کد خبر: 15025

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران توصیه‌های کلیدی برای سلامت مفاصل در سفرهای طولانی به همراه آسیب‌ها و راهکارهای لازم را عنوان کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، اسماعیل ابراهیمی در جریان برگزاری بیست و ششمین کنگره فیزیوتراپی ایران که از ۲ تا ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود، اظهار داشت: یکی از مواردی که باعث تخریب مفاصل و آسیب به آنها و در نهایت آرتروز زودرس مفاصل می‌شود، قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت در سفرهای طولانی مدت است.


رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران افزود: آرتروز مفصلی بیشتر در مفاصلی که وزن بدن را تحمل می‌کنند مانند مفاصل زانو، مچ، ران و ستون فقرات ایجاد می‌شود و باعث ایجاد درد می‌شود و علت آن نزدیک شدن سطوح مفصلی به همدیگر، کاهش فضای مفصلی، سایش استخوان‌ها روی همدیگر و همچنین تخریب نسبی یا کامل غضروف است.

ابراهیمی یکی از مهمترین علل ایجاد آرتروز را تکرار حرکات متوالی در پریود زمانی طولانی ذکر کرد و افزود: تکرار حرکات حتی در موارد بسیار معمولی و طبیعی مانند راه رفتن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها، نشستن‌های طولانی مدت پشت میزکار، نویسندگی و حتی نقاشی که در آنها یک حرکت به صورت تکرار شونده انجام می شود، باعث وارد شدن ضربه و تروماهای متعدد گشته و جمع جبری این نیروهای وارده شده مفصل را دچار تخریب و صدمه شدید کرده و بافت آنرا از بین می‌برد در نهایت فرد را به آرتروز زودرس مبتلا می‌کند.

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران کاهش وزن، عدم قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت در زمان طولانی و حفظ گودی کمر در هنگام نشستن و حفظ زاویه ۳۰ درجه در ستون فقرات روی صندلی را از جمله مهمترین راهکارهای پیشگیرانه در ابتلا به آرتروز زودرس بر شمرد و تأکید کرد: یکی از بهترین درمان ‌ها در موارد ابتلا به آرتروز، تقویت عضلات مجاور مفاصل آسیب دیده است که این امر با مجموعه فرایندهایی که توسط فیزیوتراپیست ها انجام می‌پذیرد، محقق می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بیست و ششمین کنگره فیزیوتراپی ایران با شعار نیم قرن تجربه بالینی و پشتوانه بهبود کیفیت زندگی هم زمان با پنجاهمین سال تاسیس انجمن فیزیوتراپی ایران از ۲ تا ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری