کد خبر: 7125

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه بحران و کمبود آب در تهران دارای این پیام است که تهران بیش از ظرفیت فعلی، امکان پذیرش جمعیت بیشتر را ندارد گفت: این یک هشدار است که از این پس نباید جمعیت بیشتری به تهران تحمیل شود.

به گزارش قم خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری ظهر امروز( شنبه) پس از بازدید از تصفیه‌خانه‌های ۳ و ۴ تهران و اطلاع از ظرفیت ها و تاسیسات این تصفیه خانه، در جمع مدیران آبفا و آب منطقه‌ای تهران و کارکنان این تصفیه خانه، یکی از نگرانی‌های اصلی مسئولین کشور را بحران و کمبود آب در تهران عنوان کرد و گفت: با جمعیت چند میلیون نفری در پایتخت، لازم است راهکارهای جدی برای رفع دغدغه کم‌آبی پیدا کنیم.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از مدیریت خوب مسئولین آبفا و آب‌منطقه ای تهران در ایام تابستان و پیک مصرف آب اظهار امیدواری کرد با برنامه‌ریزی‌ها و راهکارهای وزارت نیرو بتوانیم فصل پاییز را نیز به خوبی سپری کنیم.

معاون اول رییس جمهور میزان ذخایر آب در سدهای لار و لتیان را نگران‌کننده دانست و افزود: منابع آب در این سدها تنها پاسخگوی مصرف چند روز آینده تهران است و این بدان معناست که حتماً مردم باید برای جلوگیری از مشکلات، در مصرف آب صرفه‌جویی جدی داشته باشند.

وی افزود: البته مطمئن هستیم هم اکنون که مردم تهران از وضعیت بحرانی و کاهش جدی ذخایر آب مطلع شده‌اند، نسبت به صرفه‌جویی و استفاده بهینه از آب اقدام خواهند کرد.

معاون اول رییس جمهور از دست اندرکاران وزارت نیرو نیز خواست با مدیریت خوب و برنامه‌ریزی و تکمیل برنامه‌های انتقال آب از سد ماملو به تهران، شرایطی را فراهم کنند که فصل پاییز نیز مشکل جدی نداشته باشیم و مردم به زحمت نیفتند.

جهانگیری ادامه داد: جمعیت چند میلیونی تهران ایجاب می‌کند طرحهای انتقال آب و پروژه های آبرسانی هرچه سریعتر در این استان اجرا شود وامیدوارم منابع لازم برای اجرای برنامه های وزارت نیرو هرچه سریعتر تامین شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه بحران و کمبود آب در تهران دارای این پیام است که تهران بیش از ظرفیت فعلی، امکان پذیرش جمعیت بیشتر را ندارد چرا که هم‌اکنون مشکلات زیست محیطی، ترافیک سنگین و کمبود آب، رضایت را از شهروندان تهرانی و مسئولین سلب کرده و این یک هشدار است که از این پس نباید جمعیت بیشتری به تهران تحمیل شود.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: باید از تغییر کاربری زمینهای اطراف تهران جلوگیری شود و اجازه داده نشود که این اراضی به زمینهای مسکونی تبدیل شده و بر جمعیت تهران بیافزاید.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به مشکلات و محدودیت‌های موجود در پایتخت افزود: البته تدابیری برای رفع مشکلات تهران اندیشیده شده و امیدواریم با اجرای این راهکارها بتوانیم شرایط مطلوبی برای شهروندان تهرانی فراهم کرده و اجازه ندهیم که مردم در شرایط سختی و مشکل قرار گیرند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه هم اکنون در مقطعی هستیم که برای عبور از بحران، مردم باید به صورت جدی در مصرف آب صرفه جویی کنند گفت: اگر در روزهای آینده وضعیت مصرف آب تهران به گونه‌ای باشد که وزارت نیرو تشخیص دهد برای فصل پاییز مشکل خواهیم داشت، ناچارا تصمیمات دیگری همچون افزایش قیمت آب و یا قطع آب مشترکین پرمصرف اتخاذ خواهد شد.

در این نشست مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران گزارشی از کاهش ظرفیت آبگیری تصفیه‌خانه ۳ و ۴ تهران بدلیل کمبود منابع آب شرق تهران ارائه کرد و درخصوص وضعیت مصرف آب، میزان برداشت از منابع زیرزمینی، میزان برداشت آب شرب از سد لتیان، حجم کل سدهای سامانه شرق، افزایش ظرفیت برداشت از سفره های آب زیرزمینی توضیحاتی ارائه کرد.

وی همچنین با اشاره به طرح هوشمند سازی بهره‌برداری از تاسیسات آب تهران، گزارشی در خصوص طرح جامع آبرسانی شهر تهران و پروژه‌های مختلف مربوط به آن ارایه و ضمن بیان میزان پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها، منابع مالی مورد نیاز و خواسته‌ها و نیازهای خود را برای تسریع در اجرای این پروژه ها مطرح کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران نیز در این نشست گزارشی از مصارف و نیازهای آتی آب استان تهران، وضعیت بارندگی، حجم کل مخزن سدهای تحت پوشش و سیمای طرح آبرسانی به تهران را ارائه کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری