کد خبر: 6223

امین تارخ معتقد است: بسیاری از مطالبی که درباره دستمزد بالای بازیگران مطرح می‌شود، هیاهویی برای هیچ است.

به گزارش قم خبر ، رئیس انجمن بازیگران سینما در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره وضعیت امنیت شغلی صنف خود در آستانه روز سینما، ضمن انتقاد از مطالب و شایعاتی که درباره دستمزد بازیگران مطرح می‌شود، بیان کرد: شاید این طور گفته شود که بازیگران در مجموعه تولیدات سینمایی یا تلویزیونی، بیشترین دستمزد را دریافت می‌کنند، اما واقعیت این است که هیچ کس فکر نمی‌کند تعداد ماه‌های بیکاری یک بازیگر و عمر حرفه‌ای او چقدر است.

تارخ گفت: این همه حرف و حدیث درباره دستمزدهایی که به کلان معروف شده و البته کلان هم نیستند،‌ مگر چند نفر از ۵۵۰ عضو صنف بازیگران را دربرمی‌گیرد؟ آن هم در شرایطی که دستمزدها بر اساس عرضه و تقاضا پرداخت می‌شوند.

او افزود: وقتی یک بازیگر برای حضور در پروژه‌ای ۸۰ میلیون تومان می‌گیرد، باید در نظر داشت که چند ماه بیکاری داشته یا چند ماه بیکار خواهد بود تا سراغ کار دیگری برود. پس با توجه به این موضوع که معمولا بازیگران مطرح و سوپر استار سالی یک یا دو فیلم بیشتر بازی نمی‌کنند،‌ اگر برای بازی در فیلمی ۶۰ میلیون تومان دستمزد بگیرند رقم زیادی نخواهد بود، چون اگر این رقم را برای دو فیلم حساب کنیم، می‌شود ۱۲۰ میلیون، یعنی ماهی ۱۰ میلیون تومان. آیا این رقم برای کسی که به عنوان سوپراستار، نقش اول یک فیلم را بازی می‌کند زیاد است؟

این هنرمند یادآور شد: این را هم از یاد نبریم که بازیگران باید به فکر آینده خود باشند، چون عمر کاری آن‌ها بویژه سوپراستارها محدود است، این در حالی است که در جهان بازیگرانی هستند که سال‌های زیادی می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، اما تردیدی نیست که به مرور زمان دستمزد آن‌ها نیز کاهش می‌یابد و بعد هم مستمری بگیر می‌شوند، پس خیلی زیاد نیست اگر سوپراستار ما در این مملکت ماهانه ۱۰ میلیون تومان دریافت کند چون خوب می‌دانیم که وضعیت مستمری‌بگیران سینما چگونه است.

تارخ خاطرنشان کرد: ما بازیگرانی داریم که ماهی ۳۶۰ هزار تومان مستمری می‌گیرند و این برای وزارت فرهنگ و ارشاد و سینمای ما متأثرکننده است؛ یا مثلا یکی از بازیگران دیگر پنج سال قبل ۶۰۰ هزار تومان وام گرفته و بازیگر دیگری هم ضمانت او را کرده است، اما الان هیچ کدام پول برگرداندن این وام را ندارند و این دقیقا همان جایی است که بحث امنیت شغلی مطرح می‌شود.

این بازیگر سینما و تلویزیون در ادامه بیان کرد: تمام این بحث‌ها و حاشیه‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که در این مملکت کسانی هستند که ماهانه ۳۵ میلیارد تومان می‌گیرند و کسی دوربین و میکروفنی جلوی آن‌ها نمی‌برد تا بپرسد این پول‌ها از کجا آمده است!

تارخ در پاسخ به اینکه انتقادهایی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه به دلیل صرف بخش زیادی از بودجه تولید یک فیلم برای بازیگران، معمولا تهیه‌کنندگان برای انتخاب عوامل دیگر سراغ افراد غیرحرفه‌ای با دستمزد کمتر می‌روند، گفت: اگر منشی صحنه، دستیار فیلمبردار یا عوامل دیگر به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که دستمزد کمتری بگیرند، به بازیگر مربوط نمی‌شود بلکه ناشی از عدم وجود یک نظم حرفه‌ای در سینماست که چنین اتفاقی را باعث می‌شود.

رئیس انجمن بازیگران اظهار کرد:‌ بنابراین معتقدم مشکل اصلی در سینما، اکران، ارائه فیلم‌ها و تعداد سالن‌های سینمایی است. مخصوصا اینکه می‌بینیم با افزایش تعداد سالن‌های سینمایی چقدر به میزان فروش فیلم‌ها افزوده شده است که البته همین رقم میان سینمادار و صاحب فیلم تقسیم می‌شود.

او اضافه کرد: پیش از انقلاب تعداد سالن‌های سینمایی بیشتری داشتیم ولی امروز پس از سوختن تعدادی از سالن‌ها یا تغییر کاربری آن‌ها در طول زمان، با ۷۰ میلیون جمعیت تنها ۲۵۰ سالن سینمایی در اختیار داریم.

تارخ در بخش پایانی سخنانش درباره امنیت شغلی گفت: امنیت شغلی زمانی بوجود می‌آید که در تمام صنوف و در تمام سطوح آموزش وجود داشته باشد؛ زمانی که از قافله سینمای دنیا عقب نمانیم و زمانی که حداقل ۱۳۵۰ سالن سینما یا به ازای هر ۵۰هزار نفر یک صندلی داشته باشیم نه مانند امروز که ۲۵۰ سالن داریم و تازه بخش عمده‌ای از آن‌ها هم از دور خارج هستند. امنیت شغلی زمانی بوجود می‌آید که ممیزی‌ها اینقدر دست‌و پاگیر نشود و در راس تمام این امور قدری توجه، شناخت و برخورداری از وجدان حرفه‌ای اهمیت داشته باشد.

به گزارش ایسنا،‌ امین تارخ که قرار است در شانزدهمین جشن خانه سینما به پاس سال‌ها فعالیت در عرصه بازیگری و نیز فعالیت به عنوان مدرس بازیگری تجلیل شود‌، چنین مراسم بزرگداشتی را تزریق انرژی جدید برای ادامه راه دانست.

او در این‌باره با تاکید بر اینکه «پیش از هرچیز من یک بازیگر هستم و بعد مدرس» گفت: از عنایت دوستان برای قدردانی از یک مدرس و توجه به این موضوع تشکر می‌کنم.

این بازیگر بیان کرد: تا به حال به اشتباه فکر می‌کردم اگر از کسی تجلیل کنند یعنی خدا نگهدار‌، مرسی که بودی‌، خوب بودی‌ و حالا دیگر وقت استراحت است اما الان حس می‌کنم اینگونه نیست چون انگار انرژی دوباره‌ای برای فعالیت بیشتر ‌،منسجم‌تر‌ و مسئولانه‌تر سراغ آدم می‌آید.

تارخ همچنین گفت: احساس می‌کنم مراسم بزرگداشت برای اعلام بازنشستگی نیست بلکه برای تشویق سالیان پیشین و تزریق انرژی برای آینده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری