کد خبر: 3037

در بخش‌هایی از کتاب «توبه و استغفار» اسباب امان از عذاب الهی از زبان مقام معظم رهبری نقل می‌شود که ایشان براساس سخنان امیرالمؤمنین(ع) در نهج‌البلاغه اولی را وجود مقدس پیغمبر و دیگری را استغفار می‌دانند.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، کتاب «استغفار و توبه» شامل پنج گفتار از مقام معظم رهبری درباره این موضوع است که در آستانه شب‌های قدر از سوی انتشارات صهبا منتشر و روانه بازار کتاب شده است. این اثر همانند تعدادی دیگر از کتاب‌های این انتشارات در قالب کتابچه منتشر شده است.


در هر یک از این پنج گفتار، سخنان رهبر معظم انقلاب درباره راه‌های استغفار و ثمرات آن بر زندگی مسلمانان به تفصیل بیان شده است. یکی از ویژگی‌های این اثر بیان مطالب در عین ریشه‌ای بودن، به صورت ساده و عملی است؛ سخت و پیچیده نیست که در شنونده ترس از عمل کردن به آن ایجاد کند. نصایح مطرح شده ریشه از آیات قرآن دارد و خیلی دقیق به ریشه و گره اصلی می‌زند و مشکل را حل می‌کند. اخلاقی که معظم‌له در بخش‌های مختلفی از این اثر می‌گویند، اخلاقِ ناظر به حضور فعال در جامعه است، نه اخلاق فردگرا و به دور از اجتماع. متن ذیل بخشی از این کتاب است:

«در نهج‌البلاغه است از قول امیرالمؤمنین علیه‌ الصلوه‌ و السلام که فرموده است: «کانَ فِی الاَرضِ اَمانانِ مِن عَذابِ اللهِ»؛ در زمین دو وسیله امان از عذاب خدا، خدای متعال برای مردم قرار داده بود «وَ قَد رُفِعَ اَحَدُهُما فَدونَکُمُ الآخَرَ فَتَمَسَّکوا بِهِ» یکی از این دو امان، از دست مردم رفت.

امیرالمؤمنین می‌فرماید مواظب آن دیگری باشید، آن را از دست ندهید و به آن تمسّک کنید «اَمّا الاَمانُ الَّذی رُفِعَ فَهُوَ رَسولُ اللهِ صلی الله علیه و آله و سلم» آن وسیله امنیت و امانی که تا بود، عذاب خدا بر مردم نازل نمی‌شد و از دست مردم رفت، او وجود مقدس پیغمبر بود. آنچه که باقی مانده «وَ اَمّا الاَمانُ الباقی فَالاِستِغفارُ» آنی که باقی است، استغفار است.

بعد امیرالمؤمنین به این آیه تمسک فرمودند که «قالَ اللهُ تَعالی: وَ ما کانَ اللهُ لِیُعَذِّبَهُم وَ اَنتَ فیهِم وَ ما کانَ اللهُ مُعَذِّبَهُم وَ هُم یَستَغفِرون» خدا امت تو را، ای پیغمبر، عذاب نخواهد کرد تا وقتی‌که تو در میان آنها هستی، و همچنین آنها را عذاب نخواهد کرد، تا وقتی که آنها استغفار را دارند و استغفار می‌کنند. جوامع اسلامی در دوران‌هایی استغفار نکردند.»

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری