مطالعات متعددی نشان داده‌اند افراد 20 و 30 ساله در اثر استفاده زیاد از کامپیوتر با مشکل پیر چشمی، خشکی و درد چشم مواجه شده‌اند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، به گفته «جوفری آنشل» چشم پزشک، اثبات شده است کامپیوتر می‌تواند دید ما را در استفاده طولانی مدت تغییر دهد و استفاده زیاد آن باعث خستگی، تحریک، خشکی و درد چشم می‌شود که به آن سندرم بینایی کامپیوتر CVS گفته می‌شود؛ اگر چه خطرناک نیست اما روی شخص استفاده کننده تأثیر می‌گذارد.
«آنشل» می‌گوید: ما روزانه ایمیل‌ها، روزنامه‌ها، سایت‌های مختلف را می‌خوانیم و اطلاعاتی نسبت به کار خود به دست می‌آوریم یا عکس و فیلم نگاه می‌کنیم که تمام این کارها برای مدت طولانی می‌تواند آسیب جدی به چشم وارد کند البته وضعیت قرار گرفتن ما در مقابل صفحه نمایش کامپیوتر نیز نقش مهمی دارد.

پروفسور بینایی سنجی دانشگاه پاسیفیک «جیمز شیدی» می‌گوید: مطالعات متعدد نشان داده‌اند زمانی که بیشتر وقت خود را برای دیدن مطالب صرف نگاه کردن بر روی صفحه نمایش می‌کنیم فراموش می‌کنیم حتی به اندازه کافی چشمک بزنیم؛ ما در کتاب خواندن به پایین نگاه می‌کنیم اما در کامپیوتر، مشکل موقعیت قرار گرفتن و نگاه کردن است که بیشتر باعث آسیب به چشم می‌شود و در واقع سطح بزرگ‌تری از چشم در معرض آسیب است.

افرادی که از کامپیوتر زیاد استفاده می‌کنند و تمرکز زیادی روی صفحه نمایش دارند دچار درد چشم و خستگی می‌شوند و روشنایی صفحه نمایش موجب فشار به چشم آن‌ها می‌شود؛ معمولا جوانان مدت زمان طولانی در مقابل صفحه نمایش می‌گذارنند.

از سن ۴۰ تا ۵۰ سالگی اغلب مردم به پیرچشمی مبتلا می‌شوند و دید نزدیک آن‌ها کمتر می‌شود؛ امروز این مشکل در میان جوانان رخ می‌دهد.

«جیمز شیدی» می‌گوید: دیده‌ام بسیاری از افراد ۲۰ ساله و ۳۰ ساله با مشکل پیر چشمی مواجه شده‌اند و این امر روبه توسعه است؛ زمانی که آن‌ها به دور نگاه می‌کنند بعد از چند ثانیه قادرند همه چیز را به وضوح مشاهده کنند؛ این مشکل در استفاده طولانی مدت از کامپیوتر در دید آن‌ها ظاهر می‌شود؛ کامپیوتر می‌تواند در بلند مدت به چشمان آن‌ها آسیب وارد کند.

برخی از پزشکان معتقدند استفاده زیاد از کامپیوتر می‌تواند موجب شروع نزدیک بینی در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی باشد اما در دوران کودکی اینطور نیست.

«آنشل» می‌گوید: هنگامی که به صفحه نمایش کامپیوتر نگاه می‌کنیم نگاه ما به سمت راست یا افقی است و نیروی چشم به تمرکز بر روی حروف کوچک است و این نگاه کردن مستقیم به جلو تنش را در چشم افزایش می‌دهد و موجب توسعه نزدیک بینی می‌شود؛ مطالعات نشان داده‌اند توانایی ما برای تمرکز به سمت راست یا مستقیم در دید اثر می گذارد و حتی در دراز مدت موجب درد گردن می‌شود و عادت خواب را تغییر می‌دهد؛ اگر کاربر عادت خواب خود را درست کند این مشکلات و

اثرات آن بر روی چشم محدود می‌شوند.
برخی از کارها و رعایت کردن مسائلی موجب می‌شوند این مشکلات کاهش پیدا کنند و آسیب کمتری به چشم وارد شود، برای مثال:

*فاصله شخص تا صفحه نمایش باید ۵۰ سانتی‌متر باشد؛

*برای جلوگیری از گردن و پشت درد باید پای خود را صاف بر روی زمین بگذارد به صورتی که یک زاویه ۹۰ درجه ایجاد شود؛

*دسته‌های صندلی باید تنظیم شوند تا زمانی که شخص تایپ می‌کند بازوها در حال استراحت باشند؛

*چشم را نباید خیره کرد؛

*صفحه نمایش باید یک فیلتر ضد تابش داشته باشد؛

*هر ۲۰ دقیقه کاربر باید کامپیوتر را ترک کند و به فاصله حداقل ۶متر نگاه کند و این کار را ۲۰ ثانیه انجام دهد؛

* در صورت امکان چشم را هر ۲ ساعت به مدت ۱۵ دقیقه استراحت دهد؛

*چشمک زدن را نیز نباید فراموش کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری