کد خبر: 2548

مدیر عامل سازمان انتقال خون استان قم خبر داد

مدیرعامل سازمان انتقال خون استان قم از افزایش 29 درصدی اهدای خون در ماه رمضان نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

خبرگزاری فارس: افزایش 29 درصدی اهدای خون در ماه رمضان
به گزارش قم خبر ؛ مرتضی نوریان امروز در گفت‌وگو با فارس در قم به تشریح وضعیت اهدای خون در ماه مبارک رمضان پرداخت و اظهار کرد: با مشارکت مردم مومن و روزه‌دار شهر مقدس قم وضعیت استان از نظر ذخایر خونی در ماه رمضان خوب است و مقدار خونی که در مدت 12 روز نخست این ماه مبارک اهدا شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته 29 درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه از نظر تامین خون مورد نیاز استان مشکلی نداریم ادامه داد: هم اکنون بیش از هزار واحد خون ذخیره برای استفاده بیش از 10 روز وجود دارد که امکان ارسال آن برای سایر مراکز نیازمند نیز فراهم است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون استان قم با اشاره به اینکه از نظر تعداد مراجعین از ابتدای ماه مبارک به میانگین مراجعه قبل از ماه رسیده‌ایم بیان کرد: شرایط اهدای خون در ماه مبارک به لحاظ روزه‌داری افراد به این شکل است که حداقل 6 ساعت بعد از خوردن سحری می‌توانند برای اهدای خون مراجعه کنند که اگر سابقه فشار خون نداشته باشند این کار انجام خواهد شد.

نوریان با اشاره به اینکه سازمان مرکزی هر روز صبح آماده پذیرایی از اهدا‌کنندگان خون است ابراز کرد: با توجه به اینکه تعداد اهدا کنندگان خون بعد از زمان افطار بیشتر می‌شود و برای حفظ ذخایر خونی هر دو مرکز روح الله و سازمان مرکزی از ساعت 21:30 لغایت یک بامداد آماده خدمت رسانی به شهروندان قمی هستند.

وی با بیان اینکه خونی که از اهدا کنندگان دریافت می‌شود خون کامل است خاطرنشان کرد: خون دریافتی طی پروسه و فرایندهای مختلف از نظر سلامت مورد بررسی قرار می‌گیرد و تا سلامت خون محرز نشود به هیچ عنوان توزیع نخواهد شد، همچنین یک خون کامل برای بیش از چند بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که پلاکت، پلاسما و سایر فرآورده‌ها از خون کامل جدا شده و به بیماران مورد نیاز تزریق می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری