کد خبر: 9129

مسؤول ستاد ترویج احکام با بیان این‌که سخن و نوشته تحریک آمیز برای نامحرم اشکال شرعی دارد، ارسال و یا جواب دادن به پیامک با این مضمون را جایز ندانست و از مبلغان خواست که احکام شرعی به روز و کاربردی استفاده از گوشی‌های همراه را به مردم آموزش دهند.

به گزارش قم خبر به نقل از رسا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسین فلاح زاده، مسؤول ستاد ترویج احکام شامگاه یکشنبه ۲۷ مهرماه در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به بررسی احکام فقهی نگاه به دیگران پرداخت و گفت: خداوند متعال نعمت چشم را برای دیدن، لذت بردن، رشد و تکامل بشر آفریده است.

وی ادامه داد: امروزه پیشرفت‌های مختلف علمی به سبب نعمت بینایی محقق شده است، اسلام مخالف بینایی نیست، ولی شکر نعمت بینایی استفاده صحیح و درست از آن است؛ این نعمت خدادادی برای استفاده درست است و دین تنها چند مورد را استثنا کرده است.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که خدا در نگاه کردن تنها چند مورد را استنثا کرده است، بیان داشت: نگاه به نامحرم و نگاه به حریم خصوصی و اسرار زندگی افراد از جمله مواردی است که اسلام آن را منع کرده است.

وی افزود: البته در نگاه به نامحرم و حتی حریم‌های خصوصی افراد همانند نامه، تلفن همراه، پرونده پزشکی، قضایی و درون منزل افراد شرایط و ضوابطی وجود دارد که باید از سوی افراد رعایت شود؛ برای مثال نگاه بدون قصد ریبه و شهوت به گردی صورت نامحرم بدون تداوم اشکالی ندارد، یا نگاه افراد خاص و مجاز به پرونده پزشکی، قضایی و نامه افراد نیز مشکلی ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده با اشاره به این‌که دین تنها کارهای مضر و مفسده دار را برای افراد منع کرده است، تأکید کرد: طلاب باید احکام را به گونه‌ای بیان کنند که افراد خیال نکنند دین آنها را زندانی کرده و دست و پای آنها را برای انجام هر کاری بسته است، برای مثال گفتن این جمله که همه چیز از نظر اسلام پاک است الا یازده چیز با جمله همه چیز در اسلام نجس است بسیار متفاوت است.

وی تصریح کرد: احکامی الهی تنها برای زندگی راحت‌تر و حفظ حقوق دیگران است تا سلامت روح و جسم افراد حفظ شود؛ موارد ممنوع بسیار کم است،‌ حتی در خوردن و آشامیدن تعداد موارد حرام اعلام شده با موارد حلال قابل قیاس نیست، برخی خیال می‌کنند اسلام دست و پای همه را بسته است، در حالی که این گونه نیست.

مسؤول ستاد ترویج احکام با بیان این‌که برخی از طلاق‌ها و متلاشی شدن زندگی به سبب کارهای زشت و دون از شأن همانند نگاه به دیگران شروع می‌شود، عنوان کرد: ارتباط با دیگران به چند دسته ذهنی، گفتاری، نوشتاری، دیداری و لمسی تقسیم می‌شود.

وی ادامه داد: ارتباط ذهنی یعنی علاقه، عشق و محبت داشتن به دیگران در فرد است، ارتباط ذهنی درباره افراد هم جنس و محرم مشکلی ندارد، چرا که فرد در بسیاری از مواقع با فکر کردن به جنس موافق و محرم خود در ذهن تحریک نشده و گرفتار شهوت و یا ریبه نمی‌شود.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: البته اگر این محبت و علاقه در ذهن همراه با مسائل شهوانی و جنسی باشد درست نیست؛ ولی درباره نامحرم اگر این علاقه، محبت و عشق تحریک آمیز، دارای مفسده و یا حتی خوف مفسده باشد حرام است، ولی اگر در این مراتب نباشد یعنی نسبت به نامحرم لذت شهوانی، خوف مفسده و یا تحریکی ندارد اشکالی شرعی ندارد، برای مثال تنها چند لحظه در ذهن باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده درباره ارتباط گفتاری نیز بیان داشت: این ارتباط در گذشته به صورت حضوری بوده ولی امروز با تلفن، چت کردن، ایمیل زدن، پیامک فرستادن و دیگر مسائل امکان پذیر است؛ در ارتباط گفتاری ممکن است کلمه‌ای از نظر مفهوم بسیار زیبا باشد ولی گفتن آن به نامحرم اشکال دارد.

وی ادامه داد: برای نمونه مفهوم جمله «دوستت دارم» از نظر شرع مشکلی ندارد، ولی گفتن این جمله به نامحرم در حکم ثانوی تحریک آمیز بوده و اشکال دارد؛ سخن و نوشته تحریک آمیز برای نامحرم اشکال شرعی(حرام) دارد، هر چند مطلب اشکال دار نگفته و یا ننوشته باشد.

مسؤول ستاد ترویج احکام با بیان این‌که اصل ارتباط و تعامل همراه با حدود شرعی از نظر اسلام ممنوع نیست، عنوان کرد: این همه مرد و زن‌ در جامعه رفت و آمد می‌کنند، اگر حدود الهی را حفظ کنند اشکالی ندارد، ولی اسلام موارد خطرناک، تحریک آمیز و فساد آور را ممنوع کرده است.

وی یادآور شد: فردی در نامه‌ای به برنامه زلال احکام نوشته بود که ارتباطش با نامحرم از یک پیامک درباره امر به معروف و نهی از منکر شروع شده بود که در نهایت به ارتباط نامشروع منجر می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده بیان داشت: فرد هر پیامکی را نباید جواب بدهد و یا نباید به دیگران بفرستد، مبلغان و طلاب باید احکام شرعی به روز و کاربردی را به مردم بگویند، برخی والدین از سر دلسوزی برای فرزندان خود گوشی همراه می‌خرند در حالی که طلاب باید احکام استفاده از آن را برای خانواده‌ها بیان کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری