کد خبر: 8482

قم خبر از یک معضل در جامعه گزارش می دهد:

ازدواج پیوند مبارکی است که اگر مقدمات آن صحیح انجام گیرد زندگی با آرامش و بدون استرس شکل می گیرد.

به گزارش قم خبر، پیوند زناشویی از پیوندهای مبارک در دین اسلام است و اصلی ترین نهاد در جامعه نهاد خانواده است پیامبر(ص) امت خویش را در ترویج نکاح ترغیب نموده و نکاح را سنت خود می داند.
ازدواج پیوند مبارکی است که اگر مقدمات آن صحیح انجام گیرد زندگی با آرامش و بدون استرس شکل می گیرد.

 رسمی به قدمت آدم و حوا که تازه گی ها کابوس رویاهای جوانان شده است‏، بوی کهنگی می دهد ، ‏‏‏ٌ‎ٌاما امروز در دنیای مدرن جولان می دهد و هر چه بیشتر به آن اهمیت داده شود مهرش کمتر می شود.

؛ میانگین نرخ مهریه در عربستان حدود 14 هزار دلار است. در هند این نرخ از 100 هزار تا یک میلیون و پانصد روپیه متفاوت است. در کشور آذربایجان میانگین نرخ مهریه 2 هزار منات است و مردم ترکیه هم رقمی حول و حوش 35هزار لیره مهریه دارند. در کشور چین به خصوص منطقه ارومچی، نرخ مهریه چیزی در حدود 100 هزار یوآن است. مردم عمان هم به طور میانگین حدود 10هزار ریال مهر تعیین می کنند.

اما در کشور خودمان ایران اعداد و ارقامی متفاوت قابل رویت است از یک سکه به نیت الله تا اعداد نجومی معادل سن تولد دختران یا عجیب تر از آن مهریه هایی که امروز در برگ های پرونده های طلاق موجود است بال مگس، دست چپ داماد، 1978 توپ ورزشی، 10 راس آهوی وحشی، چشم های داماد، 2هزار قطعه شکلات... واقعیت این است که مهریه در گذر زمان فراز و فرودهای بسیاری داشته و به مقتضای تحولات جوامع تغیرات زیادی یافته است.

در دایرةالمعارف اسلام برای تعریف مهریه آمده است: «مهر از کلمه عبری موهآر (mohar) و از ریشه سریانی مهرا (mahra) گرفتهشده که بهمعنای هدیه عروس است. مرحوم دهخدا مهریه را به معنای کابین و دست‌پیمان دانسته است.

مهریه در اصطلاح عبارت از چیزی است (مال معین یا چیزی که جایگزین مال باشد) که در زمان عقد نکاح از طرف مرد به زن داده میشود یا مرد، متعهد به پرداخت آن میشود.

  طبق تعریف دایرةالمعارف اسلام، مهریه در شرع اسلامی به معنای هدیه‌ای است که داماد باید هنگام عقد ازدواج پرداخت آن را به عروس متعهد گردد.
سیرة قولی و عملی ائمه و بزرگان نیز همواره به این امر تاکید نموده و سبک بودن میزان آن را به عنوان یک هدیه از طرف مرد توصیه کرده‌اند.  

در صدر اسلام، مهریه به عروس و خانواده او داده مى شد و معمولاً براى هزینه هاى شروع زندگى، آن را خرج مى كردند؛رسول اكرم (ص) 500 درهم به عنوان مهریه دختر بزرگوارش، حضرت زهرا(س) قرار داد و هنگامى كه حضرت على (ع) آن را پرداخت كرد، رسول (ص) آن را بر سه بخش تقسیم فرمود؛ با ثلث آن جهاز عروس را خرید؛ با ثلث دیگر آن براى عروس، لباس عروسى تهیه كرد و ثلث آخر را نیز صرف مجلس جشن و ولیمه عروسى كرد.

اما قدیمی ترین مهریه تاریخ، مهریه حضرت حوا است که از امام صادق (ع) در مستدرک الوسایل درباره آن این طور نقل شده است: «خداوند مهریه حضرت حوا همسر حضرت آدم را سه بار صلوات بر محمد و آل محمد قرار داد.»

**تاریخچه مهریه در ایران

در ایران قدیم، دختران را به محض رسیدن به سن بلوغ، شوهر می‌دادند تا از تولید مثل جلوگیری نشده‌ باشد. پدر با شوهر دادن دختر خود،‌ کلیه حقوق دختر و وظایفی را که در مقابل او داشت به شوهر انتقال می‌داد و در قبال این انتقال، مبلغی پول یا مال غیر نقدی به صورت مهریه (هدیه) دریافت می‌کرد.

از نوشته های زرتشتی ها هم چنین برمی آید كه مرد هنگامی كه می خواست با دختری ازدواج كند، مكلف بوده است كه علاوه بر مالی كه به دختر می بخشیده مالی را نیز به پدر او تسلیم كند.
مهریه اى كه در زمان ما مرسوم است، اصلاً مهریه نیست؛ یك نوع ضمانت است كه داماد، دختر را طلاق ندهد؛ یعنى عاقبت اندیشى جهت بعد از طلاق یا جلوگیرى از طلاق است و دختران برای قانع کردن دیگران و خود در مقابل تعیین مهریه بالا، پشت گرمی خود در زندگی را یدک می کشند.

و غافل از آن که پیامبر (ص) فرمودند: از نشانه های برکت زن آن است که خواستگاریش بی تکلف و آسان انجام گیرد.

مهربرون (مهربران) یا خرج برون (خرج بران) یکی از مراسمات قدیمی و سنتی ازدواج در ایران است. که چند سالی می شود به خاطرباورهای غلط از ازدواج، کابوس زندگی دو نفر و کمرنگ شدن سنت پیامبر شده است.

برخلاف آنچه که امروز می بینیم، این مجلس در واقع یک مجلس مردانه است که در آن مهریه و شیربهای عروس توسط خانواده های دو طرف (عروس و داماد) تعیین می شود. نوع زنانه همین مجلس را بله بران می گویند که در واقع مراسم کسب توافق خانواده ها درباره جزئیات ازدواج است.

 بزرگان دو فامیل درباره میزان مهریه، شیربها و در برخی از فرهنگ ها باشلق و کم و کیف پرداخت آن، اسباب سرعقد، پول حمام عروس، رخت و لباس و زیورآلات و جواهرات عروس، هزینه های عروسی و نحوه تامین آن،  چگونگی مراسم و جشن عروسی، تعداد مهمانان عروس و... تصمیم می گیرند. بعد از توافق طرفین، تعهدات در دو نسخه مکتوب می شود و پدر داماد و پدر عروس و بزرگان مجلس امضا می کنند.

اما در حال حاضر مراسم مهربرون در جامعه ما خیلی تشریفاتی برگزار می شود وباتوجه به تغییر باور و نگاه مردم به ازدواج مهریه از جایگاه بالایی برخوردار شده است، دراین مراسم برعکس اسم زیبایش به جای اینکه مهری بریده شود و عرف و سنتی پا برجا بماند دکان معامله راه اندازی و نرخ قیمت ها هم بالا و گاهی دردسرآورشده است.

مرحوم طبرسی در مجمع البیان مینویسد: «خداوند استمتاع را میان زن و مرد مشترک قرار داد و سپس درمقابل استمتاع، مهریه را بر مرد واجب کرد»

امروز در این مراسم اکثر دختران بر اساس عدد سال تولد خود مهریه را تعیین می کنند و پسرها هم بدون فکر وبدون در نظر گرفتن اینکه مهریه باید قابل پرداخت باشد و باید توان پرداخت آن را داشته باشند از هول اینکه این دخترعشق اول و آخرشان است می افتند در دیگ و قبول می کنند و گوششان هم به حرف بزرگترها بدهکار نیست و برای زندگی آتی که هیچ تضمینی در آن برای با هم بودن نیست‏، بهای سنگینی را می دهند.

و قابل توجه دخترانی که فکر می کنند مهریه بالا تضمین خوبی هاست باید بدانند که سنگ بزرگ علامت نزدن است و اگر پسری متعهد به پرداخت مهریه باشد مخالفت می کند و هر آنچه در توانش است را پیشنهاد می دهد.

**مهریه بالا نتیجه فرهنگ وارداتی

پیوند زناشویی از پیوندهای مبارک در دین اسلام است و اصلی ترین نهاد در جامعه نهاد خانواده است پیامبر(ص) امت خویش را در ترویج نکاح ترغیب نموده و نکاح را سنت خود می داند.
ازدواج پیوند مبارکی است که اگر مقدمات آن صحیح انجام گیرد زندگی با آرامش و بدون استرس شکل می گیرد.

اما متاسفانه فرهنگ وارداتی در رابطه با تشکیل خانواده، فرهنگ اسلامی ایرانی را تحت الشعاع قرار داده است.

چشم هم چشمی، زیاده طلبی و...موجب شده امور ازدواج از آسانی به سختی تبدیل شود.

سید جلال رضوی مهر، زندگی بامهریه بالا را حاصل زندگی بدون عشق و علاقه دانست و گفت: با مهریه بالا پایداری و توسل زندگی به مادیات است  و فرد به واسطه مهریه بالا زندگی خود را شروع می کند.

رضوی مهر با اشاره به حاصل مهریه کم افزود:مهریه کم باعث می شود پایداری و ریسمان خیمه ازدواج محکمتر باشد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی ماشین و خانه و امکانات وجود داشته باشد اما عشق نباشد کم کم تنفر حاصل و برعکس اگر زندگی با عشق شروع شود با محبت و دوستی بین طرفین مسائل مادی خود به خود درمان می بخشد.

پس نمی شود در این زمانه که برای خود کوهی از مشکلات ساخته ایم با مهریه بالا تضمین با هم بودن را سند بزنیم.


فریده اریس

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری