عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی گفت: کسانی که در ایام محرم به عزاداری می‌پردازند نباید تنها جنبه‌های احساسی واقعه عاشورا را مورد توجه قرار دهند، قیام امام حسین(ع) جلوه‌گاه باورهای اعتقادی و دینی بود.

به گزارش قم خبر به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در جمع عزاداران در حرم مطهر حضرت معصومه(س)، درباره قیامت و واکنش مردم درباره اینکه عده‌ای آن را انکار و عده‌ای نیز بر آن اشکال می‌کنند، اظهار کرد: اگر انسان بداند که حساب و کتابی در قیامت وجود دارد، نسبت به کسی که اعتقادی به آن ندارد، رفتاری متفاوت خواهد داشت. اگر کسی باور به معاد داشته باشد، عمل صالح انجام می‌دهد.

عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی با بیان اینکه مؤمنان به قیامت دچار ریا در اعمال نمی‌شوند، تصریح کرد: انسان مؤمن می‌داند در قیامت کسی غیر از خدا نیست که پاداش عمل او را بدهد، از این رو اعمالش را برای خدا خالص می‌گرداند.

وی کنترل گناه را از دیگر آثار قیامت معرفی کرد و گفت: بر اساس آیات قرآن کریم کسی که به قیامت معتقد باشد به دیگران ظلم نمی‌کند، چرا که نتیجه ظلمش را خواهد دید و در دادگاه عدل الهی محکوم خواهد شد.

رفیعی با تأکید بر اینکه اعتقاد به معاد، موجب مراقبت انسان از اعمال خود می‌شود، تصریح کرد: کسانی که دچار گناهان و اعمال ناشایست می‌شوند، به میزان آلودگی خود، نسبت به قیامت بی‌اعتقاد هستند.

وی ادامه داد: کسی که یقین و اعتقادش زیاد باشد در همین دنیا بهشت و جهنم را مشاهده می‌کند؛ بر اساس روایت امام معصوم(ع) کسی که زبانش، زبان منطق، متواضع، میانه‌رو و... باشد بهشت را مشاهده می‌کند.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی با قرائت آیاتی از قرآن کریم درباره اوضاع قیامت تصریح کرد: یاد معاد، رزمنده را در جهاد شجاع می‌گرداند و بازاری را در معاملات خود صادق می‌کند.

وی با اشاره به آیات و روایات فراوان درباره ضرورت یاد قیامت گفت: یاد قیامت به این معناست که انسان در تمام رفتارهای خود به حساب و کتاب قیامت توجه داشته باشد و اعمالش را کنترل کند.

رفیعی افزود: انسان مدتی تمام هم و غمش را یاد قیامت و حساب آن قرار دهد این مراقبت برای او عادت می‌شود.

وی به واقعه عاشورا اشاره کرد و گفت: در واقعه عاشورا، در جای جای سخنرانی‌ها و نصایح امام حسین(ع) و اصحاب ایشان تعالیم ناب اسلامی، الهی و یاد قیامت بود.

این محقق حوزوی بحث درباره قیامت را سیره معصومین(ع) برای جلوگیری از بروز گناه معرفی کرد و افزود: آنچه قیام امام حسین(ع) را نگه داشته است، باورهای توحیدی، معادی و... است.

وی افزود: کسانی که در ایام محرم به عزاداری می‌پردازند نباید تنها جنبه‌های احساسی واقعه عاشورا را مورد توجه قرار دهند؛ قیام امام حسین(ع) جلوه‌گاه باورهای اعتقادی و دینی بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری