کد خبر: 11201

مصرف آسپارتام ممکن است باعث کاهش حساسيت و عملکرد درست انسولين شود در نتيجه بيشتر متخصصان بر اين باورند که آسپارتام نمي‌تواند جايگزين مناسب و مطمئني براي قند باشد و ديابتي ها بايد از مصرف آن خودداري کنند.

به گزارش قم خبر به نقل از ایرنا؛ چند سالي است که براي مصرف نوشابه هاي رژيمي تبليغات گسترده اي مي‌شود، کارخانه هاي بزرگ توليدکننده ادعا مي‌کنند که اين نوع نوشابه ها جايگزين مناسبي براي نوشابه هاي معمولي هستند، زيرا به جاي قند از آسپارتام که يک شيرين کننده مصنوعي کم کالري است استفاده مي‌شود. توليدکنندگان نوشابه هاي رژيمي مردم را تشويق مي‌کنند که با خيال راحت و بدون نگراني از دريافت کالري زياد از اين نوشابه هاي رژيمي استفاده کنند، اما محققان عقيده ديگري دارند و در طول بررسي هاي خود به اين نتيجه رسيده اند که مصرف نوشيدني هاي حاوي اين شيرين کننده مصنوعي، خطراتي جدي براي سلامت خواهد داشت.

محققان و پزشکان با ارائه ۹ مورد از خطرات مصرف آسپارتام خطرات استفاده از نوشابه هاي رژيمي را بيان مي‌کنند. برخي از دردهاي چشمي، اختلالات ديد و خشکي چشم ممکن است در نتيجه مصرف آسپارتام باشد. اين شيرين کننده مصنوعي از فنيل آلانين، اسيد آسپارتيک و متانول ساخته شده است.

به عقيده متخصصان متانول براي شبکيه چشم و عصب بينايي خطرناک است و باعث بروز اختلالات بينايي مي‌شود، آنها معتقدند هر ماده غذايي يا نوشيدني حاوي آسپارتام که به مدت طولاني و در معرض گرما نگهداري شده باشد به دليل تجزيه ترکيبات آن براي چشم ها سمي خواهد بود. سردرد و ميگرن در اثر برخي از عوامل تحريک کننده به وجود مي‌آيد.

بيشتر اين تحريک کننده ها در مواد غذايي مختلف مانند شکلات تلخ و پنيرهاي چرب وجود دارد. محققان موسسه مايوکلينيک آمريکا به اين نتيجه رسيده اند که آسپارتام نيز يکي از عوامل محرک سردرد و ميگرن است. ميزان کمي از اين شيرين کننده مانند الکل و کافئين، باعث ايجاد سردرد خواهد شد و پزشکان معتقدند که اين عامل محرک بايد کاملا از ترکيبات نوشيدني ها ومواد غذايي حذف شود. اگر گرفتار ميگرن يا هر نوع سردردي هستيد، حواس تان به ترکيبات مواد غذايي مصرفي تان باشد و حتما از مصرف مواد غذايي حاوي آسپارتام خودداري کنيد. هرچند ادعا مي‌شود شيرين کننده هاي مصنوعي جزو جايگزين هاي مناسب قند براي ديابتي ها هستند در اين خصوص اختلاف نظرهاي بسياري وجود دارد.

نتايج بررسي ها نشان مي‌دهد که مصرف آسپارتام ممکن است باعث کاهش حساسيت و عملکرد درست انسولين شود در نتيجه بيشتر متخصصان بر اين باورند که آسپارتام نمي‌تواند جايگزين مناسب و مطمئني براي قند باشد و ديابتي ها بايد از مصرف آن خودداري کنند. اگر قصد لاغر شدن داشته باشيد، بي شک مي‌دانيد که بايد از مصرف مواد غذايي سرشار از کربوهيدرات ها و قند بپرهيزيد در نتيجه به سمت مصرف مواد غذايي رژيمي مي‌رويد. ولي بايد توجه داشته باشيد مواد غذايي کم قند معمولا با شيرين کننده هاي مصنوعي از نوع آسپارتام شيرين و خوش طعم مي‌شوند که کمکي به کاهش وزن نخواهند کرد. نتايج يک پژوهش نشان مي‌دهد بدن قادر نيست بين شيرين کننده هاي مصنوعي و قند تفاوتي قائل شود.

به عقيده اين محققان عصب هاي دريافت کننده طعم شيرين که در سلول هاي چشايي قرار دارند، باعث مي‌شوند که طعم شيرين در دستگاه روده اي تشخيص داده شود. شيرين کننده هاي مصنوعي عملکردي مانند قند دارند و گيرنده هاي دستگاه روده اي را فعال مي‌کنند در نتيجه بدن به جذب بيشتر کربوهيدرات يا همان قند تشويق مي‌شود.

کارشناسان تعذيه معتقدند که لازم است به جاي مصرف اين قبيل مواد غذايي سعي کنيد مواد غذايي سالم و تازه مصرف کنيد، به جاي اين نوشيدني ها، ليموترش يا خيار با نعنا داخل آب بيندازيد تا خوش طعم شود. نتايج پژوهش هاي متعدد نشان داده است که آسپارتام اثرات منفي روي افراد مبتلا به افسردگي داشته است. اين شيرين کننده مي‌تواند باعث تشديد علائم افسردگي و وخيم شدن حالت هاي روحي افراد شود، اين شيرين کننده باعث بروز علائم افسردگي نمي‌شود، اما علائم آن را تشديد مي‌کند. محققان گزارش هاي زيادي از شروع التهاب و درد مفاصل بعد از مصرف آسپارتام دريافت کرده اند. بدن برخي افراد به اين ترکيبات حساسيت دارد و براي مقابله با ترکيبات شيميايي موجود در اين شيرين کننده ها، واکنش هاي آلرژيک نشان مي‌دهد در نتيجه بعد از مصرف اين شيرين کننده ها مفاصل ملتهب و دردها نيز شروع مي‌شوند. بهترين کار براي حذف يکي از عوامل درد مفاصل پرهيز از مصرف اين قبيل مواد غذايي است، اگر از التهاب و درد مفاصل رنج مي‌بريد، از مصرف هر نوع ماده غذايي حاوي شيرين کننده هاي مصنوعي خودداري کنيد.

زماني که در اوايل دهه ۸۰ ميلادي آسپارتام وارد بازار شد و در ترکيب اصلي نوشابه ها قرار گرفت، اداره کنترل محصولات غذايي فرانسه شکايت هاي زيادي درباره عوارض جانبي ناشي از مصرف محصولات غذايي حاوي اين شيرين کننده دريافت کرد. گرفتگي عضلات معده به عنوان يکي از ناراحتي هاي اصلي مخصوصا در سال اول فروش اين محصولات به ثبت رسيد، امروزه نيز افراد زيادي که از گرفتگي عضلات شکمي و معده درد رنج مي‌برند، اظهار مي‌کنند که با حذف محصولات غذايي حاوي شيرين کننده هاي مصنوعي به ويژه آسپارتام، علائم بيماريشان بهبود مي‌يابد. محققان تاکنون حدود ۹۰ گونه از علائم مربوط به مصرف آسپارتام را شناسايي کرده اند. ناشنوايي، وزوزگوش و تحمل نداشتن سر و صداي اطراف جزو برخي از علائم ناشي از مصرف آسپارتام محسوب مي‌شود. در وزوزگوش، فرد مبتلا حتي در نبود صداي خارجي نيز سروصداي غيرطبيعي در گوش خود احساس مي‌کند.

محققان مشاهده کردند افرادي که نوشيدني هاي رژيمي زيادي مصرف مي‌کنند، بيشتر از اين مشکل شکايت دارند. توجه داشته باشيد که مشکلات شنوايي ناشي از مصرف آسپارتام با قطع مصرف اين قبيل نوشابه ها درمان مي‌شود. محققان به نتايج ضد و نقيضي درباره تاثير آسپارتام در ابتلا به برخي از سرطان ها دست يافته اند. محققان دانشگاه هاروارد به اين نتيجه رسيده اند، خطر ابتلا به سرطان خون در افرادي که هر روز نوشابه رژيمي مي‌خورند، بيشتر است. نتايج بررسي هاي ديگر نيز نشان مي‌دهد ارتباطي بين مصرف زياد و طولاني مدت نوشابه هاي حاوي شيرين کننده هاي مصنوعي بويژه آسپارتام و خطر ابتلا به سرطان سينه، سرطان پروستات و لطمه هاي جدي به مغز و حتي تومورهاي مغزي وجود دارد. رئيس سازمان غذا و دارو نيز پيش از اين گفته بود که به دنبال آن هستيم تا در چارچوب سياست هاي شوراي عالي سلامت واردات نوشابه هاي رژيمي را ممنوع کنيم. رسول ديناروند اظهارداشت: در صورت تصويب آن بلافاصله از تاريخ مشخصي واردات نوشابه هاي رژيمي را ممنوع خواهيم کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری