کد خبر: 16057

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به تصویب سه محدودیت برای افراد بیسواد که از سال ۱۳۹۵ اجرایی می‌شود، گفت: دولت در این مصوبه به افراد بیسواد یک سال فرصت داده است تا از نعمت سواد بهره‌مند شوند.

به گزارش قم خبر ، علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به مصوبه جدید دولت اظهار داشت: دولت در خصوص افراد بیسواد محدودیت‌هایی را تعریف کرده است و ۱۲ اسفند سال ۹۳، این مصوبه از سوی دولت به سازمان نهضت سوادآموزی ابلاغ شد.

وی افزود: برای ترغیب افراد بیسواد به سوادآموزی از طریق قانونگذاری به نتیجه نرسیدیم و با درک ضرورت سوادآموزی، دولت محدودیت‌هایی برای بیسوادان تصویب کرد.

* یک سال فرصت دولت به بیسوادان

باقرزاده با اشاره به تصویب سه محدودیت برای افراد بیسواد که از سال ۱۳۹۵ اجرایی می‌شود، خاطر نشان کرد: دولت در این مصوبه به افراد بیسواد یک سال فرصت داده است تا از نعمت سواد بهره‌مند شوند.

وی افزود: اگر در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال فردی اصرار کند که بیسواد بماند، صدور و تمدید گواهینامه رانندگی برای آن فرد مقدور نخواهد بود؛ یعنی اگر قبلاً هم گرفته است نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی موظف است دیگر گواهینامه افراد بیسواد را تمدید نکند.

وی ادامه داد: تمدید و صدور پروانه کسب هر فردی که از اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی اجازه فعالیت گرفته باشد نیز جزو این مصوبه است که اگر فرد با سواد نشود پروانه فعالیت او تمدید نخواهد شد و به متقاضیان جدید بیسواد نیز قطعاً پروانه فعالیت داده نخواهد شد.

* پرداخت وجه به بیسوادانی که با تلاش خانواده‌شان باسواد می‌شوند

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به سومین محدودیت دولت برای افراد بیسواد تصریح کرد: سومین موضوع مربوط به کمیته امداد و بهزیستی است؛ پرداخت مستمری به افراد تحت پوشش این سازمان‌ها توأم با ثبت نام و آموزش سوادآموزی خواهد بود که البته برای این بخش مثبت نوشته شده است.

باقرزاده در گفت‌وگو با فارس اضافه کرد: اگر فردی در این یکسال آموزش ببیند و قبول شود معادل ۲۰ درصد سرانه سواد آموختن به او جایزه داده می‌شود یعنی به طور میانگین ۱۳۰ هزار تومان به سوادآموز پول نقدی داده خواهد شد.

وی ادامه داد: هر فردی هم به طور خودآموز آموزش ببیند یعنی اعضای خانواده به او آموزش دهند، تمام سرانه ۶۴۵ هزار تومانی به خود فرد پرداخت خواهد شد.

* سوادآموزان هیچ هزینه‌ای را نباید پرداخت کنند

باقرزاده در پاسخ به این پرسش که افرادی که بخواهند آموزش سواد را شروع کنند باید به کجا مراجعه کنند، اظهار داشت: از ۲۰ فروردین امکان ثبت‌نام فراهم شده است و هر فردی که بیسواد است می‌تواند به ادارات آموزش و پرورش مراجعه کند و اگر ولی دانش‌آموز است می‌تواند به مدرسه فرزند خود مراجعه کند.

وی افزود: سوادآموزان هیچ هزینه‌ای را نباید پرداخت کنند و کتاب و لوازم‌التحریر برای آنها نیز رایگان است و حتی جوایزی از سوی سازمان نهضت سوادآموزی به آنها اهدا می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش در پایان تأکید کرد: تمام محدودیت‌هایی که دولت در این مصوبه برای بیسوادان در نظر گرفته است برای گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری