کد خبر: 15571

قم خبر گزارش می دهد:

خوردن آش و کاهو سکنجبین از رسومات عصر سیزده بدر در قم است.

به گزارش قم خبر، یکی دیگر از آیین های نوروزی، آیین سیزده بدر است. روز سیزدهم فروردین ماه، یعنی سیزدهمین روز نوروز را، "سیزده بدر" می گویند.

 
در ادبیات کهن ایران زمین، اعداد و ارقام دارای مفاهیم خاصی بوده اند که این مفاهیم هنوز در میان سنت های به جای مانده از آن زمان به چشم می خورند.
 
اعداد سه، هفت و سیزده و بسیاری اعداد دیگر در ایران باستان مفاهیمی پیچیده از تأثیرات نجومی و پدیده های جاری در قرن ها و دوره ها به دنبال داشته اند.
 
 تأثیر این اعداد بر روی سنت های کهن ایران به حدی بوده است که جلوه برونی آن در هفت سین، هفت خوان رستم، هفت شهر عشق، هفت اورنگ و سیزده بدر به طور روشن نمایان است.
 
سیزده به در یکی از سنت های رایج ایرانی است که از قدمتی بسیار برخوردار است. این سنت با فراگیری خود در کل پیکره اجتماعی ایران یک اسطوره معنایی در سطح وسیع اجتماعی به وجود آورده است.
 
در زمینه پیدایش نام "سیزده بدر" در میان آثار به جای مانده از گذشتگان اتفاق نظر محسوسی به چشم نمی خورد، ولی باید اذعان داشت که روز"سیزده بدر"  دارای جایگاه خاص تاریخی در میان اهالی ایران زمین بوده است.
 
در اساطیر ایران، عمر جهان هستی دوازده هزار سال آمده است و پس از این دوره جهان بسته می شود و انسانهایی که وظیفه آنها در جهان هستی، جنگ علیه اهریمن است با سپری شدن این دوازده هزار سال و ظهور سوشیانس، ناجی موعود، سرانجام به پیروزی و ظفر میرسند و در هزاره سیزدهم تحت راهنمایی سوشیانس در بهشت به زندگی خود ادامه می دهند.
 
به نظر می رسد عدد دوازده از بروج دوازده گانه گرفته شده باشد، که آگاهی نسبت به آنها می تواند نشان از وسعت دانش ایرانیان در آن زمان به علم ستاره شناسی داشته باشد.
 
به این ترتیب، در تقویم ایرانی، نخستین دوازده روز سال، "جشن زایش انسانها"، تمثیلی از دوازده هزار سال زندگی و نبرد با اهریمن است و روز سیزدهم تمثیلی از هزاره سیزدهم و آغاز رهایش از جهان مادی است.
 
 به همین دلیل نیز، روز سیزدهم که در واقع نمادی از زندگی انسان در پردیس است، متعلق به ستاره باران انگاشته می شد، زیرا نزول باران بهاری باعث سرسبزی و طراوت زمین شده و نمایه ای از بهشت را به وجود می آورد. این اعتقاد در ایران باستان موجب می شد، سیزدهم نوروز، روز ویژه طلب باران بهاری برای کشتزارهای نومید، انگاشته شود.
 
رسوم این روز در ایران باستان متنوع است. در این روز، از دیر باز مردم ایران به دشت و صحرا می روند تا با شکست دیو خشکسالی، گوسفندی برای فرشته باران قربانی و بریان کنند تا این فرشته کشت های نومید را از باران سیراب کند.
و یا رسم بوده است که سبزه سفره هفت سین را به نخستین رودی که از روستا یا شهر می گذشت بسپارند تا با پیوستن به مزارع و کشتزار ها به آنها رونق و برکت بخشد.
 
در تهران قدیم در روز سیزده بدر، مردم نسبت به طبخ و مصرف دمی یا دمپختک باقالا که غذای اصلی محسوب می شد و سپس بلغور یا آش رشته اقدام می کردند. حبوبات و سبزیجات آش و بلغور در خانه پخته می شد و تنها در دشت و باغ، آب و رشته آن افزوده می شد.
 
مراسم سیزده بدر در قم
 
سیزده  بدر نیز که پایان ایام نوروز است در شهرمان قم نیز، با مراسم و آیین‌هایی همراه است که فاطمه صبوری یکی از مادر بزرگان قمی نیز یادآوری می کند: "قمی‌ها درآخرین روز ایام نوروز دور این چاله که در خیابان سمیه به صورت یک سرازیری بوده است به نام "چاله خندق"، جمع شده و با پرتاب سنگ به داخل چاله نحسی این روز را با روشنایی آب از سر رد می‌کردند.
 
وی می گوید: بساط سیزده بدر روی چمن بود و تمام اعضای خانواده و فامیل ناهار این روز را که غالبا آش بود، با هم می‌خوردند.
اما مرسوم بود که از قابلمه بزرگ آش رشته، حتی شده به اندازه یک پیش دستی یا نعلبکی به اطرافیان بخشیده می شد. زیرا معتقد بودند که ممکن است در آن میان، پسری نا بالغ، زنی حامله یا طفلی باشد که هوس کرده باشد.
 
این مادر بزرگ قمی می افزاید: خوردن کاهو سکنجبین از رسومات عصر سیزده بدر در قم است.
صبوری خاطرنشان می کند: در این روز پسرها و دخترهای جوان به امید برآورده شدن آرزوها و یا یافتن همسری مناسب سبزه ها را گره می زنند.
 
اعتقاد بر این است که وقتی گره سبزه ها باز شوند تمامی مشکلات حل می شوند و آنها به آرزوی خود می رسند. مرسوم است که هنگام گره زدن سبزه دخترها چنین زمزمه کنند: "سیزده بدر، سال دگر، بچه بقل، خونه شوهر".
به گفته این مادر بزرگ قمی در پایان روز سیزده فروزدین، سبزه سفره هفت سین دور انداخته می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری