کد خبر: 9844

یک متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: مصرف آسپرین و داروهای مشابه در افراد در معرض خطر می‌تواند بروز سکته مغزی را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

به گزارش قم خبر به مقل از تسنیم، دکتر آرش بستانی سن بالا، فشار خون، بیماری های قلبی، دیابت، مصرف سیگار و الکل، کلسترول بالا و زندگی در شرایط پراسترس را از جمله عوامل مهم بروز سکته مغزی عنوان کرد. وی افزود: بر اثر عوامل یاد شده فرد دچار تصلب شرایین شده و لخته خون موجب مسدود شدن برخی رگ های مغز و بروز سکته مغزی می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه علایم سکته مغزی را بر حسب اینکه کدام یک از رگ های مغز مسدود شده متفاوت دانست و گفت: عوارض سکته مغزی می تواند بسته به رگ های قسمتی از مغز که مسدود شده، موجب ایجاد اختلال در بینایی، تکلم، تعادل و حرکت فرد یا حتی موجب مرگ فرد شود.

وی سکته های مغزی را سومین عامل مرگ و میر در جهان عنوان کرد و افزود: چنانچه رگ مسدود شده در قسمت های مراکز حیاتی و تنفسی در مغز باشد طی مدت زمان کوتاهی در صورت عدم رسیدگی می تواند مرگ فرد را رقم زند.

بستانی با بیان اینکه در درصد کمی از افراد علائمی پیش از بروز سکته مغزی ایجاد می شود، افزود: این علایم حکم پیش لرزه را داشته و می توانند به فرد در خصوص اینکه به زودی دچار سکته مغزی می شود، اطلاع دهند. وی اختلال در بینایی به مدت چند دقیقه یا کاهش قدرت قسمتی از بدن برای مدت کوتاه را از جمله این علایم عنوان کرد.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه افزایش سن یکی از فاکتورهای اجتناب ناپذیر سکته مغزی است، افزود: با کنترل عواملی از جمله فشار خون و چربی بالا و نیز ترک مصرف سیگار یا الکل می توان تا حد زیادی از بروز سکته مغزی پیشگیری کرد.

بستانی مصرف آسپرین و داروهای مشابه را در افراد در معرض خطر بروز سکته مغزی از جمله سالمندان، افراد مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا توصیه کرد و افزود: این داروها می توانند تا ۳۰ درصد خطر بروز سکته مغزی را کاهش دهند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری