مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: باید فضای سبز با احیای کمربند فضای سبز بازسازی شود و مباحث بیابان‌زدایی با کاشت گونه‌های بومی صورت گیرد تا ریزگردها کاهش پیدا کند.

خبرگزاری فارس: احیای کمربند سبز قم برای کاهش ریزگردها ضروری است

به گزارش قم خبر ، محمود علی‌ رکنی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به شرایط آب و هوایی استان قم اظهار کرد: در روزهای اخیر به شرایط هشدار رسیدیم و برخی اوقات نیز به صورت لحظه‌ای شرایط اضطرار در سطح استان وجود داشت.

وی خاطرنشان کرد: روز شنبه ذرات 10 میکرونی به هزار میکروگرم بر متر مکعب و ذرات 2.5 میکرونی به 700 میکروگرم بر متر مکعب رسید، به طوری که ذرات 2.5 میکرونی به 14 برابر و ذرات 10 میکرونی به 6 تا هفت برابر رسیده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم عنوان کرد: استانداردهای ذرات معلق موجود در هوا برای ذرات 10 میکرونی، 150 میکروگرم بر مترمکعب و برای ذرات 2.5 میکرونی 50 میکروگرم بر مترمکعب است.

وی یادآور شد: ریزگردها اغلب منشاء تالابی دارد که به دلیل خشک شدن تالاب‌ها در شرق استان مانند حوض‌السلطان، منطقه دشت مسیله و دریاچه نمک این شرایط روی داده است.

رکنی خاطرنشان کرد: مدیریت منابع آب، تامین نشدن حق‌آبه‌های زیست محیطی و منابع آبی مانند رودخانه‌ها سبب شده تالاب‌ها خشک شوند و ریزگردهای آنها به راحتی با انتشار باد از سمت شرق وارد شهر شوند.

وی یادآور شد: عامل دیگر واحدهای صنعتی و معدنی است که جانمایی مناسب واحدهای صنعتی و استفاده از تکنولوژی به روز می‌تواند اثرات این واحدها را کاهش دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم عنوان کرد: همکاران در اداره‌کل منابع طبیعی، هواشناسی، جهاد کشاورزی، مرکز بهداشت و مدیریت بحران نشست‌های مکرری برگزار کردند تا با طرح کامل چالش‌ها و راهکارها شرایط مناسب‌تری حاکم شود.

وی یادآور شد: در چند روز اخیر شرایط هشدار و اضطرار بارها در استان وجود داشت، بنابراین باید دست به دست یکدیگر دهیم و اعمال مدیریت متناسب با ویژگی استان صورت گیرد.

رکنی خاطرنشان کرد: باید فضای سبز استان با احیای کمربند فضای سبز بازسازی شود و مباحث بیابان‌زدایی با کاشت گونه‌های بومی صورت گیرد.

وی یادآور شد: ضرورت دارد با مدیریت یکپارچه متحد شویم تا با تعامل مردم و رسانه‌ها شهری آباد ساخته شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم یادآور شد: اکنون شرایط مشابه روزهای گذشته است و با افزایش وزش باد امکان جا به جایی ریزگردها وجود دارد که در آینده امیدواریم با همکاری و همیاری مردم این شرایط بهبود یابد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری