کد خبر: 9872

نعمت‌الله سعیدی از اتمام نگارش کتاب «مبانی ژورنالیسم اسلامی» و انتشار آن در آینده نزدیک از سوی «دفتر مطالعات جبهه فرهنگی» خبر داد.

به گزارش قم خبر ؛ نعمت‌الله سعیدی، نویسنده و روزنامه‌نگار در گفت‌وگو با فارس درباره کتاب «مبانی ژورنالیسم اسلامی» که به تازگی آن را به نگارش درآورده و مضمون آن، بیان داشت: روزنامه‌نگاری هم مثل خیلی از موارد دیگر از جمله سینما، تلویزیون، صنعت و غیره، حالتی وارداتی برای ما داشته است. یعنی حداقل اینکه فرهنگ داخلی ما فرصت تطابق دادن خود را با این موارد خیلی‌ وقت‌ها نداشته است.

وی اضافه کرد: به طور مثال، ما در مورد سینما، فقط دوربین یا فیلم خام یا تکنسین از اروپا وارد نکردیم، بلکه پس از مدتی متوجه شدیم به همراه سینما، الفبای فیلم‌شناسی، نوع نگاه و مبانی نقد آن نیز وارد کشور شده است.

به گفته سعیدی، همیشه در بسیاری از این موارد ما با این مشکل مواجه هستیم، که مبانی حرفه‌ای رسانه، و ژورنالیسم یک موضوع در نظر گرفته می‌شود و در مقابل آن، گرایش‌های دینی و آرمان‌گرایانه، ‌یک طرف. یعنی خیلی از دوستان، تصور می‌کنند لزوماً بین حرفه‌ای‌گری در سینما، تلویزیون و روزنامه‌نگاری و غیره با گرایش‌های آرمانی و دینی تضاد و تخالُف ذاتی وجود دارد. مثلاً دوستان می‌گویند اگر می‌خواهید یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای باشید، دیگر نمی‌توانید مسلمان، انقلابی، ‌آرمان‌خواه و غیره باشید.

وی ادامه داد: در یک مثال ساده می‌توان گفت؛ امروز در تمام رسانه‌های جهان، بحث بی‌طرفی مطرح می‌شود؛ اما آنها سعی می‌کنند ادای بی‌طرفی را در بیاورند. به طور مثال ما می‌دانیم رسانه‌هایی مثل «بی‌بی‌سی» بی‌طرف نیستند، بلکه فقط بی‌طرف نمایی می‌کنند. اما همین بی‌طرفی در یک رسانه اسلامی دیگر فقط تکنیک نیست، بلکه هدف است. یعنی روزنامه‌نگار مسلمان باید منصف باشد. نه اینکه ادای انصاف را در بیاورد. بنابراین بی‌طرفی و انصاف در اصل متعلق به روزنامه‌نگاری اسلامی است و رسانه‌های دیگر فقط ادای آن را در می‌آورند.

سعیدی با اشاره به این مطلب که کتاب «مبانی ژورنالیسم اسلامی» در حدود ۴۰ هزار کلمه نوشته شده است، افزود: این کتاب در آینده نزدیک از سوی «دفتر مطالعات جبهه فرهنگی» در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ صفحه منتشر و روانه بازار نشر می‌شود.

بر اساس این گزارش، نعمت‌الله سعیدی متولد ۱۳۴۵ در اسدآباد همدان است که تاکنون نزدیک به یک هزار مقاله در حوزه‌های ادبی، دینی و فلسفه در روزنامه‌های مختلف نوشته و منتشر کرده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری