دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با بیان اینکه در منطقه خرمشهر ۸۳ میلیارد بشکه نفت خام آزاد شد، گفت: این منابع عظیم در اختیار ایران قرار گرفته و هم اکنون در حال کشف نفت هستیم.

 

به گزارش قم خبر، سوم خرداد ماه سالروز فتح خونین شهر، شهر خون و قیام خرمشهر قهرمان است، حماسه‌ای که امام راحل در این باره فرمودند: فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزشهاى اسلامى است، خرمشهر شهر لاله هاى خونین است. خرمشهر را خدا آزاد کرد.

مسجد جامع خرمشهر را می‌توان نماد مقاومت در جنگ تحمیلی نامید، خرمشهر از‌‌ همان آغاز، خونین‌شهر شده بود تا حقیقت از افق غربت و مظلومیت رزم‌آوران و بسیجیان غرقه در خون ظاهر شود.

آنان در غربت جنگیدند و با مظلومیت به شهادت رسیدند و پیکر‌هاشان زیر تانک‌هاى شیطان تکه تکه شد و به آب و باد و خاک و آتش پیوست، اما راز خون آشکار شد و خرمشهر قهرمان با خواست خدا آزاد شد.

سرلشکر پاسدار سیدرحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم جزئیات عملیات آزادسازی خرمشهر را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه ۳۲ سال پیش در سوم خرداد سال ۱۳۶۱ یک حماسه منحصر به فرد و جاویدان به عنوان فتح خرمشهر توسط دلاوران بسیجی، سپاهی و ارتش و جهاد سازندگی در عملیات فتح المبین آفریده شد، افزود: حماسه فتح خرمشهر در طول سابقه ایران کم سابقه بوده است.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، گفت: فتح خرمشهر از این جهت حماسه است که بزرگ‌ترین دستاورد صدام برای لشکر کشی به ایران، گرفتن خرمشهر بود و خرمشهر و آبادان از لحاظ اهمیت درمقابل بصره مفهوم داشت و صدام گفت اگر شهر خرمشهر را ایران بگیرد من کلید بصره را به شما تحویل می‌دهم.

اسارت ۱۰ هزار عراقی در آزادسازی خرمشهر

سرلشکر صفوی تصریح کرد: تا روز آخر هم که نیروهای ما وارد شهر خرمشهر شدند نیروهای صدام به شدت مقاومت می‌کردند به صورتی که فقط از خود شهر خرمشهر ۱۰ هزار اسیر عراقی گرفته شد و این نشان دهنده این است که صدام قصد نداشت خرمشهر را پس بدهد.

وی با بیان اینکه نخستین خصوصیات این عملیات، سرعت عملیات تهاجمی نیروهای رزمنده سپاه و ارتش بر علیه صدام بود، خاطرنشان کرد: به سرعت یعنی اینکه ۱۰ فروردین ۱۳۶۱ عملیات فتح المبین تمام شد و ۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ عملیات الی بیت‌المقدس برای آزاد سازی خرمشهر آغاز شد.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، گفت: عراقی‌ها تصور نمی‌کردند به مدت یک ماه بعد از عملیات فتح المبین، نیروهای رزمنده سپاه و ارتش و جهاد سازندگی به این سرعت خود را ساماندهی کنند و عراق تصور بیش از ۶ ماه را داشت.

نبوغ در طرح‌ریزی عملیات آزادسازی خرمشهر

سرلشکر صفوی افزود: دومین خصوصیت، نبوغ در طرح ریزی عملیات بود، تیم تحریریه عملیات سپاه که سردار حسن باقری و سردار غلامعلی رشید و بنده حضور داشتیم طرحی برای آزاد سازی خرمشهر طرح ریزی شد که همین طرح سپاه هم مورد قبول قرار گرفت.

وی تصریح کرد: طرح سپاه این بود که همزمان با عبور از رودخانه کارون، پیشروی تا جاده اهواز به خرمشهر و این یعنی ایران یک سرپل وسیعی را بگیرد که دشمن نتواند ایران را پس بزند.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، با بیان اینکه عملیات عبور از رودخانه عملیات بسیار پیچیده‌ای است، اظهار کرد: نیروهای ایران‌‌ همان شب ۲۰ اردیبهشت از رود کارون عبور کردند، قرار بود سه تا پل در روی رودخانه آمده شود که دو پل توسط ارتش جمهوری اسلامی آماده شد و شب عملیات سه قرارگاه قدس سپاه، نصرسپاه و فتح سپاه که این‌ها مشترک بودند.

سرلشکر صفوی افزود: قرارگاه قدس در حمیدیه مستقر بود و سه یگان از سپاه و دو یگان از ارتش ماموریت داشتند تا از رودخانه کردکور عبور کنند تا حدود پادگان حمید، طلائیه و کوشک پیشروی کنند و این ماموریت قرارگاه قدس بود.

وی خاطرنشان کرد: فرمانده قرارگاه، سردار غلامپور بود واز ارتش سرهنگ لطفی فرمانده لشکر ۱۶ زرهی بود، یگان‌هایی که از سپاه در آن عملیات حضور داشتند تیپ ۴۱ ثارالله به فرماندهی حاج قاسم سلیمانی و سه تیپ دیگر هم بود.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، تصریح کرد: فرمانده قرارگاه فتح، بنده به همراه سردار غلامعلی رشید بودیم، از ارتش سرهنگ نیاکی فرمانده لشکر ۹۲ بود، یگان‌های ما، تیپ نجف اشرف به فرماندهی سردار احمد کاظمی، تیپ ۱۴ امام حسین (ع) به فرماندهی سردار حسین خرازی بودند.

عملیات سه مرحله‌ای برای آزادسازی خرمشهر

سرلشکر صفوی افزود: قرارگاه مشترک نصر که شمال خرمشهر بود‌، سردار حسن باقری از سپاه و از ارتش سرهنگ حسنی فضلی فرمانده این یگان بودند.

وی با اشاره به روند عملیات، گفت: شب عملیات نیروهای سپاه و بسیج همزمان با عبور از رودخانه کارون تا جاده خرمشهر پیشروی کردند، مرحله دوم عملیات که حدود یک هفته بعد انجام شد تقریبا تا منطقه مرزی پیشروی کردند، در این مرحله از عملیات لشکر ۵ مکانیزه عراق و لشکر ۶ زرهی عراق از منطقه طلائیه و کوشک عقب نشینی کردند.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، گفت: مرحله سوم که در راه خرمشهر بودیم با مشکلاتی مواجه بودیم و یک توقف یک هفته‌ای تا ۱۰ روز داشتیم و دلیل آن جنگ سختی بود که با آن مواجه بودیم.

تلاش ۲۰ روزه و آزاد نشدن شهر خرمشهر

سرلشکر صفوی، گفت: رمرحله آخر مشکل این بود که بیش از ۲۰ روز از آغاز عملیات گذشته بود ولی هنوز شهر خرمشهر آزاد نشده بود، و مردم سوالشان این بود که چرا بعد از ۲۰ روز هنوز خرمشهر آزاد نشده است، مردم نمی‌دانستند که از لحاظ استعداد رزمی هم ارتش و هم سپاه در اثر جنگ نیرو‌ها کاهش یافته بود.

وی افزود: در مرحله آخر عملیات‌، به هر یک از یگان، بیشتر از یک یا دو کیلومتر دستور پیشروی ندادیم، قرار بود سردار صیاد شیرازی و بنده که آن زمان به قرارگاه کربلا منتقل شده بودم و جانشین سردار رضایی بودم نیروهای خود را توجیه کنیم.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، خاطرنشان کرد: شهید صیاد دستور پیشروی را تا حداقل دو کیلومتر به هر یگان را دستور داد تا ارتش عراق را دور بزنیم و رزمندگان ارتشی این امر را اطاعت کردند.

سرلشکر صفوی تصریح کرد: زمانی که بنده این طرح را به نیروهای سپاه اعلام کردم برخی از فرماندهان یگان‌ها اعتراض کردند که حاج احمد متوسلیان در حالی که پایش در گچ بود اعتراض کرد که بنده عرض کردم بعد از پایان جلسه در این مورد بحث می‌کنیم.

تکلیف‌مداری حاج احمد متوسلیان

وی خاطرنشان کرد: بعد از جلسه با حاج احمد متوسلیان صحبت کردم و گفتم شما تا ۱۵ کیلومتر پیشروی کنید، گفت که ما نمی‌توانیم ۱۵ کیلومتر خط را بشکنیم، عرض کردم ۷ کیلومتر پیشروی کنید که باز گفت که زیاد است خلاصه‌‌ همان دو کیلومتر پیشروی را انجام داد و عصبانیتش آرام گرفت.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، اظهار کرد: البته این هم گفت که اگر شما به عنوان فرمانده تکلیف کنید تا ۷ کیلو متر پیشروی کنم بنده‌‌ همان کار را می‌کنم، گفتم بنده به عنوان فرمانده به شما تکلیف می‌کنم ۲ کیلومتر پیشروی کنید.

سرلشکر صفوی گفت: یگان‌های ایران سحرگاه سوم خرداد در کنار همدیگر در جناح سمت چپ کنار جاده، تیپ ۸ نجف، تیپ امام حسین (ع)، تیپ حضرت رسول (ص) و تیپ ۲۵ کربلا که از عزیزان گیلان و مازندرانی تشکیل شده بود حضور داشتند و هنوز لشکر ۱۶ قدس تشکیل نشده بود.

وی افزود: وقتی که عملیات شروع شد تقریبا حدود ساعت ۱۱ صبح به جاده رسیدیم و کاملا جاده را بستیم، یک سری از عراقی‌های خود را به درون کارون انداختند تا با شنا کردن فرار کنند، یک هلی کوپ‌تر هم برای نجات عراقی ‌ها آمده بود که یکی از بسیجی‌ها با آر پی چی هلی کوپ‌تر عراقی رو زد که بعضی اوقات از تلویزیون هم پخش می‌شود.

فرمانده عراقی که اسیر میدان مین خودش شد

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، تصریح کرد: عراقی‌ها فرماندهی به نام سرهنگ زیدان داشتند که مامور می‌ن‌گذاری بود‌، موقع فرار با جیپ به داخل میدان مینی رفت که خودش کار گذاشته بود.

سرلشکر صفوی خاطرنشان کرد: ما بلندگوهای بزرگی را در خرمشهر کار گذاشته بودیم و یک عملیات روانی را هم بر علیه عراق آغاز کردیم‌، که این عملیات روانی هم پیروزمندانه بود.

وی افزود: نزدیک ظهر رزمندگان ایرانی به خرمشهر رسیدند، به بیت حضرت امام تلفن زدیم که آقا مصطفی جواب دادند و گفتیم که به امام بشارت دهید که خرمشهر در دست ما است و آقا مصطفی هم این خبر مهم را به امام رساندند.

آزادسازی ۸۳ میلیارد بشکه نفت خام

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، گفت: به هر دلیل بعد از ۲۳ شبانه روز عملیات با پیروزی کامل به پایان رسید، منطقه بیت المقدس دو برابر فتح المبین بود، در همین منطقه ۸۳ میلیارد بشکه نفت خام آزاد شد.

سرلشکر صفوی افزود: آیا اینکه عراقی‌ها از وجود نفت در این منطقه خبر داشتند یا انگلیسی‌ها به عراقی‌ها گفته بودند از این خبر بی‌اطلاع هستیم ولی این منابع عظیم در اختیار ایران قرار گرفت و هم اکنون در حال کشف نفت هستیم.

وی تصریح کرد: حکومت‌های ایدئولوژیک مثل ایران و سرزمین ما که یک موقعیت منحصر به فردی در منطقه دارد و یک وزن بالاتری نسبت یه دیگر کشور‌ها دارد.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، تأکید کرد: حکومت ما یک حکومت بی‌بدیل دارد و کشورهایی که ایدئولوژیک هستند در معرض خطر هستند، اگر ما روح حماسه و جهاد را از کربلا را در ملت زنده نگه داریم این شکور آسیبی نمی‌بیند.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری