پاسدارى، یک فرهنگ است، فرهنگ عزت و افتخار. پاسدارى از دین و انقلاب که امروز این معنا در سپاه پاسداران انقلاب اسلامى مجسم است.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم،  معنای پاسداری با همهٔ ابعاد آن، با همهٔ ابزار‌ها و وسائل ممکن، در وجود مقدس سیدالشهداء (ع) متجسد است؛ نه این‌که دیگران نکردند یا نخواستند بکنند، بلکه به این معنا که خانهٔ پُرِ این حرکت در رفتار دوران ده‌سالهٔ امامت سیدالشهداء (ع) تحقق پیدا کرده است. تمام راه‌هائی که می‌شود فرزند پیغمبر از آن راه‌ها استفاده کند برای حفظ میراث عظیم اسلام ـ که میراث جد او و پدر او و پیروان راستین آنهاست ـ در زندگی سیدالشهداء محسوس است.

این‌ها گوشه‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب است که در جمع فرماندهان سپاه ضمن تبریک سالروز میلاد سیدالشهدا (ع) و روز پاسدار بیان فرمودند.

سوم شعبان سال 1399 مصادف با 7 تیر 1358 آن روز‌ها که هنوز پیر جماران سایه حیات قدسی‌اش بر سر مردم بود در پیامی این روز را روز پاسدار نامگذاری کرد.

سوم شعبان طلیعه پاسداری از مکتب اسلام است

امام خمینی (ره) در این پیام خود فرمودند: روز مبارک سوم شعبان المعظم را که روز طلیعه پاسدار و پاسداری از مکتب مترقی اسلام است، به عموم هم میهنان و بخصوص پاسداران انقلاب اسلامی تبریک عرض می‌کنم و بحق باید این روز معظم را روز پاسدار بنامیم. روز ولادت با سعادت بزرگ پاسدار قرآن کریم و اسلام عزیز است، پاسداری که هر چه داشت، در راه هدف اهدا کرد و اسلام عزیز را از پرتگاه انحراف رژیم طاغوت بنی امیه نجات داد... اگر فداکاری پاسداران عظیم الشأن اسلام و شهادت جوانمردانه پاسداران و اصحاب فداکار او نبود، اسلام در خفقان رژیم بنی امیه و رژیم ظالمانه آن وارونه معرفی می‌شد و زحمات نبی اکرم (ص) و اصحاب فداکارش به هدر می‌رفت... همه پاسدار اسلام و حکومت حق باشید. در اینجا پاسداری این است که این حکومت، حکومت عدل باشد و پاسداری از عدالت باشد. پاسداری از عدالت این است که پاسدار خودش موصوف به عدالت باشد تا بتواند پاسداری از عدالت کند.

پاسدار در لغت یعنی نگهبان و مراقب و پاسدار و پاسداران کسانی هستند که در حساسترین مقاطع تاریخ چون دژی مستحکم غیورانه در راه رسیدن به حق و حقیقت آن گام برمی دارند.

پاسدار، اصیل‌ترین درخت انقلاب است که ریشه در فلسفه قیام حسین (ع) دارد.

در تاریخ تمدن بشری کم بوده‌اند آدمیانی که برای بر افراشته داشتن چراغ حق و ترویج اخلاق کریمه، تمامی هستی و آمال خود را بر سر هدف خویش بگذارند. کمربستن برای احیای حقیقت خواهی، همتی جانانه می‌طلبد که تنها از مردانی چون حسین (ع) برمی آید که آزادگی و شور حقیقت جوئی‌اش چنان حماسه‌ای آفرید که تا زمان، زمان است نامش جاودان و موجب احترام انسانهای حق طلب است.

حسین (ع) الگوی کامل و جاودانه پاسداری از ارزش‌ها است

امیرالمومنین علیه السلام می‌فرماید: بهترین مردم کسی است خود را در راه خدا وقف کند و با دشمنان او به نبرد برمی خیزد، و مرگ یا کشته شدن در میدان نبرد را آرزو می‌کند.

امام حسین (ع) هنگامی که تحریف گران حقیقت و تقدیس کنندگان خشونت، از سنت و سیره پیامبر اکرم (ص) و آنچه خداوند در شریعت اسلامی و از زبان قرآن بنا نهاده بود تصویری مغایر با واقعیت ارائه کردند، برخود تکلیف دید تا برای احیای آن سنت از کف رفته و نهادینه کردنش در میان امت اسلام، قیام تاریخی و حماسی‌اش را آغاز کند و بدین ترتیب از دین پیامبر خود پاسداری نماید. که این در حقیقت تجلی شجاعت پدرش، علی (ع) بود در پاسداری ازرسول خدا بدین زیبایی دراعتلای پرچم دین خدا پدیدار گشت. بی‌شک حسین (ع) تبدیل به الگوی کامل و جاودانه پاسداری از ارزش‌ها برای رادمردان تاریخ گشت.

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در رابطه با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌فرمایند: من اصرار دارم که شما عزیزان پاسدار در هر جا هستید، روح و حقیقت پاسداری و سپاه پاسداران را مورد توجه قرار بدهید. در ایجاد سپاه پاسداران، فقط این نبود که نظام می‌خواهد از نو یک نیروی مسلح درست کند مسئله تنها به اینجا ختم نمی‌شد مسئله از این هم بالا‌تر بود؛ مسئله این بود که در یک تشکیلات نظامی که به وسیله انقلاب به وجود می‌آمد، فکر و عقیده و ایمان یعنی عامل معنوی قدرت در تمام اجزا رعایت و لحاظ بشود؛ و تا آنجا که ممکن بود، این کار شد.

پاسدارى، فرهنگ عزت و افتخار است

در طول هشت سال دفاع مقدس و فراز و نشیب‌های پس از انقلاب، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله نهادهایی بود که در کنار دیگر اقشار نظامی و پاسداران گمنام ایران اسلامی با اقتدا به مولای خود سید مظلومان علیه الصلوهٔ و السلام، نجات بخش ملت ایران و اسلام عزیز بوده و در پاسداری از انقلاب و هدفهای آن عاملی مؤثر و رکنی رکین بوده و هست.

پاسدارى، یک فرهنگ است، فرهنگ عزت و افتخار. پاسدارى از دین و انقلاب که امروز این معنا در سپاه پاسداران انقلاب اسلامى مجسم است و صرفاً یک حرکت نظامى نیست، پاسدارى، یک فرهنگ است، جنبه عقیدتى و سیاسى و فداکارى و مجاهدت دارد. پاسدار بازوى نظامى انقلاب بوده و همان‏‌طورکه دیروز انقلاب به این پاسدارى نیاز داشت، امروز هم نیاز دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری