کد خبر: 14838

پیرهادی:

رئیس کمیته نظارت شورای شهر تهران، گفت: برنامه های فرهنگی شهرداری طی سال ها در خیلی موارد بر اساس تصمیم گیری های هیجانی، جشنواره ای و نمایشی بوده و اثر گذاری لازم را نداشته است.

به گزارش قم خبر ، محسن پیرهادی در گفتگو با مهر با بیان اینکه قبول دارم که در حوزه فرهنگ، اختلاف سلیقه وجود دارد ولی به روش اقداماتی که در این حوزه در حال انجام است، انتقادات کارشناسی دارم. روش کار فرهنگی و اجتماعی در شهرداری، روش مناسبی نیست و مشارکت اجتماعی پایدار در این حوزه بسیار پایین است.

وی ادامه داد: باید در حوزه فرهنگ متولی را خود مردم بدانیم و ما بسترسازی کنیم تا مردم خودشان کار فرهنگی و اجتماعی کنند. ما در این بخش ضعف اساسی داریم و می بینیم به همین دلیل نسبت به هزینه ای که شهرداری در این حوزه کرده است، چه در بعد عمرانی و چه در حوزه جاری و برنامه ای، خروجی و اثر گذاری قابل توجهی وجود ندارد. طی ۱۰ سال گذشته بالغ بر ۱۵هزار میلیارد تومان بودجه فرهنگی و اجتماعی چه در حوزه عمرانی آن و چه در حوزه جاری و برنامه ای هزینه شده است.

عضو کمسیون نظارت شورای شهر تهران با تاکید براینکه اولویت بندی های ما در حوزه فرهنگ، اولویت بندی های نادرستی است گفت: ساخت بسیاری از ابنیه یا برنامه های عمرانی و فرهنگی و اجتماعی که در این حوزه پیش بینی شده، از اولویت های شهر تهران نیست و می شود در جای بهتری هزینه شود و بسیاری از کارهایی که شهرداری انجام می دهد، خود مردم علاقه مند به انجام آن هستند.

پیرهادی اضافه کرد: امسال حدود ۱,۸۰۰ میلیارد تومان هزینه و در سال آینده نیز همین مقدار بودجه فرهنگی و اجتماعی مصوب شده است و می بایست به این میزان هزینه بالا اثربخشی را نیز توجه داشت.

وی ادامه داد؛ بطور مثال در حوزه ساخت مراکز اجتماعی و مراکز ساماندهی کارتن خواب ها و سامانسراها و بازپروری معتادین و یا مراکز دینی شامل مساجد، ساخت مراکز ورزشی چقدر از مردم دعوت کرده ایم که کار مشترک انجام دهیم؟ چقدر گفته ایم آورده ما اینچنین است و شما هم به صورت کارهای خیریه و عام المنفعه ای یا حتی اقتصادی سودآور که انجام می دهید بیایید در ساخت نگهداری و تجهیز این مراکز همکاری کنید؟ چند بار از طریق روزنامه کثرالانتشار همشهری که متعلق به شهرداری است این دعوت صورت گرفته؟ چندبار در تلویزیون تیزر دعوت از مردم برای کارهای اجتماعی انجام شده است.

این عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: شهرداری باید شرایطی فراهم کند که علاقه مندان به کارهای اجتماعی و خیریه مشارکتی راحت تر در شهر فعالیت کنند البته الان هم مردم و فعالین اجتماعی و فرهنگی چند برابر شهرداری بی سر و صدا خدمات می دهند و یک دهم بودجه شهرداری را نیز آنها مصرف نمی کنند ما از ظرفیت این سرمایه های اجتماعی استفاده نکرده ایم. شهرداری یک پیمانکار غول پیکر با عوارض مردم در شهر شده است.

پیرهادی اضافه کرد: یادآوری می کنم در عدد و رقم شاید اعلام شود مشارکت اجتماعی بالاست مثلا در فلان جشنواره شمسه این مقدار شرکت کننده داشته ایم اما باید به دوستان بگوییم مشارکت اجتماعی معنادار یعنی اینکه حل مسئله و رفع نیاز در جامعه صورت پذیرد نه اینکه سوژه سازی و به تبع آن مشارکت ناپایدار پدید بیاید.

عضو کمیسیون نظارت شورای شهر تهران اظهار داشت: در اولویت بندی ها نیز ضعف داریم به طور مثال برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان چند شهربازی و مرکز تفریحی درست کرده ایم ؟ در شهر مشهد چند مجموعه آبی و تفریحی در داخل شهر و در دسترس مردم است و واقعا جای سوزن انداختن درآنجا نیست ما در تهران یک مرکز مناسب آبی که انرژی نوجوان و جوان با هیجان تخلیه شود نداریم جا داشت طی این سال ها در پنج پهنه شهری یک مجموعه آبی با مشارکت بخش خصوصی صورت می گرفت فقط نیاز بود ما مقدمات برای بخش خصوصی فراهم کنیم.در حوزه فعالیت های دینی چند دارالقرآن و مهد قرآن ساخته ایم ؟ چقدر تسهیلگری برای خیرین برای ساخت این مراکز داشته ایم؟ اینها همه موارد برزمین مانده است.

پیرهادی با اشاره به اهمیت مشارکت مردمی در برنامه های شهرداری اظهار داشت:مساله مشارکت بسیار مهم است ولی صرفا حلال مشکل نیست مدل و برنامه بلند مدت هم می خواهد ؛ واین بانیروی انسانی باتجربه ومتخصص برنامه ریزدرحوزه فرهنگی واجتماعی امکانپذیراست. اجازه بدهید با مثال بحث را جا بیاندازم.

وی ادامه داد: روند گذشته در مدیرت شهری را مرور کنیم چند سال پیش در تابستان در هر محله در روز جمعه یک سامانه نشاط برگزار می شد یعنی ۳۷۴ جشن در یک روز، بنده به شوخی آن روز به مسئولین شهرداری گله کردم و گفتم در لس آنجلس هم در یک روز ۳۷۴ مرکز شادی همزمان فعال نیست چه شده که الان می بایست اینقدر شاد بود. ظرف دو سال تعطیل شد یعنی یک جنگ شادی هم نداشتیم گویا شادی خون هایمان تکمیل شده بعد رفتیم سراغ جشنواره چند سال کل شهر می شود جشنواره. انگار جشنواره خونمان پایین آمده . من مخالف شادی و جشنواره نیستم. باید با شیب ملایم و متناسب با نیاز و مطالبات مردم ، جشن برنامه ریزی و اجرا کرد نه اینکه تب داغ داشته باشیم و زود سرد بشویم. غرض بنده از این مثال ها این است که برنامه بلند مدت و استراتژی و مدل مناسب برای کارهای فرهنگی و اجتماعی شهر طراحی نکرده اند کارها را بر اساس حرکت های هیجانی و نمایشی و کوتاه مدت و مسکن امروز جلو رفته است.

پیرهادی اظهار داشت؛ ضمنادر تکالیف اصلی نیز کارنامه قابل قبولی نداریم سالانه هزاران میلیارد تومان بودجه فرهنگی و اجتماعی در شهر هزینه می شود. توانسته ایم تفکیک زباله از مبدا را فرهنگ سازی کنیم ؟ توانسته ایم در نگهداشت شهر در نظافت و نگهداری فضای سبز فرهنگ سازی کنیم؟ و قس علی هذا که بسیار کار اساسی بر زمین مانده است.

رئیس کمیته نظارت شورای شهر تهران گفت: انصاف و عدالت این است که از تلاش همه مسئولین در جهت توسعه زیر ساخت های فرهنگی و اجتماعی مثل زمین چمن مصنوعی و مراکز فرهنگی و اجتماعی و دینی و خصوصا از شهردار خستگی ناپذیر و تیم اجرایی ایشان تشکر کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری