کد خبر: 9047

رييس ستاد سازمان حج وزيارت در مكه‌مكرمه با بيان اينكه آخرين كاروان حجاج ايراني از روز دوشنبه از مكه مكرمه خارج خواهد شد،‌اظهار داشت: با وداع آخرين حاجي ايراني، پرونده ستاد عمليات حج ۹۳ در مكه‌مكرمه روز دوشنبه بسته خواهد شد.

به گزارش قم خبر ؛ مسعود مجردي، رييس ستاد سازمان حج وزيارت در مكه‌مكرمه در گفت‌وگو با حج گفت: با خروج آخرين كاروان‌ها از مكه به سمت جده و مدينه‌، عصر روز دوشنبه هيچ حاجي ايراني‌ در اين شهر نخواهد بود.

وي با اشاره به اين‌كه با خروج آخرين كاروان ايرانيان از مكه مكرمه، پرونده حج ۹۳ در مكه نيز بسته مي‌شود، يادآور شد:‌تمامي عوامل نيز همراه همين كاروان‌ها از اين شهر خارج خواهند شد.

مجردي ادامه داد: ستاد سازمان حج وزيارت در مكه‌مكرمه از نيمه شهريور ماه كار خود را آغاز كرده بود و آخرين پرواز حجاج ساعت ۱۹و ۱۵ دقيقه عصر روز دوشنبه انجام مي‌شود.

فهرست آخرين كاروان‌ها

وي تصريح كرد: روز دوشنبه ۲۸ كاروان از سرزمين وحي وارد كشورمان خواهن شد كه از اين تعداد ۱۵ كاروان از مدينه منوره و ۱۳ كاروان از مكه به ايران اسلامي بازخواهند گشت.

آقاي مجردي افزود: از استان خوزستان و اصفهان هر كدام شش كاروان، استان همدان چهار كاروان، استان همدان چهار كاروان، استان‌هاي تهران و خراسان رضوي نيز هر كدام سه كاروان، استان قم دو كاروان و استان‌هاي خراسان شمالي، لرستان، قزوين نيز هر كدام يك كاروان به كشور باز مي‌گردند.

وضعيت آشپزخانه‌ها

آشپزخانه‌ها ابوجدايل تا ظهر روز دوسنبه به كار خود ادامه خواهد داد و حجاج مدينه‌بعد در داخل هتل‌ها و مسافران جده نيز در داخل اتوبوس‌ها، ناهار خود را خواهند خورد.

رئيس ستاد مكه‌مكرمه با تاكيد بر اين‌كه ۸۰ درصد عوامل ابوجدايل امروز يك‌شنبه از اين شهر خارج شده‌اند، گفت كه آشپزخانه‌ وداد نيز امروز به فعاليت خود، پايان داد.

اعزام بيماران و فوتي‌ها

آقاي مجردي با اشاره به اين‌كه تنها دو ايراني در بيمارستان‌هاي سعودي بستري بوده و مقدمات خروج آن‌ها نيز فراهم شده است، يادآور شد: پيكر دو نفر از درگذشتگان هم مراحل اداري خود را براي انتقال به ايران طي كرده است.

از ميان ۱۱ فوتي مكه، سه تن از آن‌ها در اين شهر دفن شدند و هشت نفر ديگر به ايران انتقال پيدا كردند.

وي ابراز اميدواري كرد كه اگر به لطف خدا شاهد اتفاق غيرمترقبه‌اي نباشيم، امسال هيچ بيماري در بيمارستان يا جنازه‌اي در مكه باقي نخواهد ماند.

ارزيابي عمل‌كرد

مدير حج و زيارت خراسان‌رضوي كه در طول خدمت ۳۴ ساله‌اش، اين سي‌امين باري است كه به حج مشرف مي‌شود، در ارزيابي وضعيت تمتع ۹۳ اظهار داشت: الحمدالله حج امسال بسيار روان برگزار شد و نسبت به همه سنوات گذشته، بي‌نظير بود.

وي با تاكيد بر اين‌كه راه خدمت كاملا هموار بود، از همكاري‌هاي موسسه مطوفين در مكه و مشاعر مقدسه تقدير و قدرداني كرد و افزود: مقامات كشور ميزبان هم ‌‌‌نهايت سعي و مساعدت خود را با ستاد مكه به كار گرفتند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری