کد خبر: 4894

اين شهيد بزرگوار در سال ۶۲ به جبهه‌هاي حق عليه باطل در منطقه كردستان اعزام شد و مابقي خدمت خود را نيز در لشكر حضرت سيدالشهدا (ع) گردان حضرت علي‌اصغر (ع) به جنگ با بعثي‌هاي مزدور پرداخت و در ۲ مرحله مجروح شد كه يكي از آن جراحت‌ها ۱۳ ارديبهشتماه سال ۶۵ در منطقه فكه رخ داد و سبب به اسارت در آمدن وي شد.

به گزارش قم خبر به نقل از دفاع مقدس، اين شهيد بسيجي آرپي‌جي‌زن بسيار چيره‌دستي بود كه به شكارچي تانك مشهور شد؛ در عمليات فكه تعدادي از رزمندگان وراميني به شهادت رسيدند و پيكر مطهر اين شهدا بعد از ۲۲ روز به شهرستان ورامين انتقال يافت كه از جمله آن‌ها مي‌توان به شهيد محمد‌تقي فرجي، شهيد شيرازي، شهيد نعيمي، شهيد كريمي و ... اشاره كرد.

شهيد تركاشوند نيز كه در اين عمليات مجروح شد و به اسارت در آمده بود مدتي تحت درمان در اردوگاه ۱۰ رمادي عراق قرار مي‌گيرد، اين اردوگاه بدترين و سخت‌ترين اردوگاه رژيم بعث و در مرز اردن قرار داشت، شهيد تركاشوند مسئول كمپ ۱۰ رمادي عراق شد و در طول اسارت مورد سخت‌ترين شكنجه‌هاي مزدوران رژيم بعث واقع شد.

رژيم بعث براي اجراي پروژه تبليغاتي و شوم مدنظر خود اسرا را به كربلا اعزام كرد كه در اين اعزام شهيد تركاشوند محرك اصلي صلوات براي امام خميني (ره) بود كه به همين سبب در بين‌الحرمين مورد ضرب و شتم بعثي‌ها قرار گرفت، بعثي‌ها پشت اين شهيد و ۱۶ تن ديگر از دوستان وي و اسراي جنگ تحميلي علامت گذاشتند تا بعد از بازگشت به اردوگاه مورد شكنجه قرار گيرند و همين كار را نيز كردند و بعد از شكنجه‌هاي فراوان شهيد تركاشوند به سلول انفرادي منتقل شد.

يكي ديگر از اقدامات شجاعانه و موثر اين شهيد بزرگوار اقدام براي عزاداري عاشوراي حسيني در حالي كه بعثي‌ها عزاداري را ممنوع كرده بودند، بود. وي شعار «قال رسول‌الله نور عيني، حسين مني و انا من حسيني» را سر داد، با اين عمل شجاعانه شهيد تركاشوند و همراهي و يكپارچگي اسراي غيور ميهن تمام اسراي اردوگاه يكپارچه عزاداري كردند و ترس و وحشت را بر پيكر نيروهاي مزدور بعثي انداختند.

وصف شهيد تركاشوند از زبان بزرگان

حجت‌الاسلام والمسلمين ابوترابي سيد آزادگان خطاب به پدر شهيد تركاشوند، گفت: «فرزند شما سه مقام دارد، اول اسارت را تحمل كرد، دوم مدال جانبازي به گردن انداخت و سوم شهادت حق اين شهيد بود و به آرزوي خود رسيد.»

همچنين سردار علي فضلي در ديدار با خانواده آزاده شهيد بهروز تركاشوند گفت: «اين شهيد به چيزي رسيد كه حقش بود و اين لياقت نصيب فرد ديگر نمي‌شود، درود خدا بر شهيد بزرگوار بهروز تركاشوند.»

سردار رادان نيز شهيد بهروز تركاشوند را الگوي مقاومت و استواري خواند و خانواده‌هاي شهدا را از افتخارات نظام جمهوري اسلامي دانست.

حفظ قرآن و انس داشتن با كتاب وحي

اين شهيد حافظ قرآن كريم بود و به شدت به قرآن و قرائت و عمل به آن اهميت مي داد.

شهيد تركاشوند در سال ۶۹ و همزمان با ورود آزادگان پرافتخار به ميهن اسلامي بازگشت و به دليل كثرت شكنجه‌هاي دوران اسارت در تاريخ ششم آذر ۶۹ به ياران شهيدش پيوست، روحش شاد و يادش گرامي باد.

مستند اين شهيد در برنامه در استان تاريخ ۲۶ مرداد ۹۳ پخش مي‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری