عصاره، با بیان اینکه حمايت از سياست‌هاي بين دستگاهي با هدف افزايش توليد داروهاي گياهي و فرآورده‌هاي طبيعي در دستور کار این ستاد قرار دارد ادامه داد: در این زمینه حمایت از توسعه ثبت و صدور پروانه برای داروهای گیاهی، فرآورده‏های طبیعی و مکمل‌های موجود در فهرست داروهای گیاهی، هماهنگي بين دستگاهي براي افزایش تعداد داروهای تحت پوشش بیمه از داروهاي گياهي، حمايت و بسترسازي از تولید داروهای دامپزشکی با منشأ گیاهی به‌منظور کنترل بیماری‏های دام، طیور و آبزیان و کاهش خطرات باقیمانده‌های دارویی در فرآورده‌های دامی انجام می شود.

دبیر ستاد توسعه گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: حمايت فرابخشي از شناسايي و پايش گياهان دارويي و معطر در جهت پوشش كامل فلور ايران نیز از دیگر اقداماتت انجام شده است، به عبارت دیگر مجموعه‌ای از فعالیت‌ها در کشور در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف باید هماهنگ شود که این ستاد این نقش را بر عهده داشته و این زنجیره‌ها را به هم متصل کرده و به استناد آمار وزارتخانه‌ها در این امر موفق عمل کرده است.

مصرف بی‌رویه و خودسرانه داروهای گیاهی عوارض دارد

وی با بیان اینکه باید این تصور اشتباه را که مردم فکر می کنند داروهای گیاهی عوارضی ندارند درست کنیم ادامه داد: مصرف بی‌رویه و خودسرانه داروهای گیاهی هم مانند داروهای شیمیایی ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد؛ بنابراین باید اطلاعات و دانش مردم را در این خصوص با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بالا برد.

دکتر عصاره یادآور شد: زمان زیادی نیست که این ستاد فعالیت خود را شروع کرده؛ ولی در همین مدت کوتاه نیز توانسته است جایگاه مشخصی برای گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و طب سنتی ایجاد کند و در همین زمینه تصویب سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی به این تلاش‌ها هویت قانونی داده است. در مجموع کارهای زیربنایی بسیار متعددی صورت گرفته است که از جمله آن می توان به توسعه کشت گیاهان دارویی و شرکت‌های معتبری که به تولید داروهای گیاهی روی آورده‌اند اشاره کرد.

برنامه تاسیس داروخانه های گیاهی در حال تدوین است

دبیر ستاد توسعه گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه این ستاد وظیفه هماهنگی، پایش و پیگیری ارتباطات بین دستگاهی برای گسترش فعالیت‌ها را به عهده دارد گفت: بنابر اطلاعاتی که نمایندگان وزارت بهداشت و عضو ستاد اعلام کرده اند، برنامه‌هایی برای تاسیس داروخانه‌های گیاهی (طبیعی) در حال تدوین است که در آینده‌ای نزدیک شاهد فعالیت آن‌ها خواهیم بود.

وی از برگزاری دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی که در واقع یک مجمع عمومی بسیار مفید و کارآمدی برای تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران، محققین، صنعتگران، پزشکان، کشاورزان، نوآوران، بارگانان و صاحبان ایده خواهد بود در پاییز امسال خبر داد و گفت: شرکت های ذیربط در این نمایشگاه می توانند با هم در تعامل باشند؛ در واقع در این نمایشگاه می‌توان شرکت‌های معتبر و محصولاتشان را به علاقه‌مندان معرفی کرد.

نظارت بر عملکرد عطاری های سراسر کشور

دکتر عصاره با بیان اینکه ستاد توسعه گیاهان دارویی و طب سنتی برای اولین بار در کشور به صورت جدی اقدام به بررسی، شناسایی و به روز کردن اطلاعات عطاری‌های سراسر کشور کرده است گفت: این اطلاعات برای قدم بعدی برنامه‌ریزان بسیار با اهمیت است؛ البته ستاد برای ساماندهی فعالیت عطاری‌ها با سازمان‌های ذیربط اعلام آمادگی کرده و همکاری‌های موثری با آنها داشته است.

وی در مورد تعامل با وزارت بهداشت به عنوان مسئول سلامت کشور نیز گفت: تاکنون فعالیت‌های مناسبی در راستای این تعاملات صورت گرفته است که از جمله می‌توان به تحت پوشش بیمه قرار گرفتن تعدادی از داروهای گیاهی، تدوین دارونامه گیاهی، تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه کمی و کیفی داروهای گیاهی و غیره اشاره کرد.

تسهیلاتی برای شرکت های دانش بنیانی که محصولات مبتنی بر طب سنتی تولید می کنند

دبیر ستاد توسعه گیاهان دارویی با بیان اینکه شرکت‌های جوان که تشخیص داده شود توان حرکت در مسیر اهداف توسعه کشور را دارند با داشتن حداقل‌ها از جمله دریافت مجوز تولید از دستگاه‌های ذیربط مورد حمایت ستاد قرار می‌گیرند گفت: اخیرا با عملیاتی شدن لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، در این ستاد، کارگزاری، ارزیابی و تشخیص این شرکت‌ها در حوزه داروها و فراورده‌های گیاهی و طبیعی تشکیل شده که خوشبختانه تعدادی موفق به گذراندن استاندارد مصوب در آیین‌نامه شده‌اند و به عنوان دانش‌بنیان تایید و به مراجع ذیربط معرفی شدند.

به گفته وی در واقع شرکتی که موفق به دریافت تایید از کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها شود، مورد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی قرار می‌گیرد که این حمایت‌ها شامل دریافت وام، معافیت مالیاتی، تسهیلات صادراتی و غیره می‌شود.

تولید داروی گیاهی درمان آلزایمر و ام اس

دکتر عصاره با اشاره به طرح های حمایتی از تحقیقات و تولید داروهای گیاهی گفت: برای درمان آلزایمر یکی از شرکت‌های مورد حمایت این ستاد، موفق به تولید، اخذ مجوز و تجاری‌سازی داروی کنترل کننده الزایمر شده و در حال حاضر این محصول را به خارج از کشور از جمله فرانسه نیز صادر می‌کند.

وی گفت : یکی دیگر از شرکت‌های مورد حمایت ستاد، در حال تولید دارویی است که اثرات درمانی برای بیماری ام اس دارد که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد، در واقع ستاد برای تجاری‌سازی بیش از ۷۰ فرآورده و دارو که مراحل قانونی را بر اساس مقررات کشور طی کرده اند، اقدامات حمایتی خود را در قالب حمایت های مالی انجام داده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری