کد خبر: 6188

در جشن فیلم کوتاه شانزدهمین جشن سینمای ایران جعفر پناهی نشان انجمن فیلم کوتاه «ایسفا» را بخاطر ساخت فیلم «بودن یا نبودن» به کیانوش عیاری اهدا کرد که عیاری نیز با دریافت این جایزه به یاد سرنوشت فیلم‌هایش افتاد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، شامگاه روز سه‌شنبه ۱۷ شهریور ماه جشن فیلم کوتاه شانزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران در تالار سیف‌اله داد خانه سینما با حضور فیلم‌سازان و برخی چهره‌های هنری و سینمایی برگزار شد.

محمد بزرگ‌نیا دبیر شانزدهمین جشن سینمای ایران طی سخنانی گفت: فکر می‌کنم اگر ۱۰ بار دیگر هم صحبت کنم سخنور خوبی نخواهم شد، فقط از هیات داوران و هیات انتخاب تشکر می‌کنم.

وی افزود: قبل از برگزاری این جشن، آقای برزگر به من گفتند تا جشن مستقل در سالنی بزرگ‌تر برگزار کنیم. امیدواریم فیلم کوتاه از حاشیه خارج شود و تولید و اقتصاد فیلم کوتاه به رشد مطلوب خود برسد.

محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در واکنش به مجری مراسم که گفت: فضای خوبی در چند ماه گذشته حاکم شده است، بخصوص بعد از بازگشایی خانه سینما که به نظرم باید قدر این فضای را بدانیم و برخی مشکلات بنیادین‌مان را حل کنیم.

وی افزود: آنچه که به نظر می‌آید در زمان‌های مناسبی مثل الان ایجاد تغییرات اساسی است که به روند تولید و اکران فیلم کوتاه کمک کند

مدیرعامل خانه سینما خاطرنشان کرد: می توانیم در دنیا در عرصه فیلم کوتاه سرمان را بالا بگیریم که اگر این موضوع به هماوایی و کمک به یکدیگر تبدیل شود، تأثیرگذار خواهد بود.

بنابراین گزارش نیما عباس‌پور مدیر هماهنگی جشن فیلم کوتاه شانزدهمین جشن سینمای ایران با ارائه گزارشی از ارسال آثار در این بخش گفت: ۵۸۰ فیلم به دبیرخانه رسیده که از میان ۵۸۰ فیلم ۷۷ فیلم در بخش مسابقه انتخاب شده‌ است.

وی افزود: داوری‌ها طی ۳ روز انجام گرفت و ۷۷ داور داشتیم که از این میان ۱۳ داور از کشورهای خارجی بودند.

وی تاکید کرد: اگر این جشن ساده برگزار می‌شود، اصلا مهم نیست و این دیده شدن فیلم‌ها هستند که مهم است.

بر اساس این گزارش مجید برزگر، رئیس انجمن فیلم کوتاه (ایسفا) گفت:‌ ما همچنان هویت مستقل خود را داریم، مهمترین مسئله برای ما اهدای جوایزی است که امروز صورت خواهد گرفت.

وی افزود:‌فیلم کوتاه همواره مسیر ورود به سینما است و امسال شاهد فیلم‌های خیلی خوبی در این جشن هستیم.

برزگر در ادامه از اکران چند فیلم کوتاه برگزیده از شانزدهمین جشن سینمای ایران در گروه هنر و تجربه خبر داد و گفت: با آقای علم‌الهدی مدیر هنر و تجربه صحبت‌هایی را انجام داده‌ایم و پس از جشن سینمای ایران چند اثر برگزیده کوتاه را برای اکران به گروه هنر و تجربه خواهیم داد.

در ادامه این مراسم امیر شهاب رضویان که گاه و ناگاه با جملات طنز خود حضار را به خنده می‌آورد، طی سخنانی گفت: از انجمن سینمای ایران و دفاع مقدس برای حمایت از چند اثر فیلم کوتاه تشکر می‌کنم، چرا که پولشان را در عرصه خوبی هزینه کردند.

بنابراین گزارش، جعفر پناهی که برای اهدای نشان انجمن فیلم کوتاه (ایسفا) در این مراسم حضور داشت، با دعوت امیرشهاب رضویان به روی صحنه رفت و طی سخنانی گفت: در سینمای ایران بعضی آدم‌ها هستند که رفتار و کردار و فیلم‌هایشان راهگشای سینماگران است.

وی با اشاره به فیلم «شبح کژدم» گفت: وقتی دانشجو بودم درباره صدابرداری صحنه تحقیق می‌کردم که به یاد دارم آقای عیاری و مرحوم مسعود بهنام در آن روزها مشغول ساخت فیلم «شبح کژدم» بودند که در آن زمان سروصدایش پیچید.

وی افزود: از همان زمان بود که با حمایت‌های محمد بهشتی، صدابرداری سر صحنه آغاز شد.

پناهی با اشاره به کیانوش عیاری تاکید کرد: من افتخار می‌کنم که آدم‌هایی مثل کیانوش عیاری هم وجود دارند و همیشه آرزو می‌کردم که یک روز از دست ایشان جایزه بگیرم.

بنابراین گزارش کیانوش عیاری نیز پس از دریافت نشان ایسفا گفت: من این جایزه را برای فیلم «بودن یا نبودن» گرفتم، اما نمی‌دانم عقده‌گشایی من در این مجلس درست است یا نه؟

وی ادامه داد: این فیلم در سال ۷۶ اکران شد و فیلم «شبح کژدم» در سالی ساخته شد که بر اثر افکار مسخره مورد ضربه قرار گرفت و چند سال بعد همین اتفاق برای فیلم «آبادانی‌ها» افتاد و به علت این فکر که آبادانی‌ها اثری ضد جنگ و ضد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، ضربه خورد.

کارگردان «خانه پدری» با اشاره به فیلم «بودن یا نبودن» عنوان کرد: فیلم «بودن یا نبودن» در چهارمین روز نمایشش در آن زمان سانسور و از روی پرده پائین کشیده شد که این سوء‌تفاهم‌ها با «خانه پدری» هم ادامه دارد.

عیاری در ادامه با طعنه به یکی از آثار ابراهیم حاتمی‌کیا، اظهار داشت: دیده می‌شود که فیلم آقای حاتمی‌کیا پس از چند سال نمایش داده می‌شود و آب از آب تکان نمی‌خورد.اما سهم فیلم «بودن یا نبودن» از سینما نبودن بود.

این کارگردان سینما در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرد: از انجمن فیلم کوتاه تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانم دوباره فیلم بسازم و در معرض چنین نگاهی قرار بگیرم.

بر اساس این گزارش از نکات قابل توجه این جشن اهدای جایزه به فیلم کوتاه «سوزن» ساخته آناهیتا قزوینی‌زاده بود. طی گفته‌های یکی از دوستان این فیلمساز او در آمریکا ساکن است و طی پیامی که به وی داده خواستار این شده تا در این جشن جایزه‌اش را به هوشنگ گلمکانی اهدا کند.

وی در این پیام گفته است: فیلم «سوزن» بچه خانه سینما است، من می‌خواهم دوباره به ایران برگردم چون اینجا جای خفنی است.

گزارش حاکی است، در جشن فیلم کوتاه شانزدهمین جشن سینمای ایران سینماگرانی از جمله محمد مهدی عسگرپور، علیرضا رضاداد، محمد بزرگ‌نیا، مازیار میری، کیانوش عیاری، محمد مهدی طباطبایی‌نژاد، امیرشهاب رضویان، جعفر پناهی، مرتضی فرشباف، کیارش اسدی‌زاده، فرهاد توحیدی، هوشنگ گلمکانی، مجید برزگر، امید روحانی، فریدون عموزاده خلیلی، بهنام بهزادی، شهرام مکری، سیمون سیمونیان، مهدی جعفری، مرتضی رزاق کریمی و ... حضور داشتند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری