کد خبر: 10299

حاج ماشالله عابدی با حضور در غرفه مشرق و کسب اطلاع از حوزه‌های کاری این پایگاه گفت: من به سهم خودم و با توجه به شناختی که از این پایگاه پیداکرده‌ام از همه عزیزان تشکر می‌کنم و توصیه دارم بر اساس منویات رهبر انقلاب به کار خود ادامه دهید.

به گزارش قم خبر به نقل از مشرق، ایشان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه هدف رهبر انقلاب از پالایش نحوه عزاداری‌ها در داخل و حتی خارج از کشور چیست، گفت: قاعدتاً رهبر انقلاب بیش از ما و دیگران اطلاع دارند، منابعی که در اختیار ایشان است و اطلاع فقهی و دینی که معظم‌له از وضعیت اجتماعی در داخل کشور، جهان اسلام و حتی خارج از جهان اسلام دارند، سبب می‌شود مسائلی را درک کنند که شاید در ابتدا برای بنده و شما قابل‌درک و تصور نباشد و این مسئله سبب می‌شود نگاه اجتماعی ایشان عمیق‌تر از دیگران باشد و این مسئله طبیعی است زیرا منابع و ابزاری که در اختیار ایشان قرار دارد در اختیار دیگر علما و مراجع تقلید نیست در عین اینکه تمام مراجع بزرگوار و محترم هستند.


وی در ادامه افزود، اینکه بگوییم تمام دین به تعبیری با امام حسین (علیه‌السلام) پیوند خورده است صحیح است ولی اینکه بگوییم تمام دین منحصر در عزاداری برای آن حضرت شده است، این انحراف از دین است. رهبر انقلاب می خواهند کار دین و هیئات مذهبی به آنجا نرسد که در بعضی کشورها مثل هند و پاکستان در حال اتفاق است.

استاد و مداح هیئت محبان‌العباس تهران با بیان مثالی به تبیین مساله پرداخته و افزود: یکی از دوستان خاطره‌ای از سفر خود به کشور پاکستان یا هندوستان نقل کرد و البته فراموشی از بنده است که کدام کشور بود ولی اصل خاطره مهم وقابل تأمل است.

"نقل به مضمون می کنم که این شخص در یکی از این کشورها با فردی برخورد می‌کند که شاید صدها یا هزاران نفر مرید داشته و با خودش می‌گوید از این شخص سؤالی بپرسم تا سطح علمی این فرد برای من مشخص شود ولی هرچه فکر کردم سؤال تخصصی به ذهم نرسید و از این شخص درباره شک بین رکعت سوم و چهارم سؤال کردم که فرد مورد نظر گفت این سؤال بسیار خوبی است ولی باید در مجلس ما شرکت کنید تا من جواب پرسش شما را روی منبر بدهم تا مابقی دوستان هم استفاده کنند؛ وارد مجلس شدیم و من تصور می‌کردم که به پرسش من پاسخ ندهد ولی اعلام کرد یکی از مهمانان در بدو ورود به هیئت از من سؤالی پرسید و من برای همه شما توضیح می‌دهم که اگر بین رکعت سوم و چهارم یا هرجای دیگری شک کردید، چه کاری باید انجام دهید، جوابش این است، سه مرتبه بگویید یا حسین و به نماز خود ادامه دهید."

خب ببینید، این می‌شود سطحی‌نگری و انحراف در دین، یعنی ما احکامی که در اختیار داریم تعطیل کنیم و فقط بگوییم حسین! مگر امام صادق (علیه‌السلام) که امام معصوم بود نمی‌دانست این احکام مهم و مورد نیاز است؟ آیا ائمه معصوم علیهم‌السلام که برای امام حسین علیه‌السلام عزاداری می‌کردند و به جای خودش هم به مردم احکام آموزش می‌دادند، متوجه نبودند که دین چه می‌گوید؟ آیا امام حسین علیه‌السلام که در روز عاشورا اقامه نماز می‌کند، متوجه نبود دین چه می‌گوید؟ شخص بدین حد رسیده است که می‌گوید من به جایی رسیدم که ائمه معصوم نرسیده‌اند، من دیگر حسینی شده‌ام!

رهبر انقلاب می‌خواهند کار به اینجا نرسد که ما بگوییم فقط حسین، ولایت پذیری همین است، توجه به آموزش علما و فقها یعنی اینکه بپذیریم ولی فقیه بیش از ما و دیگران در دین و نحوه هیئت‌داری فهم فقهی دارند.

از سوی دیگر، باید به این مطلب هم اشاره کنم که من با توجه به تجربه‌ای که دارم عرض می‌کنم که این اشاره رهبر درباره نحوه سینه‌زنی نه تنها باعث کاهش عزاداران نشد بلکه به رونق هیئات مذهبی کمک کرد، خیلی از افراد به این دلیل که برهنه شدن را نمی‌پسندیدند، به قول ما وسط نمیومدن و یا در مراسم شرکت نمی‌کردند ولی امسال با توجه به نهی ولی فقیه، آن دسته از افراد هم وارد هیئت شدند و مثل دیگران عزاداری و سینه‌زنی کردند.

بعضی‌ها این طرف و آنطرف می‌گویند اگر فلان شخص نظرش را عوض نکند یا این نظر را داشته باشد، دیگر مرجع ما نخواهد بود، این طور که نمی‌شود، اگر امام زمان علیه السلام فردا ظهور کردند و ایشان هم اعلام کند این موضوع را نمی‌پسندم، این عده از امام زمان هم عبور می‌کنند، چون باب میلشان نیست، افراد به تدریج به اینجا می‌رسند و این مسئله قابل قبول نیست.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری