کد خبر: 1244

کارشناسان تربیتی و روانشناسان در مورد تبعات منفی استفاده بیش از حد کودکان از بازی‌های رایانه ای، تبلت‌ها و گوشی های مختلف و ... هشدار دادند.

به گزارش قم خبر؛ فارس به نقل از نیوزورک خبر داد، آنان معتقدند بسیاری از والدین بدون آنکه توجهی به اثرات منفی فناوری‌های جدید بر سلامت جسمی و روحی کودکانشان داشته باشند، آنها را با این محصولات تنها می‌گذارند تا بتوانند زمان بیشتری را صرف امور شخصی کنند.

این در حالی است که کودکان نباید بخش زیادی از زمان بیداری خود را با این ابزار تلف کنند و روش درست این است که آنها همراه خانواده باشند و از گفتگو، مطالعه و بازی در کنار آنها لذت ببرند.

از جمله اثرات منفی استفاده فراوان از رایانه و کنسول‌های بازی و ... توسط کودکان چاق شدن آنهاست. بر اساس یک بررسی که توسط محققان دانشگاه ایلینویز بر روی ۷۰۰ کودک انجام شده مشاهده بیش از حد تلویزیون و اجرای بازی‌های رایانه‌ای برای مدت‌های طولانی باعث اضافه وزن کودکان می‌شود. این در حالی است که ورزش و تحرک به سادگی می‌تواند این مشکل را بهبود ببخشد.

نکته دیگر این است که بسیاری از کودکان در حین تماشای تلویزیون و انجام بازی‌های ویدیویی بی‌وقفه در حال خوردن هستند. بسیاری از آگهی‌های تلویزیونی نیز مصرف گسترده غذاهای چاق کننده و بی‌ارزش مانند انواع چیپس و پفک و دیگر غذاهای چرب و بی خاصیت را توصیه می‌کنند. مجموعه این عوامل تاثیر کاملا منفی بر سلامت کودکان دارد.

بررسی دیگری که توسط بنیاد خانواده Kaiser در آمریکا انجام شده نشان می‌دهد ۶۸ درصد بچه‌های دو ساله و زیر دو سال در آمریکا هر روز از رسانه‌های بصری استفاده کرده و آنها را تماشا می‌کنند. این رویه هم بر روی رشد مغز کودکان تاثیر منفی می گذارد و هم رشته پیوند عاطفی و قلبی آنها را با والدین و محیط اطراف سست کرده و تاثیرات مخربی بر آینده اطفال می‌گذارد.

نکته آخر اینکه فناوری بر احساسات بچه‌ها هم تاثیر منفی می‌گذارد. پژوهش‌های دانشگاه استنفورد ثابت کرده که بازی‌های ویدیویی هیجان کاذبی به وجود می‌آورند که به سرعت به خشم مبدل می‌شود و گاهی اوقات به جنایاتی تکان دهنده می‌انجامد. به عنوان مثال دانیل پاتریک نوجوان اهل اوهایوی آمریکا مادر خود را در ۱۶ سالگی و در حالی که تحت تاثیر بازی های ویدیویی بود به قتل رساند. علت این مساله آن بود که مادر وی اجازه نمی داد او تمام وقت خود را صرف اجرای بازی ویدیویی Halo۳ کند.

در بچه‌های کوچک استفاده طولانی از بازی‌های ویدیویی موجب می‌شود آنها توان تمایز قائل شدن میان دنیای خیال و واقعیت را از دست بدهند و شاید بهترین کار در این زمینه حذف تلویزیون از اتاق خواب کودکان و محدودکردن زمان دسترسی آنها به تبلت، گوشی وکنسول‌های بازی باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری