کد خبر: 6639

مصطفی حسنی با بیان اینکه قلیان ها از اماکن مسقف مانند سفره خانه ها، باغ رستوران ها، چایخانه ها و قهوه خانه جمع شده است، اظهار داشت: افرادی که از آنها قلیان گرفته شده به جریمه ۱۵ میلیونی و برخی به یک سال حبس محکوم شدند.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان با اشاره به معدوم سازی دو هزار قلیان در همدان گفت: جمع آوری قلیان از اماکن تفریحی همدان نیازمند همکاری بین بخشی سازمان ها است.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، این روزها متاسفانه شاهد گسترش عرضه قلیان در سفره خانه ها، چایخانه ها و باغ رستوران ها و قهوه خانه ها هستیم که این امر نشان دهنده افزایش علاقمندی به قلیان در بین جوانان است.

اما با توجه به مضرات قلیان و عوارض سوء آن مبارزه با مصرف و جلوگیری از عرضه قلیان در این مکان ها و مکان های تفریحی باید در دستور کار قرار گیرد.

از همین رو پیش ازظهر یکشنبه دو هزار قلیان جمع آوری شده از سفره خانه ها و چایخانه ها و باغ رستوران های همدان در راستای مبارزه با قلیان معدوم شد.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان در حاشیه مراسم معدوم سازی دو هزار قلیان در مرکز بهداشت شهرستان همدان در جمع خبرنگاران گفت: طرح جمع آوری قلیان ها از اماکن مسقف از دو ماه قبل آغاز شده است.

مصطفی حسنی با بیان اینکه قلیان ها از اماکن مسقف مانند سفره خانه ها، باغ رستوران ها، چایخانه ها و قهوه خانه جمع شده است، اظهار داشت: افرادی که از آنها قلیان گرفته شده به جریمه ۱۵ میلیونی و برخی به یک سال حبس محکوم شدند.

وی با اشاره به اینکه این طرح هنوز هم ادامه دارد، بیان داشت: توزیع در اماکن غیر مسقف،پارک، اماکن توریستی و تفریحی بسیار خطرناک تر است اما متاسفانه در این مکان ها توزیع می شود.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان با تاکید بر اینکه اماکن تفریحی شخصیت حقوقی ندارند که وارد عمل شویم، افزود: امیدواریم این مسئله در کارگروه سلامت مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

حسنی با بیان اینکه برخورد با قلیان وظیفه بهداشت نیست، عنوان داشت: برخورد با قلیان فرهنگ بهداشتی است و بهداشت در تمام کار ها و سلامت می تواند ۳۰ درصد تاثیر داشته باشد.

وی ادامه داد: اقدام و تلاش در بحث سلامت مستلزم همکاری بین بخشی ادارات و دستگاه ها است.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان با بیان اینکه برای مبارزه با قلیان باید تمام ارگان ها پای کار بیایند، افزود: جمع آوری قلیان علاوه بر بهداشت نیاز به همکاری شهرداری و سازمان های مسئول است.

حسنی با بیان اینکه برای مبارزه با چالش روبرو هستیم، افزود: دید غلط در خانواده های ایرانی نسبت به قلیان جامعه را دچار چالش کرده و قلیان به یک هنجار تبدیل شده است.

وی در این مورد گفت: قلیان بر اساس سنت خانواده های ایرانی ناهنجاری محسوب نمی شود و مصرف خانواده ها و فرزندان با یکدیگر از نظر خانواده ها خالی از اشکال نیست.

مصرف قلیان عامل انتقال بیماری های عفونی

رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان با اشاره به اینکه این بدترین نوع ناهنجاری است، بیان داشت: باید تلاش شود که با آگاه سازی جامعه این فرهنگ غلط را از بین ببریم.

حسنی با بیان اینکه متاسفانه خانواده ها فکر می کنند که مصرف قلیان مضراتش کم تر از سیگار است، اظهار داشت: برخی فکر می کنند وقتی دود قلیان از داخل شیشه رد شده تسویه می شود ولی واقعیت این است که به هیچ وجه آب مواد سرطان زا را تسویه نمی کند.

وی ادامه داد: برخی نیز فکر می کنند که این دود مرطوب اثرش بر ریه کم است در حالیکه با مرطوب شدن دود تاثیرش بر روی ریه بیشتر می شود.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان در رابطه به اینکه جوانان به کشیدن قلیان روی آورده اند، بیان داشت: با توجه به اینکه افراد و جوانان به طور مشترک از لوله قلیان استفاده می کنند انتقال بیماری های عفونی مانند هپاتیت بی از این طریق شایع است.

حسنی با بیان اینکه مصرف قلیان میزان ابتلا به بیماری سل را افزایش می دهد، افزود: بالا رفتن پوکی استخوان، سقط جنین، افزایش ناهنجاری های باروری و افزایش نوزادان متولد شده با وزن کم از جمله مضرات مصرف قلیان است.

وی در پایان ابراز داشت: با مصرف قلیان میزان باروری در مردان به شدت کاهش می یابد و بیماری های عفونی نیز از این طریق منتقل می شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری