کد خبر: 7789

سرپرست دانشگاه پیام نور ضمن اعلام ماموریت‌های ویژه دانشگاه پیام نور گفت: در این دانشگاه به اندازه‌ای برای فارغ‌التحصیلی و ارائه مدرک سخت‌گیری می‌شود و تا اندازه‌ای امنیت نمره برقرار است که آقازاده‌ها هم فرقی با بقیه ندارند.

به گزارش قم خبر ، بسیاری از جوانان ایرانی با دانشگاه پیام‌نور آشنایی دارند و حتی تعداد زیادی دانشجو یا فارغ‌التحصیل این دانشگاه هستند و به هر حال به نوعی با دانشگاه پیام نور سر و کار داشته‌اند.

دانشگاه پیام نور دانشگاهی است با هویت ایرانی - اسلامی که برای ایفای نقش و مسئولیت خود در راستای تحکیم جایگاه علمی و پژوهشی در میان دانشگاه‌های باز و آموزش از راه دور دنیا به گسترش رشد و تعالی تقوی و فضائل انسانی، ارتقاء علمی و پژوهشی و تعمیق جنبش نرم‌افزاری در سطح ملّی و جهانی اهتمام می‌ورزد.

اشتغال به تحصیل بیش از ۸۵۰ هزار دانشجو در سال ۱۳۹۳در این دانشگاه، پوشش حدود ۳۰ درصدی از کل دانشجویان کشور، توسعه بیش از ۵۰۰ مرکز و واحد دانشگاهی در اقصی نقاط کشور، کسب رتبه دوم آسیا و رتبه ششم جهان در میان دانشگاه‌های باز و از راه دور، کسب رتبه برتر فرهنگی دانشگاه‌های ایران در سال ۱۳۸۹ و کسب رتبه برتر خدمت رسانی به دانشجویان شاهد و ایثارگر در سال ۱۳۹۰ از دستاوردهای دانشگاه پیام‌نور است.

این دانشگاه همچنین در چندین مجمع علمی بین‌المللی معتبر در دنیا مانند انجمن آسیایی دانشگاه‌های باز، انجمن بین‌المللی آموزش باز و از راه دور و اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام عضویت فعال دارند.

توسعه و تعمیق آگاهی دینی، تبیین و استقرار ارزش‌های ایرانی- اسلامی در راستای آراسته‌شدن دانشگاهیان به فضایل اخلاقی، توسعه و تعمیق فرهنگ علم‌گرایی، روحیه خودباوری علمی و بینش سیاسی – اجتماعی دانشگاهیان، شکوفا سازی استعدادهای علمی و پژوهشی و تقویت روحیه ابتکار و کارآفرینی در جامعه، فراهم آوردن امکان برخورداری از آموزش استاندارد و یکسان صرفنظر از محل زندگی و کار دانشجویان مبتنی بر روش‌ها و منابع جدید اطلاعاتی و دسترسی به تحصیلات عالیه برای همه کسانی که استعداد و علاقه لازم را دارند، صرفنظر از شروط و قیود رسمی از اهداف کیفی این دانشگاه است.

افزایش نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی از ۶۵/۱ درصد به حداقل ۱۵ درصد، افزایش سهم دانشجویان فنی و مهندسی از ۱۱ درصد به ۲۱ درصد، علوم پایه از ۱۳ درصد به ۱۷ درصد، کشاورزی از ۴ درصد به ۹ درصد، هنر از ۰۷/۰ درصد به ۴ درصد و علوم انسانی از ۷۲ درصد به ۴۹ درصد، افزایش نسبت اعضای هیأت علمی با رتبه استادیاری و بالاتر به حداقل ۲۵ درصد کل اعضای هیأت علمی، افزایش سرانه فضا از حدود ۱ مترمربع به حدود ۵/۳ متر مربع، افزایش تعداد مراکز بین‌المللی دانشگاه به حداقل ۲۵ مرکز، افزایش تعداد قطب‌های آزمایشگاهی و مراکز پژوهشی به حداقل ۳۱ واحد، افزایش نسبت دانشجویان شرکت‌کننده در دوره‌‌های مجازی به حداقل ۵/۱۲درصد کل دانشجویان دوره‌های نیمه حضوری و انتشار حداقل یک نشریه علمی ـ تخصصی در هر گروه آموزشی نیز از اهداف کمی دانشگاه پیام نور در برنامه پنجم توسعه است.

برای ارائه توضیح در رابطه با چگونگی فعالیت دانشگاه پیام نور و برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف، ابوالفضل فراهانی سرپرست دانشگاه پیام نور به خبرگزاری فارس آمد.

فراهانی که پیش از این معاون بین‌الملل و معاون دانشجویی دانشگاه پیام نور بود در بیستم آذرماه سال ۹۲ به سرپرستی دانشگاه پیام نور منصوب شد.

پس از صحبت‌های مسئولان فارس و گپ و گفت با سرپرست دانشگاه پیام نور نوبت به سوالات رسید که مشروح این سوال و جواب‌ها را می‌خوانیم.
 

پیام نور رقیب دانشگاه‌های دیگر نیست


* دانشگاه پیام نور در حال حاضر در چه شرایطی است و به طور کلی سهم این دانشگاه از آموزش عالی کشور چقدر است؟

فراهانی: دانشگاه پیام نور در دهه ۷۰ و ۸۰ برای پاسخ به دغدغه‌های آموزشی نظام راه‌اندازی شد.

دانشگاه پیام نور نیز دانشگاهی با گستره ملی و ماموریت متفاوت از دانشگاه‌های دیگر است و رقیب دانشگاه‌های دیگر به شمار نمی‌رود.

این دانشگاه مولود و محصول نظام است و افتخار دارد که ماندگارترین تأثیر را در عرصه آموزش عالی بخصوص در دهه ۷۰ و ۸۰ داشته و تقاضای ورود به آموزش عالی یکی از دغدغه‌های نظام را پاسخ داده است.

برخی تقاضاها در عرصه آموزش عالی بدون وجود دانشگاه پیام نور پاسخ داده نمی‌شد، بخصوص برای کسانی که به دلایل ذهنیت سنتی خانواده‌ها یا هزینه زیاد امکان مهاجرت به شهرهای بزرگ را نداشتند.

دانشگاه پیام نور امروز حدود ۸۵۰ هزار دانشجوی شاغل به تحصیل و ۷۶۰ هزار دانش‌آموخته و ۴ هزار عضو هیات علمی دارد و خود را به فعالیت درون‌مرزی محدود نکرده است به طوری که این دانشگاه ۱۴ مرکز در خارج کشور دارد که علاوه بر سهیم بودن در بخش آموزش، ارزآوری هم دارند.
 

نقش دانشگاه پیام نور در حفظ زبان فارسی


دانشگاه پیام نور تنها دانشگاهی است که ارز را به داخل برمی‌گرداند و این دانشگاه در حفظ زبان فارسی هم نقش ماندگار دارد.

با وجود اینکه کمیت‌ها در مورد دانشگاه پیام نور بسیار گفته شده ولی در رابطه با کیفیت آن کمتر مسائل مطرح شده است.

* این کیفیت چگونه است؟

فراهانی: دانشگاه پیام نور آموزش را به درب منازل مردم برده است و شعار این دانشگاه آموزش در همه جا و همه وقت است که در قالب آموزش عالی این مسئله مفهوم نبود تا اینکه پیام نور نشان داد آموزش عالی می‌تواند برای همه باشد و امروز وارد مرحله کیفیت‌بخشی شده است و می‌تواند دغدغه مردم کوچه بازار را هم حل کند.
 

تولید علم محدود به انتشار مقاله نباشد


در این دانشگاه برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا تولید علم محدود به انتشار مقاله نباشد و مسائل فرهنگی و صنعتی مطرح شود زیرا امروز خدمت به بخشی از جامعه مأموریت ویژه ما است.

امروز دانشگاه پیام نور به بخشی از جامعه خدمت کرده که اگر این دانشگاه نبود شاید امکان ادامه تحصیل نداشتند.

* در مرحله کیفیت بخشی چه توجهی به فضاهای دانشگاه داشته‌اید؟

فراهانی: دانشگاه در ۴۹۸ مرکز فعالیت دارد که قریب به اتفاق فضای آن ملک دانشگاه است و کمتر از ۱۰ درصد مربوط به دانشگاه نیست.

۶۰۰ هزار متر مربع فضا در دانشگاه در مرحله تکمیل است که قصد داریم تا پایان سال ۹۴ بهره‌برداری کنیم.
 

تولیدات پژوهشی باید رافع مشکلات مردم باشد


* در بخش آموزشی چگونه برای ارتقای کیفیت برنامه‌ریزی کردید؟

فراهانی: قریب یک هزار میلیارد تومان بودجه برای ارتقای کیفیت پیش‌بینی کردیم که به ایجاد دانشگاهی که مبدأ تحول باشد کمک کنیم.

برای ارتقای کیفیت باید به تولیدات پژوهشی مرتبط با نیاز فکر کنیم، تولیدات پژوهشی در دانشگاه باید به گونه‌ای باشد که مشکلات مردم را رفع کند.

همچنین در بخش جذب اعضای هیات علمی نیز روش‌ها را به گونه‌ای انجام می‌دهیم که به ارتقای کیفیت آموزشی منجر شود.

سعی داریم دانشگاهی داشته باشیم که کارخانه آدم‌سازی بوده و تولیدات پژوهشی آن رافع مشکلات مردم باشد.
 

افزایش شهریه بر اساس مصوبات است


* امسال مقداری افزایش شهریه در تمام مقاطع داشته‌اید، علت این افزایش شهریه چه بوده است؟

فراهانی: در دانشگاه پیام نور تصمیم‌گیری در رابطه با افزایش شهریه با هیأت امناست که بر اساس مصوبات در دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۵ درصد افزایش شهریه داشتیم که کاملا قانونی است.

این افزایش شهریه به دوره‌های قبل نیز مربوط می‌شود زیرا در دفترچه آزمون نیز قید شده است که سالانه در ابتدای مهرماه افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی شهریه وجود دارد.

البته مراجع ذیربط اجازه افزایش تا ۲۵ درصد را دادند ولی دانشگاه پیام نور زیر سقف مجوز افزایش شهریه داشته است.

بیش از ۹۰ درصد امکانات مالی و چرخه اقتصادی دانشگاه پیام نور از طریق شهریه تامین می‌شود ولی با این وجود زیر سقف مجوز شهریه را افزایش دادیم.

در ارتباط با مقطع دکتری نیز در جلسات هیأت امنا از مهرماه سال ۹۲، ۹۰ درصد افزایش تصویب شد که این میزان لغو شد ولی با توجه به اینکه در دو سال گذشته افزایش شهریه نداشتیم از مهر ۹۳ به میزان ۲۵ درصد شهریه این مقطع نیز افزایش یافت که با احتساب دو سال گذشته هر سال ۱۲ تا ۱۲.۵ درصد افزایش یافته است و کاملا قانونی است.

شهریه ثابت دانشجویان نیز به صورت قانونی افزایش یافته است، شهریه ثابت شهریه پایه است و به این مفهوم نیست که این شهریه تغییر نمی‌کند بلکه این شهریه به صورت شهریه پایه تا زمانی که دانشجو فارغ‌التحصیل نشده است تعریف می‌شود. بنابراین شهریه ثابت نیز هر ساله به میزان مصوب تغییر می‌کند.

* مشکلی که فارغ‌التحصیلان دکتری پیام نور دارند این است که دانشگاه آزاد اساتید فارغ‌التحصیل دانشگاه پیام نور را جذب نمی‌کند. این مشکل امسال حل شده است یا خیر؟

فراهانی: دانشگاه پیام نور از دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های دیگر هیأت علمی جذب می‌کند ولی اگر آزاد از دانشگاه پیام نور هیأت علمی جذب نمی‌کند باید از آنها سوال شود، اینکه دانشگاهی اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور را جذب نکند ضرر می‌کند.

اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور لزوما باید فارغ‌التحصیل دکترا باشند و لزوما باید مدرک آن‌ها در دو مقطع از سه مقطع درسی از یک دانشگاه معتبر اعم از داخلی یا خارجی باشد.
 

کاهش ظرفیت پیام نور به دلیل ارتقای کیفیت


* امسال ظرفیت پیام نور مقداری کاهش یافته است. این کاهش ظرفیت در چه مقاطعی و به چه صورت انجام شده است؟

فراهانی: دانشگاه در مرحله کیفیت‌بخشی است و ضرورت دارد در معدود رشته‌محل‌هایی که آمادگی پذیرش را نداشته‌ است کاهش ظرفیت داشته باشد از جمله دوره دکتری که سقف دکتری بیش از هفت نفر بود که امسال هفت نفر است.

در حال حاضر در هیچ مقطعی اضافه ظرفیت نداریم و سعی بر ارائه خدمات کیفی‌تر است بنابراین ظرفیت‌ها یا کاهش یافته و یا ثابت مانده است.

بر این اساس ظرفیت گزینش بدون کنکور هم کمتر شد.

* گفته شد قرار است یک هزار میلیارد تومان در بخش ارتقای کیفیت هزینه کنید. این اعتبار در چه زمینه‌هایی هزینه می‌شود؟

فراهانی: یکی از شاخص‌ترین برنامه‌ها تولید محتوای درسی اعم از نوشتاری و غیرنوشتاری است.

همچنین در سال ۹۳، ۱۵۰ کتاب دانشگاهی خودآموز که پاسخگوی سوال دانشجویان باشد منتشر می‌شود که تا الان ۸۵ جلد کتاب تألیف شده و اگر به این رقم برسیم برابر ۴ سال گذشته کتاب درسی تولید کرده‌ایم که این مسئله محدود به کتاب نیست. بلکه دوره‌های آموزشی مجازی، نرم‌افزار و برنامه‌های مختلف هم است.

نکته بعدی ارتقای جایگاه اساتید دانشگاه است که در حال حاضر ظرفیت بخش عمده نیروهای ما مربیان هستند که برای ارتقای مربیان و استادیاران برنامه‌ریزی کردیم.

محور سوم تأمین فضاهای آزمایشگاهی و کارگاه است که از ۱۲۷ میلیارد تومان سال ۹۳ بخش قابل توجهی به فضاهای آزمایشگاهی اختصاص دارد. بخش چهارم تکمیل فضاهای آموزشی است که بالای ۶۰ درصد پیشرفت داشتیم و علیرغم محدودیت‌های اعتباری و کاهش ۷۰ درصدی بودجه‌های عمرانی باز هم پروژه‌های عمرانی داشتیم که بودجه پیش‌بینی شده بخشی از آن هم اختصاص یافته است.
 

سهم دانشگاه پیام نور از بودجه دولتی


* چند درصد از هزینه دانشگاه پیام نور با بودجه دولتی است؟

فراهانی: دولت کمک زیادی به ما نمی‌کند. سهم دانشگاه پیام نور از بودجه دولت به ازای هر دانشجو ۱۳۰ هزار تومان است در حالی که دانشجوی حضوری دولتی نزدیک به ۶ میلیون تومان سرانه دارد.

ما در ورود به دانشگاه سخت‌گیری نمی‌کنیم و سهم بالایی از استعدادهای کنکور را نداریم اما خروجی‌های پیام نور با ۲۵ سال سابقه جزء قوی‌ترین‌ها هستند.

۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در آزمون شرکت می‌کنند که ما از طریق سیستم کاملا ماشینی در کمتر از دو ساعت برگه‌ها را تصحیح می‌کنیم که این مسئله به معنی کیفیت و سختگیری است.

برخی دانشجویان برای ده صدم نمره هم از قبولی باز می‌مانند ولی برخی دانشگاه‌ها در این بخش سخاوت به خرج می‌دهند در حالی که در دانشگاه ما پسر وکیل و وزیر، دختر رئیس دانشگاه با دیگران فرقی ندارند و این مسئله سلامت و اخلاق را نشان می‌دهد.

* چند سال گذشته قرار بود به دلیل سخت‌گیری‌های دانشگاه پیام نور معدل این دانشگاه دو تا چهار نمره بالاتر لحاظ شود. این طرح به کجا رسید؟

فراهانی: معتقدیم معدل دانشگاه پیام نور با دانشگاه‌های حضوری قابل قیاس نیست ولی این مسئله را هم درست نمی‌دانیم که نمره‌ای به معدل اضافه کنیم. زیرا جامعه الان پذیرفته که به خصوص در کارشناسی معدل دانشگاه پیام نور سخت‌گیرانه اعمال می‌شود ولی به این شاخص نباید خدشه‌ای وارد شود زیرا ارزش خود را دارد.

* گویا نمایندگان مجلس بر دروس فنی دانشگاه پیام نور با توجه به امکانات ایراد گرفته بودند؟

فراهانی: اعتراض نمایندگان به رشته‌های فنی به صورت مقطعی بود.

یکی دیگر از محورهای کیفیت‌بخشی این بود که پذیرش در رشته‌هایی که نمی‌توانستیم تأمین کنیم متوقف شده است و همچنین ۳۰ میلیارد تومان هزینه برای تأمین فضاهای دانشگاهی صرف کردیم.

نمایندگان هم که نظارت آن‌ها را لازم می‌دانیم اخیرا بازدیدهایی را از مراکز استان‌های دانشگاه پیام نور داشتند که دانشگاه پیام نور را مقدم بر حتی برخی از دانشگاه‌های دولتی ارزیابی کردند.

ارزیابی مجلس را ضروری می‌دانم و انتقاد آن‌ها کمک خوبی برای دانشگاه بود.

البته اصراری در این دوره بر افزایش عدد و رقم نداریم.

* در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه پیام نور چگونه است؟

فراهانی: نسبت استاد به دانشجو در حضوری با راه دور متفاوت است. در حضوری یک به بیست تا یک به ۱۷ استاندارد است ولی در راه دور یک به ۲۵۰ استاندارد است که پیام نور یک به ۲۳۰ است یعنی وضعیت از استاندارد بهتر است. ولی در برخی رشته‌محل‌ها رضایت بخش نیست که برنامه داریم تا پایان امسال این مسئله را جبران کنیم.

* مشکل دیگر ساختمان‌های فرسوده دانشگاه پیام نور است.

فراهانی: در همه مسائل و مباحث پیام نور را باید با عینک خاص نظام راه دور بسنجیم. فضای دانشگاه حضوری توقعاتی ایجاد می‌کند و قیاس با دانشگاه حضوری درست نیست. دانشگاه راه دور فضای آموزشی، آزمایشگاهی و ... متفاوت است . برای دانشگاه حضوری چاپ کتاب الزام نیست ولی برای راه دور است. در پیام نور الزام به رستوران یا تشکل دانشجویی نیست ولی بنابراین به متراژ فضای عمرانی هم نیازی نیست.

کل عمر پیام نور ۲۵ سال است و ساختمان‌های ما فرسوده نیست. بخش عمده‌ای از آن زیر ۱۰ سال است اما بسیار محدود یعنی کمتر از دو درصد فرسوده است که خریداری کردیم.
 

اجرای سیاست‌های مقام معظم رهبری در زمینه علم و فناوری


* در رابطه با اجرای سیاست‌های مقام معظم رهبری در زمینه علم و فناوری چگونه برنامه‌ریزی کرده‌اید؟

فراهانی: برای سال تحصیلی جدید نقش‌آفرینی پیام نور در رابطه با سیاست‌های رهبری انجام می‌شود. پیام نور در دو محور مأموریت ویژه دارد. بحث عدالت آموزشِ و جذب اساتید ایرانیان مقیم خارج که در همان جا با کمترین هزینه می‌توانیم از این افراد بهره‌مند شویم.
 

پذیرش نخبگان به صورت بدون آزمون


یکی از برنامه‌ها این است که نخبگان، دانش آموختگان برتر را (رتبه اول در هرمقطع کل رشته محل‌ها) بدون آزمون در دوره دکتری پذیرش می‌کنیم.

تصور جامعه این است که دانشگاه مکاتبه‌ای زحمتی ندارد در حالی که اگر درس نخوانند امکان خروج ندارند و دانشجویان کارشناسی زیادی داریم که ده سال دانشجو هستند و مدرک دانشگاه در اختیار تمام ورودی‌ها قرار نمی‌گیرد.
 

تشکل‌های دانشجویی دانشگاه پیام نور ضعیف نیست


* تشکل‌های دانشجویی دانشگاه پیام نور به نظر ضعیف هستند، برای تقویت تشکل‌ها برنامه‌ای دارید؟

فراهانی: تشکل‌های دانشجویی دانشگاه پیام نور را ضعیف نمی‌دانیم. اگر مقایسه با دانشگاه حضوری می‌کنیم این دانشگاه‌ها خوابگاه دارند و دانشجویی که در خوابگاه است فرصت بیشتری برای حضور در تشکل دارد. ولی دانشجوی ما شغل دارد نزدیک به خانواده است ولی با این وجود تشکل‌مان هم فعال است و بیشتر از ۱۵۰۰ نشریه دانشجویی هم داریم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری