کد خبر: 15020

یک متخصص مغز و اعصاب با پرداختن به علت‌های پایین بودن ویتامین D در بین جامعه ایرانی؛ راهکارهای برون رفت از این مسئله را عنوان کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، بهناز صدیقی درباره نقش ویتامین D در بروز بیماری‌های مغزی اظهار داشت: کمبود ویتامین D در بروز بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌هایی که نقش خود ایمنی دارند و حتی پارکینسون اثر مضر دارد. ام اس نیز یکی از این بیماری‌هاست که کمبود ویتامین D نقش مهمی در بروز و تشدید آن دارد.

وی افزود: ویتامین D در اعتدال سیستم ایمنی بدن نقش دارد. نقش ضد التهابی در بدن دارد و بسیاری از بیماری‌ها در ارتباط با سیستم ایمنی بدن بروز می‌کنند. بنابراین نقش ویتامین D پررنگ و پررنگ تر می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه سطح خونی ویتامین D در عموم مردم، به خصوص در ایران پایین است، گفت: علت آن است که مهم ترین منبع دریافت ویتامین D نور مستقیم خورشید است. به طور نرمال فقط ۵ درصد از سطح پوست ما در برابر نور خورشید قرار می‌گیرد که متاسفانه اکثر بانوان به دلیل آرایش پوست صورتشان و استفاده از ضد آفتاب‌ها، از این مقدار کم هم بی بهره می مانند.

صدیقی ادامه داد: اکثر مردم ما به خصوص در زندگی‌های شهر نشینی از مهم ترین منبع ویتامین D محروم هستند. از سوی دیگر منبع ویتامین D موجود در مواد غذایی درصد خیلی کمتری از ویتامین دی خون را تامین می کند.

وی با بیان اینکه متاسفانه در ایران مصرف لبنیات که منبع ویتامین D هستند، بسیار کمتر از سطح جهانی است، عنوان کرد: فرهنگ مصرف ماهی و روغن ماهی نیز در میان ایرانی‌ها به درستی نهادینه نشده است و مردم این منبع قوی ویتامین D را نیز از دست داده اند.

این متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: در مجموع این عوامل باعث می‌شود سطح خونی ویتامین D در اکثریت قریب به یقین مردم ایران پایین باشد.

صدیقی با اشاره به نتایج تحقیقات گسترده در این زمینه گفت: تحقیقات حاکی از آن است که کمبود ویتامین D یکی از فاکتورهای محیطی بسیار مهم در بیماری است که استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری ام اس را دارد.

وی هشدار داد: مادرانی که در دوران بارداری آفتاب ندیدند و سطح خونی ویتامین D در آنها پایین بوده است، احتمال اینکه فرزندشان در آینده به ام اس مبتلا شود بالا بوده است. ماه تولد در بیماران ام اس تاثیر دارد.

این متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اینکه فقر ویتامین دی نقش موثری هم در شروع بیماری و هم در افزایش تعداد حملات بیماری دارد اظهار کرد : مبتلایان به ام اس به صورت رفت و برگشتی یک سری علائم در اثر التهاب ماده مغزی پیدا می کنند. به این معنی که ممکن است در اولین علائم دچار تاری دید شود و چند ماه خوب باشد و بعد از چند ماه دوباره علامت دیگری مثل احساس لمسی در نصف بدنش داشته باشد، مدتی بعد این علامت برطرف شود و احساس سرگیجه و عدم تعادل و دوبینی پیدا کند.

صدیقی ادامه داد: نخستین باری که فرد دچار علائم ام اس شود، مهم ترین فاکتوری که بررسی می‌کنیم، سطح ویتامین D در خون بیمار و شروع رفع این کمبود است.

وی با بیان اینکه این موضوع در هر فردی متفاوت است که با چه میزان از ویتامین D سطح خونی ویتامین D او بالا برود، گفت: از طرفی مصرف بیش از اندازه ویتامین دی نیز باعث مسمومیت ویتامین D در افراد می شود. به دلیل اهمیت این نوع ویتامین برخی به اشتباه ویتامین دی زیادی را از طریق مکمل های قوی دریافت می کنند که این هم بدون تجویز پزشک و تعیین میزان استفاده از دارو باعث ایجاد مسمومیت و دردهای استخوانی و انواع اختلالات در کلیه می شود.

صدیقی افزود: دریافت ویتامین D در درمان بیماری ام اس نقش دارد به این معنی که مبتلایان به ام اس که ویتامین D خونشان پایین است، دچار حملات بیشتری می‌شوند. در ضمن کمبود این عامل باعث می‌شود داروهای دیگر این بیماری نیز نقش خودشان را به خوبی ایفا نکنند و باید ویتامین D به سطح نرمالی برسد تا این داروها اثرگذار باشند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه سطح خونی ویتامین D در بیماران ام اس باید حتما دو بار در سال چک شود که در اوایل بهار و اوایل پاییز است، گفت: بر اساس سطح خونی ویتامین D فرد مبتلا مکمل مورد نیاز را تجویز می‌کنیم که بسته به میزان نیاز، ممکن است ماهی یک عدد یا روزی یک عدد تجویز شود.

وی در توصیه‌هایی به مردم عنوان کرد: توصیه ما به عموم مردم به ویژه مبتلایان به ام اس این است که روزانه فقط ۱۰ دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند زیرا آفتاب پشت شیشه نیز این نیاز را رفع نمی‌کند. البته لازم به ذکر است که گرما باعث تشدید حملات بیماری می‌شود و بیماران مراقب باشند که طولانی مدت نیز در معرض آفتاب و گرما قرار نگیرند. همانطور که متخصصان پوست افراد را از قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید منع می‌کنند و ما هم بیشتر از ۱۰ دقیقه را نیاز توصیه نمی‌کنیم زیرا این زمان اندک ضرری به پوست نمی‌رساند.

به گزارش تسنیم، انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران اعلام کرد:‌ بیست و دومین کنگره بیماری‌های مغز و اعصاب ایران از ۲۲ تا ۲۵ اردیبهشت ماه سال آینده در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود، علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن ۶۶۴۲۰۵۵۶ تماس حاصل کنند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری