کد خبر: 8394

ضریح شش گوشه‌ای که بوی بهشت و موهبت شیعه می‌دهد آماده حرکت به سامراست؛ باز هم سفر، باز هم وداع و سحر نزدیک است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، برگ‌های تقویم را که ورق بزنی، روزهایی را به تو یاد‌آور می‌شود که در لایه پنهان یک مناسبت، صدها حرف نهان شده است که یکی از همان روزها ۱۵ ذی الحجه است، روزی که صدای گریه کودکی از اهل بیت (ع) در مدینه پیچید، کودکی که طلوع ستاره‏ تابناک ولایت، خورشید عدالت و ولایت است.

دهمین اختر درخشان آسمان ولایت و امامت که قرار است هدایت جهان را به عهده بگیرد و راه جدش نبی خدا را ادامه دهد مانند پدر در کودکی رسالت ولایت را به دست می‌گیرد و دشمنان اسلام که همواره کینه اهل بیت (س) را در دل می‌پروراندند هنوز پس از گذشت بیش از ۱۲۰۰ سال، اشتیاق زیارت شیعیان را دور حرم این امام همام برنتابیدند.

صدای انفجار؛ حرم جد امام زمان (عج) در جهان لرزید و شدت کینه به اندازه‌ای بود که نه تنها گنبد بلکه اثری از ضریح این امام همام باقی نگذاشت، خشم کینه دشمنان آرام نگرفت تا جایی که گلدسته‌های حرم را با خمپاره هدف قرار دادند.

ولی برخلاف آنچه دشمن انتظار آن را داشت، غیرت شیعه اجازه نداد که حرمت این حرم شکسته شود و سرنوشت حرمین عسکریین (ع) به سرنوشت بقیع دچار شود، بازسازی حرم و ضریح امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) بار دیگر آغاز شد.

به دلیل اشتیاق و شور ایرانیان نسبت به اهل بیت (ع) قرعه ساخت ضریح امامین عسکریین (ع) همانند ضریح امام حسین (ع) به نام ایرانیان افتاد و آیت‌الله سیستانی که از مراجع بزرگ جهان به شمار می‌رود هزینه ساخت این ضریح مضجع را به عهده گرفت.

باید ضریح حرم امام دهم و یازدهم احیا شود چه جایی بهتر از خاک ایران و چه جایی بهتر از شهر مقدس قم، که ام‌القرای جهان اسلام است و بنا بر روایات معصومان (ع) یکی از درب‌های بهشت در این شهر باز می‌شود.

ساخت ضریح حرم امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) بنا به دستور آیت الله سیستانی به دست نماینده این مرجع تقلید در ایران سپرده شد و سال ۸۹ کارگاه ساخت این ضریح مضجع در قم زیر نظر حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی آغاز شد و اکنون پس از چهار سال این ضریح آماده شده است.

به کارگاه ساخت این ضریح مضجع که می‌روی، فضای معنوی تو را به خود می‌کشاند این ضریح که هنوز بر مزار امامان معصوم (ع) قرار نگرفته است، عطر امامت را با خود همراه دارد و در جای جای خود نقش و نگاری از عشق دارد.

ضریح شش گوشه حرمین عسکریین(ع)، نقش و نگاری میناکاری دارد که با رنگ‌های آبی فیروزه‌ای، سبز و نقره‌ای در هم آمیخته و چشمانت را نوازش می‌دهد، نقوش آیات قرآن که توسط یکی از اساتید هنرمند ایرانی خوشنویسی شده به زیبایی آن افزوده است و به هر طرف آن که می‌نگری بر هنر دست ایرانیان که از دیرباز زبانزد خاص و عام بوده است هزاران بار درود می‌فرستی.

آیاتی از قرآن کریم که به رنگ طلایی خود نمایی می‌کند زیبایی دوچندانی به این ضریح می‌دهد و این زیبایی موجب می‌شود که تو در حیرت این همه زیبایی به شگفت بیایی و بار دیگر آرزوی زیارت این امام همام بر تو تجلی شود.


حالا که ساخت این ضریح زیبا به اتمام رسیده است، باید شرایط برای انتقال آن به سامرا فراهم شود ولی برخی شهرهای عراق همانند سال‌های دور اسیر یزدیان است و انتقال آن در حال حاضر ممکن نیست.
براساس گفته‌های حجت الاسلام سید ابراهیم لاجوردی مسئول پروژه ساخت ضریح حرمین عسکریین این ضریح در محلی نصب خواهد شد که دار سکنی امام هادی (ع) بوده و سند آن به نام آن حضرت، محل عبادت دو امام دهم و یازدهم و محل ولادت امام عصر (عج) است.

وی با اشاره به بدنه اصلی این ضریح گفت: بدنه این ضریح از ۱۱ تن چوب اعلاء ساج است که از کشور برمه در جنوب شرقی آسیا وارد شده است و ۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم نقره خالص، ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم مس و ۷۰ کیلوگرم طلا در ساخت این ضریح به کار رفته است.

مسئول پروژه ساخت ضریح امامین عسکریین (ع) به قلم زنی و آبکاری این ضریح اشاره و تصریح کرد: هنرمندان ایرانی با طلا اوج و فرودهای بسیار زیبا به این اثر ماندگار داده‌اند و میناکاری جلوه‌ زیبای آن را دو چندان کرده است. اگر به سقف این ضریح بنگری، معرق کاری‌هایی را می‌بینی که با نقوشی زیبا طراحی شده است.

در کنار این ضریح زیبا که به دست هنرمندان ایرانی خلق شده، ۱۲ درب زیبا نیز برای حرمین این امامان شریف ساخته شده که چهار درب متعلق به ورودی اصلی و دیگر درب‌ها برای قسمت‌های میانی حرم به کار می‌رود.

ضریح امامین عسکریین که در شهر مقدس قم ساخته شده است، از نظر وسعت، حجم و ارتفاع بزرگترین ضریح در میان ضریح‌های عتبات عالیات است که تفاوت چندانی با ضریح قبلی که به دست دشمنان اسلام ناب محمدی تخریب شد، ندارد.

مسئول پروژه ساخت حرمین امامین عسکریین به طراحی این ضریح اشاره کرد و گفت: طراحی این اثر بدیع را «سید مهدی علمدار» از بزرگترین طراحان کشور انجام داده و «سید محمد حسینی موحد» از اساتید برجسته خوشنویسی کشور نیز در این ضریح هنر خود را ارائه کرده است.

بعد از ضریح شش گوشه امام حسین (ع) ضریح حرمین عسکریین (ع) نیز شش گوشه دارد، زیرا که در کنار قبور شریف امام هادی(ع) و امام عسکری(ع)، قبور نرجس خاتون (س) و حکیمه خاتون(س) عمه امام زمان نیز در این ضریح قرار دارد که این مضجع شریف را شش گوشه کرده است.

دلت برای زیارت مزارش پر می‌کشد و در حالی که اشک چشمانت را با خود درگیر کرده است دور ضریح طواف عشق می‌کنی و زیارت نامه می‌خوانی ...

«السَّلامُ عَلَیْکَ یَا أَبَا الْحَسَنِ عَلِیَّ بْنَ مُحَمَّدٍ الزَّکِیَّ الرَّاشِدَ النُّورَ الثَّاقِبَ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا صَفِیَّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا سِرَّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا حَبْلَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا آلَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا خِیَرَةَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا صَفْوَةَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا أَمِینَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا حَقَّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا حَبِیبَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا نُورَ الْأَنْوَارِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا زَیْنَ الْأَبْرَارِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا سَلِیلَ الْأَخْیَارِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا عُنْصُرَ الْأَطْهَارِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا حُجَّةَ الرَّحْمَنِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا رُکْنَ الْإِیمَانِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا مَوْلَى الْمُؤْمِنِینَ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا وَلِیَّ

الصَّالِحِینَ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا عَلَمَ الْهُدَى السَّلامُ عَلَیْکَ یَا حَلِیفَ التُّقَى السَّلامُ عَلَیْکَ یَا عَمُودَ الدِّینِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ خَاتَمِ النَّبِیِّینَ»

«سلام بر تو اى ابا الحسن على بن محمّد، امام پاک و راهنما و نور تابان و رحمت و برکات خدا بر تو باد، سلام بر تو اى برگزیده خدا، سلام بر تو اى سرّ خدا، سلام بر تو اى ریسمان‏ خدا، سلام بر تو اى خاندان خدا، سلام بر تو اى منتخب خدا، سلام بر تو اى برگزیده‏ خدا، سلام بر تو اى امین خدا، سلام بر تو اى حق خدا، سلام بر تو اى حبیب خدا، سلام بر تو اى نور نورها، سلام بر تو اى زیور نیکان، سلام بر تو اى‏ چکیده خوبان، سلام بر تو اى عنصر پاکان، سلام بر تو اى حجت رحمن، سلام‏ بر تو اى اساس ایمان، سلام بر تو اى مولاى مؤمنان، سلام بر تو اى سرپرست شایستگان‏ سلام بر تو اى پرچم هدایت، سلام بر تو اى هم‏پیمان تقوا، سلام بر تو اى ستون دین‏ سلام بر تو اى فرزند خاتم پیامبران»

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری