کد خبر: 13895

مدیر انتشارات حکمت از فعالیت بدون وقفه گردآوری دائرة المعارف تشیع خبر داد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، محمدحسین غفاری مدیرعامل انتشارات حکمت خبر با اعلام این مطلب گفت: در حال حاضر این مجموعه ارزشمند زیر نظر استاد کامران فانی، استاد بهاءالدین خرمشاهی و حسین خندق آبادی در انتشارات حکمت در حال انتشار است و مجلد ۱۵ دائره المعارف تشیع به زودی در نمایشگاه ۹۴ عرضه خواهد شد.

غفاری همچنین گفت: همدلی و صفا و صمیمیتی که در بین دست اندرکاران این دائرة المعارف وجود دارد در میان محیط های مشابه کم نظیر است.

دائرة المعارف تشیع دربردارنده حدود بیست هزار مقاله تالیفی است. این مجموعه، فرهنگ اسلام و تشیع به مرکزیت ایران به عنوان مهم ترین و کهن ترین مهد تشیع را در بر می گیرد.

معارف و موضوعات عمده دائره المعارف تشیع عبارتند از: ۱. شرح مفاهیم کلیدی و اعلام قرآن کریم همراه با معرفی خود قرآن، یکصد و چهارده سوره قرآن و آیه های معروف آن ۲. شرح و توضیح احادیث معروف و اصطلاحات علم الحدیث و تاریخ حدیث، و معرفی بیش از ده هزار تن از راویان حدیث ۳. اصطلاحات فقهی بر مبنای مدارک قدیم و جدید شیعی و گاه با تطبیق با فقه دیگر مذاهب اسلامی ۴. اصطلاحات اصول فقه و تاریخچه آن و اجتهاد و نظایر آنها ۵. اصطلاحات کلامی بر مبنای مدارک قدیم و جدید شیعه و گاه تطبیقی، همچنین معرفی فرقه های شیعی ۶. ادعیه، شامل معرفی اکثر دعاهای مروی از ائمه اطهار و اصحاب ائمه ۷. اصطلاحات منطقی ۸. اصطلاحات فلسفی ۹. اصطلاحات عرفانی ۱۰. زندگی نامه اعلام اسلام و تشیع و در درجه نخست سیره نبوی و سیره ائمه اطهار و صحابه و رجال علوم اسلامی از فلاسفه، فقها، عرفا، علما، مفسران، محدثان، متکلمان و هنرمندان ۱۱.

معرفی رجال تاریخی و حوادث تاریخی مهم اسلام و شیعه نظیر غزوات، جنگ ها، صلح ها و پیمان ها ۱۲. معرفی اماکن جغرافیایی، از جمله معرفی شهرها و بخش های شیعه نشین ۱۳. ادبیات فارسی با تاکید بر شعرا و ادبای شیعه و آثار منظوم و منثوری که ربط شیعی بیشتر دارند ۱۴. ادبیات عربی شامل شرح احوال شعر و ادبای بزرگ عرب زبان شیعه اعم از ایرانی، عرب، هندی، پاکستانی و جز آنها ۱۵. هنر و باستان شناسی شامل معرفی هنرمندان بزرگ از جمله خطاطان، نقاشان، معماران، بنایان و ابنیه ای که از نظر تاریخی و فرهنگ شیعه اهمیت دارد، نظیر مسجدها، آستانه ها، امام زاده ها، آرامگاه ها، بقعه ها، تکیه ها، حسینیه ها، خانقاه ها و بعضی از انبارها، برج ها، باغ ها و سقاخانه ها ۱۶. معرفی کتاب های مهم نویسندگان.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری