مدیر بخش چند رسانه‌ای مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از رونمایی جدیدترین نرم افزار این مرکز با همکاری نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت در هفته حج خبر داد.

خبرگزاری فارس: نرم افزار چند رسانه‌ای دانشنامه حج رونمایی می‌شود
به گزارش قم خبر به نقل از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحمید مرتضوی منش ضمن تبریک فرارسیدن دهه کرامت و هفته حج اظهار کرد: نرم‌افزار فاخر و گرانسنگ چند رسانه‌ای دانشنامه حج (لبیک 1) به همت مرکز نور و مشارکت نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت پس از سه سال تلاش تولید و به زودی رونمایی خواهد شد.

مدیر پروژه دانشنامه حج افزود: این نرم افزار با بکارگیری جدیدترین تکنیک‌های برنامه نویسی و امکانات و قابلیت‌های منحصر به فرد، نسل جدیدی را در تولیدات نرم افزاری رقم زده است به‌طوریکه در طرح‌های گرافیکی تلفیقی از سبک اسلامی ـ ایرانی و سبک مترو و همچنین در برنامه نویسی این نرم افزار از محیط توسعه کیوتی ( Qt ) استفاده شده است.

این محقق و پژوهشگر علوم اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اطلاعات این نرم افزار در هشت موضوع پیرامون مکه و مدینه دسته بندی شده است، ادامه داد: قرآن، زندگانى پیامبر‏ و اهل بیت (ع)، معارف حج (آداب زیارت، اسرار و معارف‏ حج)، اماکن، مناسک حج، کتابخانه، پرسش‌های رایج و نگارخانه از جمله موضوعات این نرم افزار است.

وی عموم زائران و روحانیون کاروان‌های حج و عمره را مخاطبین این نرم افزار دانست و بیان کرد: این نرم افزار حاوی متن کامل قرآن کریم به دو رسم الخط عثمان طه و خط ایرانى با اتصال به دو قرائت، 3 ترجمه منتخب و 8 تفسیر منتخب همچنین ارائه آیات مرتبط با مکه و مدینه همراه با دسته بندى آیات و بر قراری ارتباط آیات با ترجمه‌ها، تفاسیر و کتاب با قرآن در مکه و مدینه است.

مرتضوی منش با بیان اینکه این نرم افزار دارای انبوهی از فیلم، عکس و صوت است اضافه کرد: محققان و پژوهشگران می‌توانند با مراجعه به بخش کتابخانه این نرم افزار به بیش از 400 عنوان کتاب عربی و فارسی دسترسی داشته باشند.

مدیر بخش چند رسانه‌ای مرکز نور ادامه داد: در این نسخه از دانشنامه حج (لبیک 1) بیش از 30 ساعت صوت قرآن به صورت ترتیل و تحقیق، یک دوره ترجمه گویا، 324 ساعت فایل صوتی در قالب 735 تراک، بیش از 6 ساعت فیلم در قالب 58 قطعه، ارائه 53 پاورپوینت تولیدی، نمایش بیش از 8 هزار و 460 تصویر و نقشه و 73 تصویر سه بعدی پارانوما بخشی از محتویات ارائه شده در این نرم افزار گرانسنگ است.

وی گفت: این نرم افزار روز یکشنبه 9شهریور ماه همزمان با اختتامیه جشنواره فرهنگی و هنری دیدار در تالار علامه امینی دانشگاه تهران رونمایی می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری