کد خبر: 11723

گزارشی از مراسم باشکوه اربعین در ایران و عراق

اجتماع بیش از ۲۰میلیون نفر از عاشقان دلسوخته سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین در اربعین شهادت آن امام بزرگ در کربلای معلی ، صحنه‌های بی‌نظیری از عشق و ارادت و دلدادگی به بزرگ پرچمدار حق و حقیقت در جهان را رقم زد.
 

به گزارش قم خبر، مراسم اربعین حسینی -علیه‌السلام- امسال با حضور بیش از ۲۰ میلیون زائر از داخل و خارج عراق در کربلای معلی در فضایی امن برگزار شد. مراسم عزاداری اربعین در کربلا بزرگ‌ترین تجمع بشری است که بعد از سقوط رژیم سابق عراق، هر ساله، باشکوه‌تر از سال گذشته برگزار می‌شود.

مردم عراق و خارج آن، از ۱۰ تا ۱۲ روز قبل از اربعین حرکت پیاده به سوی کربلا را از نقاط مختلف آغاز کردند. از آنجا که ۷۰۰ هتل و مسافرخانه کربلا گنجایش میلیون‌ها زائر را ندارد، مردم عزادار سطح کوچه‌ها، گذرها و خیابان‌های کربلا را با چادرهای خود پوشاندند و بسیاری نیز میهمان منازل مردم کربلا شدند.

مراسم اربعین با حضور دسته‌جات مختلف در بین‌الحرمین و حرم امام حسین و حضرت عباس علیه السلام برگزار شد و عزادارن با هروله کردن شعار «لبیک یا حسین» سر دادند و بر سر و سینه زدند.

با پایان مراسم عزاداری، وسایل نقلیه عمومی در اختیار زائران قرار گرفته تا از کربلا خارج شوند و به شهرها و کشورهایشان باز‌گردند.

«حیدر العبادی» قبل از ظهر اربعین، با انتشار بیانیه‌ای با تشکر از مردم و نیروهای امنیتی و همکاری آنان در حفظ امنیت، از مسئولان خواست تا با فراهم کردن تسهیلات و وسائط نقلیه، کار بازگشت زائران را تسهیل کنند.

ادامه طرح امنیتی تا شش روز

هرچند که پایان مراسم اربعین به معنای پایان طرح امنیتی ویژه عراق برای این روز نیست و از آنجا که هنوز، حملات تروریستی، زائران را تهدید می‌کند، تدابیر امنیتی ویژه تا یک هفته پس از این نیز ادامه خواهد داشت تا از ایجاد هرگونه خلا امنیتی در سراسر کشور جلوگیری به عمل آید. همچنین خروج ناگهانی خیل عظیم عزادار از کربلا در یک روز میسر نیست و بتدریج زائران این شهر را ترک خواهند کرد. به گفته مسئولان پیش‌بینی می‌شود، روند بازگشت زائران از کربلا، یک هفته به طول انجامد.

افزایش شمار زائران در مقایسه با سال گذشته

با وجود آنکه مراسم اربعین امسال، همزمان با تهدیدهای گروهک‌های تکفیری (مانند داعش) برگزار شد، اما جمعیت زائران امسال، در مقایسه با سال گذشته شاهد افزایش تا بالای ۲۰ میلیون بود در حالی که سال گذشته این جمعیت حدود ۱۸ میلیون اعلام شد.

حضور باشکوه زائران از ۶۰ ملیت مختلف

«خالد العبیدی» وزیر دفاع عراق، در خلال بازدید خود از نقاط مختلف کربلاء، اعلام کرد: شمار زائران وارد شده از خارج از عراق تا دو روز پیش از روز اربعین حسینی (ع)، به چهار میلیون و پانصد هزار نفر از ۶۰ ملیت رسیده است که بیشترشان ایرانی هستند.

پیام حضور ۶۰ هزار بحرینی در کربلا به آل خلیفه

در میان زائران خارجی در عراق، ایرانی‌ها با بیش از یک میلیون صاحب رتبه نخست هستند اما امسال ۶۰ هزار بحرینی نیز به زائران در کربلا پیوستند. ۶۰ هزار بحرینی از کل جمعیت بحرین که تقریبا نزدیک به یک میلیون است و نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر از آنان نیز خارجی‌های تبعه بحرین هستند، رقم بزرگی به شمار می‌رود. به گفته کارشناسان، حضور این تعداد بحرینی در مراسم اربعین، موجبات نگرانی روزافزون آل خلیفه در بحرین را در پی خواهد داشت.

طرح امنیتی موفق اربعین در کربلای معلی

شکست طرح‌ها و اقدامات ضد امنیتی گروهک‌ها تکفیری نکته بارز اربعین امسال در کربلا بود. به گفته مسئولان امنیتی استان کربلا تروریست‌ها نتوانستند صفوف به هم پیوسته میلیون‌ها زائران عزادار در جوار بارگاه حرم حسینی و ابالفضل العباس -علیهما السلام- را برهم زنند.

سرلشکر «قیس المحمداوی» فرمانده عملیات فرات الاوسط در بغداد گفت که مراسم امسال در امنیت کامل برگزار شد. او به شلیک چند خمپاره در پنجشنبه شب (دو شب مانده به اربعین) اشاره کرد و آن را حادثه‌ای جانبی خواند.

المحمداوی گفت: حادثه شلیک موشک‌ پنجشنبه شب گذشته اختلال امنیتی شمرده نمی‌شود چرا که دشمن از فاصله ۴۰ کیلومتری کربلا در مناطقی صحرایی اقدام به شلیک راکت کرد و گلوله‌ها هم به خارج از شهر کربلا هم اصابت کرد.

ناکامی تروریست‌ها در انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده

وی افزود: دشمن ما هیچ اعتباری برای ارزش‌های انسانی قائل نیست و اگر فرصت دیگری پیدا می‌کرد حملات دیگری هم مرتکب می‌‌شد، برای مثال خودروهای بمب‌گذاری شده یا عوامل انتحاری به داخل کربلا اعزام می‌کرد تا زائران را هدف بگیرد اما در این توطئه‌های خود ناکام است.

قیس المحمداوی تاکید کرد که دشمنان از مناطقی دورافتاده و صحرایی در غرب کربلا و هم مرز با استان الانبار که خارج از خط راهبردی محسوب می‌شود اقدام به پرتاب راکت کردند. وی افزود: پس از این حوادث اصلاحاتی در طرح امنیتی صورت گرفت و یگان‌هایی اضافی به منظور پر کردن خلا امنیتی در مناطقی که احتمال هدف گرفته شدن از سوی تروریست‌ها وجود دارد مستقر کردیم.

در همین حال سرلشکر «غانم الحسینی» فرمانده پلیس کربلا هم گفت: طرح امنیتی بر اساس برنامه‌های از پیش تعیین شده به خوبی پیش می‌رود و دشمن نتوانسته حصارهای امنیتی فراهم شده برای حفاظت از شهر کربلا و زائران را بشکند.

وی افزود: دشمن بزدل در به هم ریختن صفوف میلیونی زائران اربعین ناکام بوده است و موشک‌پراکنی پنجشنبه شب تروریست‌ها از خارج از مرزهای کربلا صورت گرفت و تنها جوسازی رسانه‌ای بود و این نشان می‌دهد که طرح امنیتی ویژه اربعین موفق عمل کرده است.

«عقیل الطریحی»، استاندار کربلای معلی هم اعلام کرد که نیروهای اضافی برای تامین مناطق غربی کربلا اعزام شدند.

تدابیر امنیتی عراق، تا ۶ روز پس از اربعین ادامه می‌یابد

غانم الحسینی رئیس پلیس کربلا اعلام کرد که تدابیر امنیتی برای زائران در روز اربعین، تا حدود یک هفته دیگر ادامه می‌یابد.

به گفته رئیس پلیس کربلا تا زمانی که زوار اربعین از شهر خارج نشده باشند تدابیر امنیتی ادامه خواهد یافت که احتمالاً این مسئله ۵ تا ۶ روز پس از اربعین به طول خواهد انجامید.

خدمات رسانی ۱۲ هزار کارگر شهرداری تهران به زائران در کربلای معلی

وزیر امور شهرداری‌های عراق با اشاره به اینکه روزانه ۵۰۰ متر مکعب آب شرب در اختیار زائران کربلا قرار داده شده، گفت: ۱۲ هزار کارگر شهرداری از جمله ایرانی‌ها مسئولیت نظافت و خدمات رسانی به زائران را برعهده داشتند.

وی افزود: با توجه به شمار حیرت انگیز زائران در کربلا، اتاق عملیات در کربلای معلی به ریاست رئیس کل دفتر وزارت امور شهرداری‌ها تشکیل شده و ۱۰ هزار کارگر شهرداری استان کربلا و دیگر استان‌ها و همچنین ۲ هزار کارگر شهرداری از ایران در خدمت زائران بودند.

وزیر امور شهرداری‌های عراق تاکید کرد که حوزه آب و فاضلاب استان کربلا سرویس‌های بهداشتی کافی هم برای زائران در نقطه نقطه شهر کربلا فراهم شده بود.

تاکید ویژه نخست‌وزیر عراق بر تامین امنیت زائران و خدمات‌رسانی مناسب

«حیدر العبادی» امروز با انتشار بیانیه‌ای با ابراز تسلیت خود به مردم و زائران امام حسین -علیه‌السلام- به مناسبت سالروز اربعین، از همکاری آنان با پلیس و همچنین نیروهای امنیتی و پلیس عراق به دلیل تأمین امنیت مناسبت اربعین تشکر کرد.

نخست‌وزیر عراق با خطاب قرار دادن نیروهای مسلح و امنیتی این کشور، از آنان خواست «بالاترین سطح هشیاری و احتیاط را در پیش بگیرند تا علاوه بر ناکام ماندن تهدیدها و طرح‌های تروریستی»، جان زائران حفظ شود. او همچنین خواستار آماده شدن مسئولان و وسائل نقلیه برای بازگرداندن زائران از کربلا به دیگر نقاط شد.

وی دوشنبه گذشته نیزدر سفر به کربلا، از نزدیک در جریان آمادگی‌های این شهر برای میزبانی زائران اربعین حسینی (ع) قرار گرفت. وزیر کشور عراق نیز چند ساعت پیش از او به کربلا رفته بود.

نظارت مستقیم وزرای کشور و دفاع عراق بر طرح امنیتی کربلا

وزرای دفاع و کشور عراق طی یک نشست امنیتی که پنجشنبه در کربلا برگزار شد به بررسی طرح امنیتی ویژه اربعین حسینی در این استان پرداختند.

«خالد العبیدی» وزیر دفاع و «محمد الغبان» وزیر کشور عراق، با حضور فرماندهان امنیتی در استان «کربلا» در نشستی شرکت کردند تا از روند اجرای طرح امنیتی ویژه اربعین حسینی (ع) از نزدیک آگاه شوند.وزیر دفاع عراق از چهارشنبه در کربلا حاضر شده است و وزیر کشور نیز از دوشنبه گذشته در این شهر است.

حملات تروریستی ناکام علیه زائران

برخلاف تصور تروریست‌های تکفیری، تلاش‌های آنها برای انتقام‌جویی از زائران کربلای معلی ناکام ماند و آنها به دلیل تدابیر امنیتی ویژه عراق موفق نشدند، خیل عظیم زائران حسینی را هدف قرار دهند و به جز چند انفجار تروریستی کوچک در مسیر حرکت زائران کربلا در بغداد، آنها نتوانستند به هدف خود نائل آیند و حتی چندین حمله تروریستی شناسایی و خنثی شد.

به عنوان مثال در روز پنجنشبه، تلاش برای هدف قرار دادن زائران کربلای معلی با یک خودروی بمب‌گذاری شده در «اللطیفیه» در جنوب بغداد خنثی شد. نیروهای امنیتی از لشگر ۱۷ ارتش عراق امروز موفق شدند این خودروی بمب‌گذاری شده را در اللطیفیه، شناسایی کنند. اما به دلیل آنکه امکان خنثی‌سازی فوری آن وجود نداشت، این خودرو به یک منطقه خالی از سکنه برده شد و در آنجا منفجر شد.

منابع خبری، همچنین از شلیک ۷ موشک «گراد» به مناطقی در کربلای معلی خبر دادند اما این خمپاره‌ها هیچ تلفات جانی به همراه نداشت و همان‌طور که مقامات امنیتی عراق اعلام کردند: موشک‌هایی که استان کربلا را هدف گرفت از منطقه‌ای صحرایی هم مرز با استان الانبار شلیک شد و سکوهای پرتاب این موشک‌ها هم توقیف شد.

تقدیر مرجعیت عراق از برگزار کنندگان مراسم اربعین

مرجعیت عراق از تمام دست اندرکاران برگزاری مراسم اربعین حسینی (ع) تقدیر کرد و ضرورت استفاده کامل از این مراسم معنوی را مورد تاکید قرار داد.

شیخ «مهدی الکربلائی» در خطبه های نماز جمعه کربلای معلی با اشاره به نبود توانمندی مناسب به منظور استقبال از تعداد عظیم زوار، برنامه ریزی علمی به منظور مقابله با هرج و مرج در زمینه پذیرایی از زوار امام حسین (ع) را خواستار شد.

وی همچنین تاکید کرد که باید طرح هایی دقیق به منظور آزاد سازی مناطق اشغال شده توسط تروریست های مسلح طراحی و از خوش بینی بیهوده پرهیز شود.

عزاداری اربعین حسینی در ایران

جای جای ایران اسلامی نیز در روز اربعین حسینی شاهد عزاداری پر شور عاشقان و دلسوختگان حضرت اباعبدالله الحسین بود.

پیاده روی صدها هزار عزادار تهرانی در اربعین

صدها هزار تن از عزاداران تهرانی سالار شهیدان حسین بن علی(ع) صبح دیروز در اربعین شهادت آن امام عظیم الشان و خاندان و اصحاب شهیدش از ۳ مسیر مختلف به سمت حرم عبدالعظیم حسنی(س) راهپیمایی کردند.

از ساعت ۷ صبح روز گذشته صدها هزار نفر از مردم تهران در قالب دسته جات عزاداری یا به صورت خانوادگی از سه مبداء میدان امام حسین(ع)، میدان آزادی و امامزاده حسن خیابان قزوین به صورت پیاده عازم شهرری شدند تا در آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(س) به سوگواری سالار شهیدان و یاران باوفایش بنشینند.

در مسیر ۱۹ کیلومتری میدان امام حسین(ع) حرکت انبوه مردم از پیر و جوان و زن و مرد به صورت مداوم از ساعت ۷ تا ۱۰ صبح ادامه داشت. عزاداران اربعین حسینی در این مسیر که عمدتاً به صورت خانوادگی حضور یافته بودند با در دست داشتن پرچم های سیاه و سربندهای یااباعبدالله الحسین، ارادت خود را به آل الله و خاندان رسالت ابراز داشتند.

در مسیر عبور کاروان بزرگ اربعین ، موکب های مختلف مردمی و ساکنان خیابان ۱۷ شهریور ، حسینیه ها و تکایای محلی و نیز شهرداری تهران با توزیع نذورات از عزاداران پذیرایی می کردند.

دو مسیر دیگر راهپیمایی اربعین تهران یعنی میدان آزادی - اتوبان نواب – خیابان رجایی – شهرری و نیز امامزاده حسن – میدان قزوین- خیابان رجایی-شهرری نیز همانند مسیر میدان امام حسین – خیابان ۱۷ شهریور- شهرری شاهد حضور گسترده مردمی بود که به صورت پیاده برای نشان دادن ارادت خود به سالار شهیدان(ع) عازم آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(س) بودند.

تا پیش از رسیدن زائران تهرانی، به واسطه حضور انبوه مجاوران و مردم شهرری صحن های مختلف حضرت عبدالعظیم(س) پر شده و سیل جمعیت به خیابان های اطراف حرم کشیده شده است.

گفتنی است هزاران نفر از دانشجویان دانشگاه های تهران نیز صبح امروز به صورت پیاده از دانشگاه تهران روانه حسینیه امام خمینی(ره) شدند تا در آنجا مطابق سنوات گذشته در محضر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای به اقامه عزای اربعین بپردازند.سایر حسینیه ها و تکایای تهران نیز شاهد حضور گسترده و پرشور عزاداران حسینی در چهلمین روز شهادت حضرت ثارالله است

اجتماع پرشور عزاداران اربعین حسینی در قم

زائران و مجاوران حرم کریمه اهل بیت(س) با عزاداری و حضور در مراسم قرائت زیارت اربعین بار دیگر ولایت‌مداری، عشق و ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت نشان دادند.

دفترچه خاطرات عاشورا بار دیگر پس از ۴۰ روز در شهر کریمه اهل بیت(س) ورق خورد، بغضی شهر را فرا گرفته بود، پرچم‌های سیاه بر در و دیوار شهر نصب شده بود، زخم بر جای مانده از گل‌های پرپر شده در عطش، گلوهای بریده شده با تیغ و تاخت و تاز اسبان بر بدن‌های بی‌سر، خیال التیام نداشت.

غوغایی در پایتخت جهان تشیع به پا شده و جاماندگان از قافله کربلا هر یک به نحوی به ابراز همدردی با زینب کبری(س) و فاطمه زهرا(س) پرداخته و ارادت خود را به این خاندان نشان دادند.

شهر قم در اربعین حسینی حال و هوای عاشورایی پیدا کرده و عاشقان و شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت خود را به شهر قم رساندند تا در مراسم عزاداری اربعین حسینی شرکت کنند.

دسته‌های سینه‌زنی و عزاداری سالار شهیدان از مسیر میدان آستانه وارد صحن امام رضا‌(ع) شدند و به عزاداری و سینه‌زنی ‌پرداختند و ضمن ابراز احترام به کریمه اهل بیت(س)، اربعین حسینی را به محضر این بانوی بزرگوار و حضرت ولی عصر(ع) تسلیت گفتند.

فرمایش امام حسن عسگری(ع) مبنی بر اینکه زیارت اربعین از نشانه‌های مومن است، سبب حلقه زدن اشک در چشمان عاشقان و دلدادگان اباعبدالله الحسین(ع) ‌شد که از قافله پیاده‌روی اربعین حسینی جامانده، ولی پای دل‌ خود را با قرائت زیارت اربعین رهسپارش می‌کنند.

همچنین نوای دلنشین زیارت اربعین در حرم حضرت معصومه(س) طنین‌انداز ‌شد تا مرهمی بر دل داغدیده محبان اهل بیت(ع) باشد.

السَّلامُ عَلَى وَلِیِّ اللَّهِ وَ حَبِیبِهِ السَّلامُ عَلَى خَلِیلِ اللَّهِ وَ نَجِیبِهِ السَّلامُ عَلَى صَفِیِّ اللَّهِ وَ ابْنِ صَفِیِّهِ السَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ الْمَظْلُومِ الشَّهِیدِ...

علاوه بر حرم دخت موسی بن جعفر(ع)، در مسجد جمکران، بقاع متبرکه امامزادگان سید معصوم(ع)، جعفر شهید(ع)، شاه ابراهیم(ع)، موسی مبرقع(ع)، شاه جمال(ع)، علی بن جعفر(ع)، شاه سید علی(ع) و جعفر زواریون(ع) هم پذیرای زائران و مشتاقان اهل بیت(ع) برای قرائت زیارت اربعین بود، مزار مقدس شیخان و مسجد حضرت ابوالفضل(ع) نیز از این مراسم معنوی بی‌بهره نبود.

همچنین مجالس عزاداری و روضه‌خوانی در مساجد و تکیه‌های شهر نیز با حضور دلدادگان و شیفتگان سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین برگزار شد.

ایستگاه‌های صلواتی نیز در شب و روز اربعین به نیت ابا عبدالله الحسین(ع) در سطح شهر برپا شد و نذورات مختلف با ذکر یا حسین(ع) در بین زائران و دوستداران اهل بیت(س) توزیع ‌شد.

عزاداران لبیک‌گویان به ندای پسر فاطمه(س) در دسته‌های عزاداری حاضر شده و با برپایی دسته‌جات سینه‌زنی و زنجیرزنی نوکری خود را به شاه کربلا ابراز کردند.

مراسم عزاداری اربعین حسینی در بیوت مراجع تقلید آیات عظام صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، جوادی آملی و... نیز برگزار ‌شد.

زن و مرد و پیر و جوان همه آمده‌اند تا بار دیگر برگی دیگر از عشق و ارادت خود را در تقویم بندگی خود ثبت‌ کنند و نوکری خود را به این خاندان به اثبات برسانند، با پای دل زینب کبری(س) را همراهی کنند و همدل با یکدیگر مسافر کربلا شوند؛ عشق اینجا معنا می‌شود، قطره اینجا حکم دریا می‌شود.

برپایی مراسم اربعین در حرم مطهر رضوی

به مناسبت اربعین حسینی،مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین پرشور تر از سال های قبل در حرم مطهر رضوی و در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(ع) با شرکت گسترده عزاداران، برگزار شد.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در مراسم اربعین حسینی که در حرم رضوی برگزار شد، اظهار کرد: شیعه مقید است فرایض و نوافل را با هم انجام دهد، امام حسن عسگری(ع) فرمودند: علامت شیعه این است که نماز یومیه‌اش به ۱۷ رکعت ختم پیدا نکند و در باقی نوافلش هم نمازهای مستحبی را به جا آورد و با این دید تعداد نمازهای یومیه‌اش را به ۵۱ رکعت می‌رساند.

وی افزود: انگشتر به دست راست کردن در حین نماز خواندن یک راهبردی در متن اربعین است که از سوی امام حسن عسگری (ع) بیان شد و علت آن این است که در دوران پیامبر شیعیان همدیگر را با این انگشتر به دست کردن می‌شناختند.

خطیب جمعه مشهد بیان کرد: در زیارت عاشورا اظهار برائت از دشمنان اهل‌بیت(ع) بیان شده است و با جریان فرهنگی و اندیشه‌ای شیعه بیشتر تناسب دارد، با این حال نشان شیعه زیارت اربعین است لذا در زیارت عاشورا مصایبی که به اهل‌بیت(ع) گذشت بیان شده است اما در زیارت اربعین کارنامه انقلاب امام حسین (ع) نشان داده شده است.

خطیب جمعه مشهد خاطرنشان کرد: امروز اهل بیت امام حسین (ع) به سرزمین کربلا برگشتند و ثابت شد که اهل بیت امام در همان اربعین اول به زمین کربلا برگشتند و این برگشتن به معنای نقطه اهتمام و پایان کارنامه عملیاتی انقلاب است و در این ۴۰ روز بعد از پایان شهادت امام حسین (ع) مسیر کارنامه انقلاب کربلا طی شد.

وی تصریح کرد: هدفمندی‌ها، پایبندی‌ها و شجاعت‌هایی در این انقلاب دیده می‌شود که بر روی یک هدف ایستادگی کردند و آنقدر زجر و عذاب از سوی یزید به این خانواده بزرگ وارد شد اما باز هم آنها ایستادگی و مقاومت کردند.

وی با اشاره به زجرها و سختی‌هایی که از سوی یزیدیان به اهل بیت امام حسین (ع) وارد شد، بیان کرد: در بحران این همه فشار و شکنجه در برابر یک حاکمی که تا دندان مسلح بود حضرت زینب فرمودند" که تو هیچ چیز نیستی و پوچ هستی" و تا آن روزی که این پلیدان در عاشورا آن جنایت عظیم را انجام دادند در تاریخ سابقه چنین جنایت هولناکی وجود نداشت و فقط نیم قرن از طول عمر اسلام گذشته بود که این واقعه رخ داد.

علم‌الهدی ادامه داد: با این دید تا جایی که اهل بیت(ع) امام ایستادند ما هم باید ایستادگی کنیم چرا که همه آنها یک هدف یعنی انسان‌سازی را به ما نشان دادند.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: بدانید اگر عرصه قدرت‌یابی و فرصت‌طلبی برای جریان‌های سیاسی که به دنبال فرصت هستند باز شود تا این جایی جلو می‌آیند که به خاندان پیامبر هم توهین کنند.

وی گفت: بعد از وفات پیامبر اسلام دیده شد که همه خود را رهبر می‌دیدند لذا ما شیعه هستیم و می‌گوییم رهبری امت در جامعه در پرتوی وحی است و امتیاز ما این است که امروز ما در زمان غیبت حضرت مهدی(عج) در سایه ولی فقیه عالم و دانایی قرار داریم.

وی افزود: موضوع تعدد قرائت از اسلام در برابر دین، امروز در دنیا هنوز هم وجود دارد و عده‌ای دنیاپرست هم به همین بحث گرفتار شده‌اند، به عنوان مثال وقتی حرف از بی حجابی می‌زنیم عده‌ای می‌گویند این نظر شما و دینتان است نه دیگران، و این تعدد قرائت زمانی دیده شد که وقتی اهل بیت امام را وارد شام کردند و به سر بریده امام حسین (ع) سنگ می‌زدند و فرزندان امام را خارج از دین معرفی می‌کردند.

امام جمعه مشهد اظهار کرد: در عرصه‌های مردم‌سالاری نیز حزب‌هایی هستند که دنبال منافع خود هستند و مقابل مجتهد فقیه قد علم می‌کنند، در این راستا و با این دید اربعین آمده است که به ما راه را نشان دهد زیرا آنانی که امام حسین(ع) را شهید کردند کسانی بودند که در تعدد قرائت غیر از جریان اهل بیت(ع) را در پیش گرفتند و نتیجه آن است که زندگی سیاسی یک جامعه هم به این جنایت گرفتار می‌شود.

وی تصریح کرد: کربلای امروز ۱۷ میلیون آدم را در خود می‌بینید اما آن کربلایی که اهل‌بیت(ع) در آنجا در اربعین اول حضور پیدا کردند نه گنبدی بود و نه بارگاهی که بدانند پیکر مطهر امام کجا بود و این چنین وقایع عاشورا در متن تاریخ جانسوز و جانگداز است.

گفتنی است سایر مناطق استان خراسان رضوی نیز در سالروز اربعین شهدای عظیم الشأن کربلا، غرق در ماتم و اندوه بود و خیل عزاداران حسینی در این روز با برپایی تجمعات باشکوه ، به عزاداری پرداخته به یاد مظلومیت سید و سالار شهیدان و زینب کبری(س) اشک ماتم ریختند.

نماز ظهر اربعین توسط امام جمعه اصفهان اقامه شد

مراسم ویژه روز اربعین در اصفهان نیز با حضور صدها هزار نفر از عزاداران حسینی در امامزاده شاه‌کرم برگزار ‌شد.

اجرای مراسم تعزیه، اقامه نماز و مداحی از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

امامزاده شاه کرم یکی از مراکز تجمع اصلی عزاداران حسینی در روز اربعین در اصفهان است و هر ساله عزاداران از استان‌های مختلف به این مکان می‌آیند. گروه‌های مختلفی نیز با پای پیاده عازم این محل می‌شوند.

بر اساس آمار‌ها بیش از ۱۵۰ هزار نفر در مراسم عزاداری روز اربعین حسینی در امامزاده جعفر شاه‌کرم حضور پیدا می‌کنند.

عضو هیئت امنای این امامزاده در این باره گفت: برگزاری مراسم اربعین حسینی در نقاط مختلف اصفهان به ‌صورت مردمی و خودجوش برگزار می‌شود و این مکان نیز یکی از مکان‌هایی است که هر ساله میزبان خیل عظیمی از عزاداران حسینی است.

رضا رجالی اظهار کرد: در سال‌های گذشته در روز اربعین حسینی بیش از ۴۰ هیئت عزاداری در این مجموعه حضور پیدا می‌کردند.

وی ادامه داد: امامزاده‌های بسیاری در استان اصفهان وجود دارد و این موضوع یکی از ظرفیت‌های مهم در استان است و در اربعین حسینی از تمام نقاط استان اصفهان در این امامزاده حضور پیدا می‌کنند.

لرستان در اربعین حسینی غرق در ماتم و عزا شد

همزمان با سالروز اربعین حسینی،لرستان امروز غرق در ماتم سالار و سرور شهیدان شد.

همزمان با تمامی شیعیان جهان، لرستان در اربعین حسینی غرق در ماتم و اندوه شهادت مظلومانه سالار و سرور شهیدان حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایش شد.

از ساعات اولیه روز، آیین عزای اربعین حسینی همراه با سراسر کشور در جای جای استان لرستان آغاز شد و مردم این دیار برای ابراز همدردی با اسراء و شهدای دشت کربلا گریستند.

آیین عزای اربعین حسینی با حضور هیئت‌های مذهبی با شکوه‌تر از گذشته در سراسر لرستان برگزار شد.

شرکت‌کنندگان در عزاداری اربعین سید‌الشهدا حضرت امام حسین (ع) در لرستان با به صدا در آوردن طبل عزا و اشعار و دست نوشته‌های بر روی پارچه‌های سیاه و همچنین به حرکت در آمدن طوق و علم‌ها در جلوی هیئت‌های عزاداری در خیابان‌های اصلی شهرهای این استان شور و شعور حسینی را با شکوهی وصف‌ناپذیر به نمایش گذاشتند.

بسیاری از عزاداران حسینی با توزیع نذورات خود در بین عزاداران سهمی از این سوگواری را ادا و حاجات خود را از سرور و سالار شهیدان طلب کردند.

*تجمع هیئت‌های مذهبی خرم‌آباد

هیئت‌های مذهبی خرم‌آباد نیز همگام با سایر مردم در تجمعی بی‌نظیر در مراسم اربعین حسینی با ندای یاحسین(ع) به عزاداری پرداختند.

نوحه‌گویان محلی با اشعار محلی به نوحه‌خوانی و مداحی پرداختند.

همچنین در اربعین حسینی زنان و دختران خرم‌آبادی به یاد حضرت زینب(س) آیین سنتی گل‌مالی را به جا آورده و خود را به گل آغشته کردند.

آیین گل‌مالی نمادی از سوگواری مردمان این دیار برای داغ از دست دادن عزیزی بزرگ است.

هر ساله در ایام تاسوعا، عاشورا و در عزای شهدای دشت کربلا عزاداران تمام بدن خود را آغشته به گل می‌کنند و سپس در دسته‌های منظم سینه‌زنی و زنجیرزنی در مراسم عزاداری و سوگواری شرکت می‌کنند.

سوگواری پرحزن و اندوه عزاداران حسینی در کرمانشاه

مراسمات ویژه عزاداری در اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در کرمانشاه برگزار شد.

سوگواران سیدالشهدا(ع) در دروازه نجف به سینه‌زنی و مرثیه‌سرایی پرداختند و به یاد مظلومیت شهدای کربلا اشک ریختند.

این مراسم باشکوه با قرائت زیارت اربعین آغاز شد و تا اذان ظهر ادامه یافت و خیل عظیم عزاداران حسینی در غم چهلمین روز شهادت سرور و سالار شهیدان(ع) به سوگواری و مداحان اهل بیت به مرثیه‌سرایی پرداختند.

نواهای یا حسین(ع)، یا علی(ع)، یا زهرا(س) و یا ابوالفضل(ع) عزاداران در دیار مومنان و ارادتمندان آل الله در چهلمین روز از شهادت سید الشهدا(ع) طنین‌انداز شد و فضای حزن و اندوه کرمانشاه را فراگرفت.

همنوایی خانواده‌های معظم شاهد با شهدای کربلا در ساری

بار دیگر خانواده‌های مکرم شهدا و ایثارگران ساری در اربعین حسینی با سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و هفتاد و دو تن از یاران صدیقش و نیز پیام‌رسان کربلا حضرت زینب(س)، هم ناله شدند و در عزای این امام مظلوم و شهدای کربلا و به یاد فرزندان شهید خود به عزا و ماتم نشستند.

خانواده‌های معزز شهدا و ایثارگران این اسوه‌های پایداری و مقاومت پس از عبور از خیابان‌های ساری به منظور عرض ارادت و تجدید میثاق با حماسه‌آفرینان هشت سال دفاع مقدس وارد گلزار شهدای به خون خفته این شهرستان رفتند و با حضور بر مزار عاشقان خدایی، بوسه بر قبور مطهرشان زدند و مزار منورشان را با گلاب شستشو داده و در جوار پاک این راست قامتان تاریخ، سینه‌زنی و عزاداری کردند و با ذکر فاتحه یاد و نام بلندشان را گرامی داشتند.

عزاداری خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران بر مزار شهدای ساری با نوای دلنشین(کجایید ای شهیدان خدایی) فضای این مراسم معنوی را به عطر شهادت عطرآگین ساخت.

در مراسم دسته‌روی یک هزار نفر خانواده‌های معزز شهدا، جانبازان و آزادگان، آیت‌الله نورالله طبرسی نماینده مقام معظم رهبری در مازندران، عباسعلی رضایی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران، رمضان شجاعی نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی، سردار علیجان شمشیربند رئیس شورای شهر ساری، روحانیون، جمعی از مسئولان استانی و شهرستان، کارکنان بنیاد شهید ستاد استان، رئیس و کارکنان بنیاد شهید ساری حضور داشتند.

مداحان این مراسم از خانواده‌های معزز شهدا و ایثارگران بوده که در طول مسیر دسته‌روی به نوحه‌سرایی و ذکر مصیبت جانسوز حضرت سید الشهدا و یاران با وفایش پرداختند.

نماینده ولی فقیه در مازندران در حاشیه این مراسم برگزاری باشکوه مراسم دسته‌روی خانواده‌های شهدا و ایثارگران را زنده نگه داشتن فرهنگ حسینی و اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت اعلام کرد.

دیگر مناطق مازندران از جمله نور،نوشهر ،رامسر،بهشهر و ... نیز شاهد برپایی مراسم سوگواری به مناسبت اربعین حسینی بود.

عزاداری اربعین حسینی در سرتاسر خراسان‌شمالی

آیین‌های ویژه عزاداری در اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) در سرتاسر خراسان شمالی برگزار شد.

خیل عاشقان و ارادتمندان به آقا اباعبدالله الحسین(ع) در مرکز خراسان شمالی در قالب کاروان‌های عزادار عازم آستان امام‌زاده سید عباس‌ابن موسی‌ابن جعفر(ع) برادر امام رضا (ع) شدند.

سوگواران آقا اباعبدالله‌الحسین (ع) با سینه‌زنی و نیز مرثیه‌سرایی به یاد مظلومیت شهدای کربلا اشک ریخته و به عزاداری پرداختند.

نواهای یا حسین(ع) ، یا علی(ع) یا زهرا(س) و یا ابوالفضل(ع) عزاداران در مرکز خراسان شمالی طنین‌انداز شده و فضای حزن و اندوه بجنورد را فرا گرفت.

حضور پرشور کودکان، نوجوانان و همچنین بانوان عزادار در حالی‌ که در سوگ شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفایش در صحرای کربلا اشک می‌ریختند،چشمگیر بود.

سوگواران و ارادتمندان به سالار شهیدان در خراسان شمالی که در شب اربعین حسینی و تا پاسی از شب به عزاداری پرداخته بودند در روز اربعین نیز با برگزاری آیین عزاداری در مساجد، حسینیه‌ها و اماکن زیارتی در سوگ شهدای کربلا اشک ماتم ریختند.

همچنین عزاداران با شنیدن بانگ اذان ظهر در امامزاده سید عباس‌ابن موسی‌ابن جعفر(ع)، مساجد و تکایا نماز جماعت اقامه کردند.

اجرای تعزیه و شبیه‌خوانی از جمله آیین‌های ویژه عزاداری اربعین حسینی در خراسان شمالی بود.

آیین عزاداری اربعین حسینی در سرتاسر خراسان شمالی از جمله شیروان، اسفراین، جاجرم، آشخانه، فاروج، گرمه، راز با شکوه خاصی برگزار شد.

طنین «لبیک یا حسین» در سیستان و بلوچستان

هم‌زمان با چهلمین روز از شهادت سرور و سالار شهیدان، ۷۷۶ هیئت مذهبی در سیستان و بلوچستان به سوگ نشسته و فریاد «لبیک یا حسین» سر دادند.

مراسم عزاداری و دسته‌روی امروز در زاهدان از مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع) به طرف مسجد جامع با حضور عزاداران حسینی برگزار شد.

پخش نذورات، نوحه‌خوانی و مرثیه‌سرایی در وصف حادثه کربلا از دیگر برنامه‌های گرامیداشت چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) در مساجد و حسینیه‌های سیستان و بلوچستان بود.

سراسر ایلام یکپارچه "لبیک یا حسین" شد

مردم استان ایلام در اربعین حسینی در سوگ سرور و سالار شهیدان اشک ماتم ریختند و با نوای لبیک یا حسین جلوه ویژه‌ای به مراسم‌های عزاداری دادند.

فضای استان ایلام این روزها جلوه ویژه‌ای را به خود گرفته است از یک سو مردم استان ایلام میزبان زوار اربعین حسینی بوده و از سوی دیگر به برپایی مراسم‌های عزاداری اربعین حسینی اهتمام می‌ورزند.

این روزها شرایط خاصی در استان ایلام حاکم شده و در هر کوی و برزن بساط پذیرایی از زوار حسینی و مراسم‌های عزاداری اربعین حسینی برپاست.

عده‌ای در مسیرهای عبور کاروان‌های عزاداران حسینی که عازم کربلای معلی هستند قرار داشته و همزمان با برپایی مراسم‌های عزاداری اقدام به پذیرایی از زوار حسینی می‌کنند.

در اربعین حسینی نیز مردم استان ایلام به رسم دیرین خود مراسم این روز را با پیاده‌روی آغاز کرده و با جوش و خروش ویژه‌ای که یاد و خاطره شهدای کربلا را گرامی داشتند.

همچنین مراسم‌ مشابهی در سراسر استان ایلام اعم از روستاها، شهرها و شهرستان‌های این استان برگزار شد.

تجمع باشکوه عزاداران اربعین در شهرهای گیلان

مراسم عزاداری اربعین حسینی با حضور خیل جمعیت عزاداران و هیئت‌های مذهبی در میدان شهدای ذهاب این شهر برگزار شد.

عزاداران با تجمع در میدان اصلی ذهاب رشت «شهرداری» اربعین امام حسین (ع) و یاران پاکش را به عزاداری نشستند.

عزاداران با نوای یا حسین شهید آسمان رشت را حسینی کردند و با کوبیدن بر سر و سینه در غم شهادت پسر فاطمه (س) اشک ماتم ریختند.

میدان شهدای ذهاب رشت مملو از عزادارانی بود که از نقاط دور و نزدیک خود را به این مکان رسانده‌ بودند.

همچنین تجمع بزرگ عزاداران حسینی (ع) در میدان امام خمینی (ره) انزلی با حضور خیل جمعیت عزادار آغاز شد.

عزاداران حسینی خود را از اطراف شهر بندر انزلی به میدان امام رسانده و در جمع عزاداران حضور یافتند.

پرچم ماتم و عزای اربعین حسینی در دست‌های عزاداران به هر طرف به حرکت درآمد و مردم در عزای پسر فاطمه اشک ماتم می‌ریزند.

گفتنی است در مراسم امروز ،هر لحظه بر تعداد جمعیت عزادار میدان امام (ره) انزلی افزوده شد به طوری که دیگر این میدان ظرفیت گنجایش جمعیت را نداشت.

در این شهر نیز مراسم عزاداری حسینی (ع) در جوار حرم مطهر آقا سیدجلال‌الدین اشرف برادر گرامی امام رضا(ع) برگزار شد.

کاروان ۵ هزار نفری عزاداران شهرها و روستاهای اطراف آستانه‌اشرفیه با تجمع در این محل در ماتم عزای شهدای کربلا به سوگواری پرداختند.

تجمع‌کنندگان که هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می‌شد، با شیفتگی و دلدادگی هرچه تمام‌تر به سرور و سالار شهیدان، به یاد از جان گذشتگی امام حسین(ع) و یارانش در کربلا، بر سر و سینه کوبان به عزاداری پرداختند.

آستانه‌اشرفیه به عنوان چهارمین شهر مذهبی کشور محسوب می‌شود که هر ساله مراسم اربعین آن با شکوه خاصی برگزار می‌شود.

استان فارس غرق در ماتم و عزا

استان فارس و بویژه شیراز سومین حرم اهل ‌بیت (ع)، در اربعین حسینی، غرق در ماتم و عزا بود و انبوه جمعیت عزادار در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع)، بی‌سابقه گزارش شد.

اربعین امسال در شیراز با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری برگزار شد و شاهچراغ (ع) میزبان زائران بی‌شماری بود که از راه‌های دور و نزدیک به زیارت این حضرت شتافته بودند تا عزای حسینی را در جوار حرم مطهر فرزندش برگزار کنند و به عزاداری بپردازند.

امروز همچنین هشتمین سوگواره تعزیه کشوری عاشوراییان در بیت‌العباس لامرد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

سایر مناطق شهری و روستایی استان نیز در سالروز اربعین شهدای گرانقدر کربلا، غرق در غم و اندوه بود و خیل عاشقان و شیفتگان مکتب حسینی، در این روز با برپایی مراسم سوگواری، به یاد مظلومیت امام حسین(ع) و یاران باوفایش و نیز اسرای واقعه کربلا، اشک ماتم ریختند.

منبع: فارس

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری