کد خبر: 7166

هویج میوه ای که براساس دیدگاه‌های طب سنتی می‌تواند در تسکین سوختگی‌ها تا کاهش خطرناکترین سرطان‌ها مفید واقع شود.جوشانده هویج و پیاز که به آن آبلیمو زده باشند عامل موثری برای درمان امراض عصبی نیز است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، هویج سبب تلطیف مواد غلیظ در بدن می‌شود زیرا ملطف است. از آن جا که هویج مقوی معده و ملین طبع است تجویز آن در کسانی که به سبب ضعف معده دچار یبوست شده‌اند، بسیار مناسب است.

بتاکاروتن موجود در هویج نیز برای چشم مفید است. به خاطر قدرت تفتیحی که دارد، سد کبدی را باز می‌کند. مقاومت بدن را در برابر بیماری‌های عفونی افزایش می‌دهد و به طور کلی سموم را از بدن دفع می‌کند.

هویج برای بیماری‌های ادراری مثل سنگ کلیه مفید است. برای درمان نقرس نیز مفید است. عصاره ریشه هویج روى سوختگى‌‏ها گذاشته مى‏‌شود و اثر شفابخش دارد. ریشه هویج مغذى و مقوى معده و بادشکن است و براى تسکین دردهاى آلات داخل شکم استفاده مى‏‌شود.

می‌توان از هویج برای تسکین درد رحم و همچنین در هنگام شروع قاعدگی از آن استفاده کرد. تخم هویج مدر است و از آن براى معالجه استسقا استفاده می‌شود. از روغن دانه آن برای درمان اسهال شدید (دیسانتری) استفاده می‌شود.

هویج تأثیر بسیار زیادی در کاهش خطرات‏ برخى از شدیدترین و غیرقابل ‏درمان‌ترین انواع سرطان به خصوص سرطان ریه و سرطان لوزالمعده دارد. تحقیقات زیادى نشان داده است که حتى خوردن مقدار مختصرى هویج و به‌خصوص خوردن ماده بتاکاروتن موجود در هویج، در کاهش سرعت رشد سرطان و در برخى موارد حتى در از هم گسیختن مکانیسمى که منشأ شروع بدخیم شدن سلول‌ها است تأثیر محسوسى دارد.

در مقاله ای به قلم سیما رفیعی عضو فعال انجمن تحقیقات طب سنتی ایران آمده است که مرباى هویج با عسل براى تقویت نیروى جنسى مؤثر است‏. افراد چاق می‌توانند همه روزه با غذا هویج خام و افراد لاغر آب هویج را به عنوان صبحانه میل کنند. خوردن آن، پوست را لطیف و نرم می‌کند. مسکن خوبی برای دردهای معدی و پایین آوردن تب است.

جوشانده هویج و پیاز که به آن آبلیمو زده باشند عامل موثری برای درمان امراض عصبی است. خون را پاک می کند و به علت داشتن آهن هموگلوبین خون را زیاد می‌کند. خوردن هویج خام کرم‌های معده را ناتوان می‌سازد و گاهی از بین می‌برد. کلسترول خون را کم می‌کند. به خاطر غنی بودن از املاح و ویتامین‌های گوناگون مصرف آن به مادران شیرده توصیه می‌شود.

هنگام دندان درآوردن کودکان اگر یک هویج شسته شده را در اختیار آنان قرار دهند و یا والدین هویج را به آرامی روی لثه کودک ماساژ دهند به بیرون آمدن دندان‌ها و کاهش خارش لثه کمک می‌کند.

هویج دارای اثر قاطع بلغم است. بنابراین در بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های دستگاه تنفسی نظیر نزله، سرفه، آسم و گرفتگی می‌توان آن را تجویز کرد. براى تقویت استخوان‌هاى کودکى که سه ماه از عمرش گذشته باشد به اندازه پنج یا ۶ قاشق از آب هویج به او باید داده شود. براى معالجه اسهال اطفال باید هر روزى یک مقدارى هویج به آنان داد.

هویج دیرهضم است اما مربایش زودهضم‏‌تر است‏. مُضر گرم‏‌مزاجان است و از این نظر باید با گوشت، پخته و خورده شود. مصرف آن برای زنان حامله مناسب نیست چرا که دانه، روغن و قسمت‌هایی که روی زمین رشد می‌کنند می‌تواند باعث انقباض رحم، شروع قاعدگی و سقط جنین شوند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری