کد خبر: 9799

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات، با بیان اینکه بسیاری از نشریات با مشکلات عدیده مدیریتی دست وپنجه نرم می کنند، گفت: ضعف نشریه داری و نشناختن مخاطب دو مشکل بزرگ نشریات کشور است.

به گزارش قم خبر به نقل از ایرنا، علاءالدین ظهوریان در جمع برگزیدگان بیستمین جشنواره مطبوعات، به حضور دائمی وزیر ارشاد در تمام جلسات هیات نظارت که پیش از این سابقه نداشته اشاره کرد و افزود: علاوه بر اهتمام ویژه شخص وزیر به جلسات هیات نظارت بر مطبوعات، تلاش مستمر و همت بالای اعضاء، باعث شده در دوره جدید، تمام درخواست های قدیمی که پیشتر سالیان متمادی باید در انتظار بررسی بود، بررسی و پاسخ داده شود.

براساس گزارش روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وی در عین حال تاکید کرد: با توجه به حجم بالای درخواست بویژه پایگاه های خبری ، تداوم به روز بودن بسیار سخت و نیازمند کار مضاعف و توجه ویژه اعضا است.

ظهوریان، درمورد آسیب شناسی درخواست مجوز نشریات در کشور نیز به نکته هایی اشاره کرد و گفت: در حوزه های مهم و ارزنده ای که به شدت نیازمند حضور مطبوعات هستیم، به عنوان مثال نشریات اختصاصی؛ تمرکز بیشتری اعمال شده است.

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات، با بیان اینکه اجرای این دسته بندی، کمک به بنیه حرفه ای و کارکردی نشریات در کشور است، به قواعد جدیدی که به زودی و به صورت برخط برای صدور مجوز نشریات اعمال می شود، اشاره کرد: در قانون تصریح شده که صلاحیت متقاضی باید احراز شود؛ این به آن معناست که متقاضی علاوه بر اینکه باید روزنامه نگار باشد ضرورتا لازم است نسبت به قانون مطبوعات و مدیریت رسانه و تکالیف حقوقی مربوط به رسانه مانند بیمه و مالیات آگاهی داشته باشد.

وی توضیح داد: در حال طراحی سازوکاری جهت احراز این صلاحیت فنی و حرفه ای هستیم چرا که بسیاری از نشریات با مشکلات عدیده مدیریتی دست و پنجه نرم می کنند که البته ضعف نشریه داری و نشناختن مخاطب دو مشکل بزرگ نشریات در کشور است.

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات با بیان اینکه این هیئت وظیفه نظارتی و هدایتی دارد به ساز و کارهای طراحی شده در دوره جدید برای هدفمندکردن تقاضاهای منجر به صدور مجوز اشاره کرد و این نکته را نیز گفت که باید به سمتی برویم که ارزش مجوز نشریات ناشی از کارکرد و بالندگی آن ها باشد.

ظهوریان همچنین با اشاره به قوانین مربوط به صدور مجوز در کشور، رعایت قانون در مباحث مربوط به مطبوعات را حل کننده بسیاری از مشکلات دانست و گفت: تعیین تکلیف درخواست ها طبق مفاد تصریح شده در قانون و نیز اعمال ماده ۱۶ از جمله این قوانین است.

وی دراین زمینه و در پاسخ به سوال دو تن از حضار در خصوص حذف یارانه افزود: حذف یارانه نیازمند مقدماتی است که در دوره جدید «شفافیت» در اعلام پرداخت ها و حذف یارانه نشریات دولتی از آن جمله است. ضمن اینکه وجود یارانه می تواند ارتباط مستقیمی با بالا بودن تعداد کاذب درخواست مجوز نشریه داشته باشد.

برگزیدگان بیستمین جشنواره مطبوعات که در تور سه روزه آموزشی معاونت مطبوعاتی در تهران شرکت کرده بودند، در این نشست به بیان دیدگاه های خود در حوزه های مختلف مطبوعات پرداختند.

تقدیر از شفافیت در اعلام یارانه پرداختی و شیوه محاسبه آن، توجه ویژه به نشریات استانی، برپایی کارگاه های آموزشی در شهرستان ها، استفاده از ظرفیت خبرنگاران استانی برای برنامه های ملی، پیگیری جدی بیمه خبرنگاران از سوی صاحبان رسانه ها، تقویت خانه های مطبوعات در استان ها» از حمله مباحث مطرح شده در این نشست بود.

برگزیدگان غیر تهرانی بیستمین جشنواره مطبوعات در تور سه روزه آموزشی معاونت مطبوعاتی ضمن حضور در کارگاه های مختلف آموزشی از نزدیک با فعالیت همکاران رسانه ای خود در برخی روزنامه ها و خبرگزاری ها آشنا شدند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری