عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حضور رئیس دفتر تبلیغات در شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان حلقه وصل بین دو قشر دینی و فرهنگی تاثیرگذار بوده و سبب هماهنگی و هم‌افزایی مفید می‌شود.

به گزارش قم خبر به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد واعظ موسوی با اشاره به انتخاب رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: مقام معظم رهبری در حکمی که اخیرا برای اعضای شورای انقلاب فرهنگی صادر کردند، از زحمات گذشته افراد تقدیر و رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم را به مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کردند.

وی خاطرنشان کرد: هر یک از اعضای این شورا مسئولیت خطیری در مباحث فرهنگی در کشور دارند و نقش خود را در این زمینه ایفا می‌کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: بدون تردید رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم نیز به عنوان نهاد برخاسته از حوزه خواه یا ناخواه شخصیتی حوزوی در این شورا محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه مسئولیت دین‌داری و مسائل فرهنگی در طول تاریخ بر عهده حوزه‌های علمیه بوده است، گفت: علما، مراجع و طلاب دغدغه‌های فرهنگ دینی جامعه اسلامی را همواره داشته‌اند و دارند، وجود چنین عنصری در مجموعه ارزشمند شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان فرصت مناسب برای انتقال دغدغه‌های حوزویان به شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

واعظ موسوی با بیان اینکه علمیت بخشیدن بحث‌ها و ارائه دادن مباحث دینی، علمی و فرهنگی مطرح در این شورا بسیار مفید است، گفت: دفتر تبلیغات اسلامی نباید فراموش کند به عنوان عنصر حوزوی و نماینده حوزویان در این مجموعه قرار گرفته است، انتظار از او انتظار از یک عنصر فعال، مورد تایید رهبری و نظام است.

وی یادآور شد: باید چالش‌های موجود موشکافی لازم شده و دغدغه‌های حوزویان را در آن شورا مطرح کرد و به صورت علمی از مواضع حوزه و حوزویان دفاع صورت گیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: اثرگذاری و نقش پررنگ در مصوبات مختلف شورای انقلاب فرهنگی در عرصه‌های مختلف فرهنگی از وظایف دیگر بوده تا امیدی که به نفوذ دین در پایه‌های مختلف فرهنگی ایجاد شده، به ناامیدی تبدیل نشود.

وی با اشاره به ارزیابی از عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با توجه به اطلاعات دقیق و کاملی که نسبت به شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم، در این شورا تلاش فراوانی صورت گرفته است.

واعظ موسوی ادامه داد: مشکل در اجرا و نظارت است و در بخش فرهنگی و بسیاری از بخش‌های دیگر جامعه اسلامی مباحث تصویب شده، ولی آنگونه که لازم است عملیاتی و اجرایی نمی‌شود.

وی عنوان کرد: نظارت و کنترلی در مرحله اجرا وجود ندارد، ولی مصوبات محکم، متقن و دارای پیش زمینه‌های حقوقی و اجتماعی مناسبی است، در حالی که اجرای دقیق و نظارت بر اجرا مشاهده نمی‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه انتظارات بیشتر مردم از مصوبات برآورده نمی‌شود، گفت: درست مانند اینکه به طبیب ماهری مراجعه شود و او دردها را تشخیص دهد و براساس تشخیص صحیحی که انجام داده، نسخه مناسبی بنویسد، ولی بیمار به جای اینکه نسخه را به داروخانه عرضه کرده و داروها را تحویل بگیرد و مصرف کند، نسخه را در جیبش بگذارد؛ بدون تردید هر چند از استحکام و اتقان برخوردار باشد، درمان درد بیمار نیست و درمان درد در صورتی است که بر اساس نسخه عمل شود، در مسائل فرهنگی نیز صرف تصویب مواد و تبصره‌ها هر چند لازم است، ولی کافی نیست.

وی عنوان کرد: باید این مواد و تبصره‌های مصوبه در عرصه اجتماع به صورت اجباری و عملیاتی ظهور و بروز پیدا کند و نظارت دقیق از سوی دستگاه‌های نظارتی در اجرای مصوبات انجام شود تا موجبات خرسندی مقام معظم رهبری را به همراه داشته باشد.

واعظ موسوی با بیان اینکه مسئولیت دینداری و فرهنگ دینی همواره بر عهده علما و ‌فضلای حوزه علمیه بوده است، گفت: از سوی دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی درصدد پیگیری مسائل فرهنگی و تصویب مصوبات و آیین‌نامه‌هاست.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: حضور رئیس دفتر تبلیغات در شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان حلقه وصل بین دو قشر دینی و فرهنگی تاثیرگذار بوده و سبب هماهنگی و هم‌افزایی مفید می‌شود و در اطلاعات علمی، فنی و هرچه بارورتر کردن و بهتر کردن مصوبات موثر است تا دغدغه‌های نظام را در مجموعه بزرگ شورای انقلاب فرهنگی منتقل کند.

وی یادآور شد: از سویی دیگر با انتخاب رهبری این نهاد جایگاه قانونی و موقعیت ممتازی در شورای عالی انقلاب فرهنگی پیدا کرده، می‌تواند از ظرفیت فوق‌العاده در شورای عالی انقلاب فرهنگی بهره بگیرد و پل ارتباطی بین این دو نهاد باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری