کد خبر: 15257

قم خبر گزارش می دهد:

شب، سال نو، حرم، فاطمیه و دعای توسل. عقربه‌های ساعت با سرعتی تند به دنبال همدیگر می‌دویدند که نوای دل انگیز حلول سال نو در حریم ملکوتی کریمه اهل بیت (س) طنین انداز شد.

 
 

 

به گزارش قم خبر، شب از نیمه گذشته اما حرم مطهر کریمه اهل بیت (س) رنگ و بویی خاص دارد، هنوز پرچم سیاه عزای فاطمی گرد گنبد بارگاه دختر خورشید در طواف است و مردم دسته دسته وارد بارگاه کریمه می‌شوند؛ عده‌ای هم حصیر به دست و هفت سینی کوچک در دست در صحن جوادالائمه (ع) بیتوته می‌کردند.

عده‌ای هم با هم رهسپار شبستان امام خمینی (ره) بودند. گروه تواشیح با همخوانی‌های قرآنی و مذهبی خود فضایی روحانی را رقم زده. ساعت از 12 شب گذشته بود که صدای قرائت دل انگیز کریم منصوری قاری به نام کشور سکوت نیمه شب قم را شکست. پسر بچه‌ای دو سه ساله در آغوش پدر خمیازه‌ای کشدار کشید و خواب بر دیدگانش مستولی شد، پلک‌هایش سنگین شده بود اما پدر جوان سعی داشت پسر بچه را برای لحظه تحویل سال بیدار نگه دارد.

آغاز سال نو با توسل به آخرین منجی

شب، سال نو، حرم، فاطمیه و دعای توسل.... ساعت به یک شب نزدیک شده و عقربه‌های ساعت با سرعتی تند به دنبال همدیگر می‌دویدند که نوای دل انگیز دعای توسل در بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت (س) طنین انداز شد.

سیل اشک و استغفار از سنگینی بار گناه، کریمه اهل بیت (س) را واسطه کرده برای اجابت توبه، پاکی و تولدی دوباره در سال جدید. بند بند دعای توسل که خوانده می‌شد مردم بیشتر به ثانیه‌های مقدس استجابت نزدیک می‌شدند.

عده‌ای سبزه به دست در میان جمعیت به چشم می‌خوردند و عده‌ای هم هفت سین‌های کوچک فانتزی به همراه داشتند. تازه عروس‌های قمی هم نخستین سال زندگی خود را در کنار بارگاه دختر آفتاب به سر کردند.

در بارگاه دختر خورسید کسی احساس غربت نمی‌کند، کمی در صحن‌ها که می‌چرخی متوجه می‌شوی که برای اردو زبان‌ها برنامه‌های ویژه‌ای برگزار شده است.

پخش برنامه سال تحویل به چهار زبان زنده

همزمان با توسل به امام زمان (عج) سال 1394 تحویل می‌شود و پس از آن نیز بیانات رهبر معظم انقلاب درباره سال جدید و شعار سال جدید پخش می‌شود، همزمان با شبستان امام خمینی (ره) برنامه‌های تحویل سال به ویژه منویات رهبر معظم انقلاب به چهار زبان برای مهمانان خارجی حرم مطهر پخش شد.

در میان همهمه صلوات زائران اشک شوق مه‌مان چشم زائران دختر آفتاب شد. زائران که داغدار شهادت حضرت زهرای مرضیه (س) هستند با ادب و متانتی خاص که‌شان فاطمیه حفظ شود به گفتن «سال نو به نور زهرا (س) مبارک» بسنده می‌کردند، عده‌ای هم می‌گفتند «سالی که نکوست از بهارش پیداست» امسال روزی ما را حضرت زهرا (س) می‌دهد. هنوز ساعتی از لحظه تحویل سال نگذشته که زائران و مجاوران با زمزمه زیارت نامه خواهر خورشید به زیارت دسته جمعی مشرف شدند.

انگار مردم قم امشب خیال خواب ندارند و همه در سال جدید به آستان بانوی آب و آئینه پناهنده شده‌اند، انگار مردم می‌خواهند بانوی نور را واسطه کنند تا رزق و روزی سال جدید را برای آن‌ها از خدا طلب کند.

گزارش از زهرا رئیسی

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری