کد خبر: 10120

شاید تصور عموم مردم بر این باشد که چربی خون، فشار خون بالا، دیابت و کبد چرب بیماری‌های خاص بزرگسالان است، ولی تحقیقات به عمل آمده، عکس این مسئله را ثابت می‌کند!

به گزارش قم خبر ؛ دکتر سید مؤید علویان، فوق تخصص گوارش و کبد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: شیوع بالای سندروم متابولیک طی سال‌های اخیر در بین کودکان، موجب بروز مشکلاتی چون دیابت و حتی کبد چرب در بین کودکان است و این مشکلاتی است که انتظار می‌رود در سنین بزرگسالی مشاهده شود.

وی ادامه داد: طی تحقیقات صورت گرفته بین ۱۵۰ کودک بین ۶ ماهه تا ۱۵ ساله، معلوم شد با انجام سونوگرافی شکمی از این تعداد، ۲.۳ درصد این افراد، مبتلا به کبد چرب بودند.

دکتر علویان گفت: همچنین در تحقیقی که من و همکارانم در سال ۲۰۰۸ انجام دادیم و ۹۶۶ نفر که در سنین ۷ تا ۱۸ سال بودند، مورد بررسی قرار دادیم، معلوم شد در این دانش آموزان، شیوع غیرطبیعی آنزیم کبدی ALT،‌ در ۱.۸ درصد موارد و تغییرات کبد چرب طی سونوگرافی از کبد، ۷.۱ درصد گزارش شد.

این فوق تخصص گوارش و کبد ادامه داد: طی این تحقیق، شیوع بالای فشارخون، چربی خون،‌ قندخون و سطح بالای انسولین در کودکان چاق به همراه سندروم متابولیک مشاهده گردید که این مسئله ریشه‌ی بسیاری از مشکلات طی بزرگسالی مثل فشارخون بالا، دیابت و کبد چرب است.

وی در پایان تأکید کرد: اصلاح الگوی زندگی کودکان و افزایش تحرک و فعالیت بدنی و پرهیز از مصرف غذاهای آماده و تنقلات ناسالم در جلوگیری از بروز این مشکلات موثر است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری