کد خبر: 15581

وزیر راه و شهرسازی از اضافه شدن ۴۰۰ واگن مسافری به ناوگان ریلی کشور در سال ۹۴ خبر داد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، عباس آخوندی ظهر امروز در جریان بازدید از مرکز کنترل راه‌آهن جمهوری اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: از ۲۵ اسفندماه ۹۳ چیزی حدود یک میلیون و ۲۶۰ هزار مسافر از طریق ناوگان حمل و نقل ریلی کشور جابه‌جا شده‌اند که این جابه‌جایی‌ها در مسافت‌های طولانی مثل تهران- مشهد بود.


وی با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد از سفرهای ریلی به مقصد مشهد بود٬ افزود: در واقع از ۲۵ شهر قطارهای شرکت راه‌آهن به سمت مشهد در حال حرکت هستند و همچنین در سایر مسیرهای طولانی نیز مثل تهران- زاهدان٬ تهران- بندرعباس و تهران- یزد هم خدمات مسافری انجام می‌شود.

آخوندی با تأکید بر اینکه به دنبال توسعه حمل و نقل ریلی در سطح کشور به ویژه در حومه شهرها هستیم٬ یادآور شد: با توجه به نظر رئیس جمهوری برای تمرکز بر توسعه خطوط ریلی٬ توجه به این مسئله برای ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وزیر راه و شهرسازی دراین بازدید از طریق ارتباط بی سیم با یکی از لکوموتیورانان قطار مسافری مسیر مشهد که در ایستگاه گرمسار حضور داشت گفتگو کرد وبا تبریک عید نوروز از فعالیت کارکنان راه آهن در ایام تعطیل تجلیل کرد و هچنین در ارتباط زنده تصویری با مدیر کل ناحیه راه خراسان گفتگو و آخرین وضعیت تردد ناوگان ریلی در مسیر تهران – مشهد و ایستگاه راه آهن مشهد را جویا شد.

وی به حادثه‌های سال گذشته در خطوط ریلی اشاره و اظهار کرد: امسال تلاش شد که تمام مسیر تهران- مشهد به صورت کنترل اتوماتیک هدایت شود و به همین دلیل تا این لحظه آمار وقوع حادثه به صفر رسیده است و در ادامه تلاش داریم تمام مسیرها از سیستم کنترل اتوماتیک برخوردار شوند تا حمل و نقلی کاملا ایمن باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با استفاده از سیستم کنترل اتوماتیک می‌توان با یک سرمایه‌گذاری اندک بهره‌وری را تا دو برابر افزایش داد. خوشبختانه در سال گذشته ۵ درصد به ظرفیت قطارها و واگن‌های تهران- مشهد اضافه و همچنین در سایر مسیرها مثل مسیر تهران- گرگان قطارها بازسازی و نوسازی کامل شدند. امیدواریم با توجه به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته٬ در سال ۹۴ تعداد واگن‌های مسافری و باری افزایش چشمگیری داشته باشد.

وی با بیان این خبر که طبق برنامه‌‌ریزی‌ها٬ تصمیم گرفته شده که ۴۰۰ واگن مسافری به ناوگان ریلی کشور در سال ۹۴ اضافه شود٬ ادامه داد: همچنین تلاش شده است که برای فروش بلیت‌های نوروزی واسطه‌ها به طور کامل حذف شوند و بلیت‌ها به صورت مستقیم به دست مردم برسد و مردم بتوانند با برنامه‌ریزی خرید بلیت‌ها را تا ۴۵ روز بعد به صورت اینترنتی انجام دهند.

آخوندی همچنین درباره سامانه کنترل اتوماتیک قطارها گفت: این سامانه علاوه بر افزایش ایمنی سیر٬ تأخیرها را تا حد زیادی کاهش داده و تقریبا به صفر رسانده است.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی در خصوص نظارت بر نرخ فروش بلیت‌های هوایی٬ زمینی و ریلی یادآور شد: ما در این بخش فقط نظارت داریم و همانطور که می‌دانید فروش‌ بلیت‌ها به صورت آزاد و در اختیار بخش خصوصی است. ضمن اینکه ما در هر سه حوزه سامانه‌هایی برای دریافت شکایات مردمی داریم که اگر شکایتی باشد حتما رسیدگی می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری