کد خبر: 7972

رییس دوازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی که ۲۳ و ۲۴ مهرماه در تهران و اهواز برگزار خواهد شد، گفت: بیش از ۹۰ مداح، ذاکر، نویسنده، مُبلغ، پژوهشگر حوزه عاشورا از ۲۲ کشور در این اجلاس حضور دارند.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا منطقه خوزستان، محمد حسین صوفی، رئیس دوازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی و معاون صدای رسانه ملی در نشست خبری این اجلاس که عصر روز جمعه (۱۱ مهرماه) در سالن شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به اینکه استان خوزستان قطعه درخشانی از جغرافیای ایران است، گفت: مردمی انقلابی و متدین با سابقه‌ای دینی، دروازه ورود تشیع به ایران و در سال‌های اخیر سابقه دفاع مقدس و مقاومت جانانه مردم که در حال حاضر تبدیل به فرهنگ جریان‌ساز و تحول آفرین شده از ویژگی‌های این مردم است.

وی گفت:‌ بسیاری از مردم آزاده جهان این حرکت را سرلوحه خود می‌دانند که در غزه،‌ سوریه و لبنان نمونه حرکت مردم خوزستان را شاهد هستیم.

صوفی با اشاره به اینکه عاشورا یک پدیده طبیعی نیست، بلکه حرکتی الهی و سراسر نور و برکت است افزود: درآن نیمروز انقلابی رخ داد که منشا همه انقلاب‌های جهان شد و به ظاهر دشمن چند روزی احساس پیروزی کرد، اما این نگاه توهم‌آمیز، آنجا که حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) در مجلس یزید سخن می‌گویند از بین می‌رود و در آنجا نهضت حضرت زینب(س) آغاز می‌شود و پیام عاشورا نسل به نسل منتقل شد تا به ما رسید.

رئیس دوازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی با بیان اینکه شعرا،‌ مداحان و پیرغلامان با صوت خود یکی از گروه‌های انتقال دهنده این پیام بودند، عنوان کرد: سال‌های سال است که این طیف تبلیغ معارف عاشورا، شیعه و کربلا را به عهده دارد. هدف این اجلاس نیز تجلیل از این زحمات است و چندین سال است که رسانه ملی با تولی گری معاونت صدا اقدام به بزرگداشت این پیرغلامان می‌کند.

حضور یک هزار مداح و شاعر اهل بیت(ع) در اجلاسیه پیرغلامان

وی پیرامون برنامه‌های این اجلاس تصریح کرد: هزار مداح و شاعر اهل بیت(ع) از ایران و کشورهای اسلامی به منظور برگزاری این اجلاس حضور خواهند داشت. تجلیل از مداحان جوان و تجلیل از عاشوراپژوهان بانو، برای نخستین‌بار در این اجلاس صورت خواهد گرفت.

صوفی ادامه داد: بیش از ۹۰ مداح، ذاکر، نویسنده، مُبلغ، پژوهشگر حوزه عاشورا از ۲۲ کشور جهان در این اجلاس حضور دارند که نسبت به سال‌های گذشته سه برابر شده است. همچنین امسال حضور تولیت آستان مقدس کربلا، نجف، سامرا،‌ کاظمین و امام رضا(ع) را شاهد خواهیم بود.

رئیس دوازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی افزود: ۶۷ فیلمساز، پژوهشگر، هنرمند،‌ ناشر و پیرغلام از کشورمان و جهان تجلیل می‌شوند که ۱۵ نفر از مداحان و ذاکران خارجی هستند، ۱۶ نفر از آنها داخلی بوده، پنج نفر هنرمند، شاعر و فیلمساز،‌ دو هنرمند جوان، ۱۸ هنرمند استان خوزستان از این جمله هستند.

ثبت مداحی بهبهان با عنوان «سه سنگ»

وی عنوان کرد:‌ با توجه به نقش برجسته استان خوزستان پس از دفاع مقدس و ترویج نوع خاصی از مداحی در کشور در این اجلاس مراسم عزاداری شهرستان بهبهان با عنوان «سه سنگ» به ثبت ملی خواهد رسید. همچنین ۱۰ مستندساز و فیلمساز نیز تقدیر خواهند شد.

صوفی گفت: موضوع تجلیل از عاشورا و امام حسین(ع) به ویژه پس از انقلاب اسلامی فراگیر شده و در بسیاری از امور به مسلمانان و شیعیان اختصاص ندارد و بسیاری از کشورهای دیگر نیز در پاسداشت اباعبدالله(ع) آداب عزاداری دارند. یکی از موارد پیش بینی شده در این اجلاس ترویج، تبیین و آموزش سبک صحیح مداحی، مرثیه‌سرایی و عزاداری است که تلاش می‌شود پیرایه‌های غلط وارد شده در عزاداری‌ها پاکسازی شوند.

معاون صدای رسانه ملی گفت: مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی و جریان‌های تکثیری خاص یک زمان و مکان ویژه‌ای نیست، بلکه همه آزادی‌خواهان و آزادی‌اندیشان تکلیف دارند در هر نقطه‌ای به این امر بپردازند و اساسا خط‌ مشی انقلاب اسلامی نیز دفاع از مظلوم در برابر ظالم است. در این ایام به ویژه اجلاس پیرغلامان حسینی از این فرصت پیرامون این موضوع استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به نحوه انتخاب مستندهای عاشورایی گفت: از ماه‌ها قبل صدا و سیمای مراکز استان‌ها فراخوان جمع‌آوری این آثار را اعلام کردند و از بین ۴۰ اثر راه‌یافته آثار منتخب تجلیل خواهند شد.

صوفی گفت: ثبت آثار ملی توسط سازمان میراث فرهنگی انجام می‌گیرد و درحال حاضر اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان به بررسی و تنظیم مقررات ثبت شیوه عزاداری مردم بهبهان «سه سنگ» و سبک مداحی صادق آهنگران می‌پردازد.

رئیس دوازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی با اشاره به اینکه مراسم اجلاس پیرغلامان حسینی از ۲۳ مهر آغاز خواهد شد گفت: در این روز یک مراسم به میزبانی اهواز و یک مراسم به میزبانی تهران برگزار می‌شود و در تهران، بدرقه افرادی که به اهواز می‌آیند صورت می‌گیرد. صبح پنج‌شنبه - ۲۴ مهر - کارگاه‌های آموزشی تشکیل خواهد شد و پس از اقامه نماز مغرب و عشاء در مصلای امام خمینی اهواز اختتامیه دوازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی برگزار می‌شود.

وی گفت:‌ باید به این مراسم از دید حضرت زینب(س) بنگریم و هر آنچه را که می‌بینیم زیبا باشد. آموزش‌هایی که در این اجلاس ارائه خواهد شد، بازخوانی سخنان مقام معظم رهبری پیرامون مداحی و مرثیه‌سرایی به لحاظ شعر، لحن، صوت و آداب هنری است تا براساس شاخص‌های تعیین شده از سوی ایشان سبک صحیح مداحی پالایش شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست ابراهیم طاهری، دبیر دوازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی و مدیر کل نغمات آیینی اظهار کرد، در انتخاب پیرغلامانی که در این اجلاس تجلیل می‌شوند شرایطی مورد نظر بوده که می‌توان به برخورداری ۷۲ سال سن، حفظ دو هزار بیت شعر و سابقه ۴۰ سال هیئت‌داری اشاره کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری