کد خبر: 9997

دریاچه ارومیه خود از آمارهایی که این روزها درباره بالا آمدن سطح آب ارائه می‌دهند، گیج شده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، این روزها بازار دلسوزی و نگرانی‌هایی که پیشتر شبیه به بازی می‌ماند تا کارهای عملی و جدی برای نجات دریاچه ارومیه، به مانند سال‌های قبل همچنان داغ است، دریاچه در بهت همگان با فاجعه‌ای روبه‌رو شد که جان نمکی آن تبدیل به شوره‌زاری شد چند هزار تنی و آن را تا مرز از بین رفتن و نابودی کامل پیش برد.

حال لطف آسمان که با باران اندک جانی دوباره به دریاچه خسته از بی‌توجهی ما بخشیده، نویدی شده از سوی مسئولان که با آمارهای متفاوت خود تعجبی شگرف را در ما ایجاد کرده‌اند، تعجبی که نوک پیکانی شده تا هدفش اعتماد مردم به مسئولان مربوطه است.

احتمالاً از شادمانی بسیار زیاد مسئولان است که در پوست خود نمی‌گنجند و از اینکه دست روی دست گذاشته و کاری نتوانستند برای نجات دریاچه ارومیه بکنند جز تصویب طرح، حال با بارش‌های خوب از خوشحالی «که خدا را شکر کمی راحت شدیم» دست و پایشان را گم کرده‌اند و در ارائه آمار کمی هول شده‌اند.

نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و سخنگوی دولت روز چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۳ پس از پایان جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران می‌گوید: «حدود نیم متر سطح آب دریاچه ارومیه افزایش یافته است که خبر بسیار خوبی است.»

حمید قاسمی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان‌شرقی روز پنجشنبه ۵ آبان ۹۳ در کارگروه مدیریت و مخاطرات زیست محیطی شهرستان ملکان گفت: براثر بارندگی‌های اخیر ۳۵ سانتیمتر سطح آب دریاچه ارومیه افزایش یافته است.

حسن عباس‌زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان‌غربی نیز در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اعلام کرد: از نخستین روز مهر تاکنون افزون بر ۱۷۲ میلیمتر باران در منطقه باریده و سطح آب دریاچه ارومیه تا ۳۰ سانتیمتر افزایش یافته است.

در مورد افزایش سطح آب دریاچه ارومیه کدام آمار صحیح است؟ (نیم متر، ۳۵ سانتی‌متر یا ۳۰ سانتی‌متر؟!) بحث ما مگر بر روی یک دریاچه نیست، آن هم دریاچه ارومیه؟ شماها درباره سه دریاچه صحبت می‌کنید یا یک دریاچه؟ مگر ما یک دریاچه ارومیه بیشتر داریم؟ شما آقایان هر سه مگر عضو یک کارگروه تخصصی نجات دریاچه ارومیه نیستید؟ پس این آمار و ارقام و تفاوتشان در چیست؟ حال به کدام آمار اعتماد کنیم؟ منبع این آمارها مگر یکسان نیستند؟

دریاچه ارومیه به هماهنگی بیشتری نیاز دارد تا از بحران خارج شود، ارائه آمارهای متفاوت اعتماد مردم را نیز نسبت به عملکرد و آمار و ارقام ارائه شده کاهش می‌دهد و انسجام کارگروه تخصصی نجات دریاچه را زیر سئوال می‌برد.

کاش گوشمان و چشممان به خبرهای شیرین و خوبی طنین‌انداز و روشن شود که مسئولان ما با عملکردشان دریاچه را نجات داده‌اند و به حل بحران کمک کرده‌اند که به قول معروف از بارش باران مایه نگذارند و خبرهای خوب به مردم بدهند.

بارش‌های خوب و به تبع آن بالا آمدن سطح آب دریاچه ارومیه نویدی بسیار خوب است در هیاهوی این بحران اما همین نوید خوب با بی‌تدبیری فرصتی سوخته به حساب می‌آید که با این وضعیت ارائه آمارها مشتی شده نمونه خروار برای انسجام مسئولان مربوطه که ضمن عدم هماهنگی چیزی بعید هم به نظر نمی‌آید.

حال اینکه با این رویه چه‌ها خواهد شد، قضاوت با مردم ...

سخنگوی دولت گفت: هیئت دولت در جلسه چهارشنبه ۷۲۹ میلیارد تومان را به احیای دریاچه ارومیه اختصاص داد.

نوبخت با بیان اینکه یک میلیارد و ۴۵۰ هزار متر مکعب ورودی آب سدها افزایش داشته است که ۱۰ درصد بیشتر از متوسط ۴۷ سال گذشته است، یادآور شد: حدود نیم متر سطح آب دریاچه ارومیه افزایش یافته است که خبر بسیار خوبی است.

مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان‌شرقی گفت: بر اثر بارندگی‌های اخیر ۳۵ سانتیمتر سطح آب دریاچه ارومیه افزایش یافته است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری