کد خبر: 13856

قم خبر گزارش می دهد:

علامه هرگاه با مشکلی مواجه می‌شدند متوسل به اهل‌بیت، خصوصا امیرالمومنین علی (ع) می‌شدند علامه امینی(ره) عشق امیرالمومنین علی (ع) در جانش شعله‌ور بود.

به گزارش قم خبر، در شهر تبریز، در خانه‌ای سرشار از علم و تقوا بدرخشید نامش را عبدالحسین نامیدند تا همواره سینه‌اش سرشار از عشق اهل‌بیت (ع) باشد و پیوسته در مسیر ایشان گام بردارد و همچون مولایش امام حسین(ع)، شمیم روح افزای ولایت را پراکنده سازد.
 
 خاندان پاک علامه شیخ احمد امینی تبریزی،پدر بزرگوار علامه امینی از عالمان با تقوا بود و مردم به ایشان همواره به دیده احترام می‌نگریستند.
 
ایشان در سال ۱۲۸۷ هـ.ق در سَردها از توابع تبریز به دنیا آمد. میرزا احمد از فقها و مجتهدین زمان خود و در زهد و پارسایی زبانزد عموم بود. او در سال ۱۳۰۴ ه.ق به تبریز مهاجرت نمود و برای همیشه ساکن آنجا گردید. برخی آثار به یادگار مانده از ایشان عبارتند از: شرحی بر قصیده المفجع و تعلیقاتی بر مکاسب شیخ انصاری.
 
علامه امینی(ره) در مقام اجتهاد، منزلت و جایگاه والایی داشتند و بیشتر ساعات ایشان به تحقیق و مطالعه می‌گذشت.
 
و از منابع علمی اسلامی توشه برمی‌گرفت. ایشان در تفسیر، حدیث، تاریخ و علم رجال صاحب‌نظر بودند. پدربزرگ علامه امینی، مولی نجفقلی مشهور به امین الشرع بود که نام خانوادگی علامه نیز از همین لقب گرفته شده است.
 
دوران کودکی علامه امینی (ره)
 
دوران کودکی و جوانی علامه کودکی عبدالحسین مانند دیگر همسالانش سپری نشد، بلکه او از همان کودکی، استعداد و تیزهوشی عجیبی از خود نشان می‌داد.
وی از آغاز زندگی، با حافظه قوی و سرعت عجیبش در درک مسائل دینی،همه نگاه‌ها را به خویش جلب کرد.
 
روح پرسشگر و جست و جوگر عبدالحسین نمی‌گذاشت تا او مانند دیگر کودکان باشد. هر کس در کودکی او را درک می‌کرد، از تیزهوشی وی خبر می‌داد.
 
 خانوده مذهبی و علاقه‌مند به دانش و معرفت علامه نیز، زمینه رشد و تعالی عبدالحسین را آماده کردند. ایشان شاگردی و یادگیری را در محضر پدر بزرگوارش آغاز نمود و با مبانی دانش آشنا شد.«قرآن و نهج‌البلاغه دو کتاب گرانقدر برای آموزش این محصل جوان بود.»
 علامه در سن ۱۶ سالگی برای ادامه تحصیل راهی نجف اشرف شد و تا حدود سن ۳۲ سالگی در آنجا مشغول کسب معارف الهی بود.
 
حضرت علی (ع) مشکل گشای علامه امینی (ره)
 
علامه هرگاه با مشکلی مواجه می‌شدند متوسل به اهل‌بیت، خصوصا امیرالمومنین علی (ع) می‌شدند. ایشان در سن ۳۲ سالگی به زادگاه خود تبریز مراجعت نموده و برای مدت کوتاهی در آنجا ماندگار شد. اوقات ایشان در آن ایام به تدریس و تحقیق مصروف گردید و در آن زمان بود که کتاب نفیس تفسیر فاتحة الکتاب توسط ایشان به نگارش درآمد.
 
علامه امینی(ره) که عشق امیرالمومنین علی (ع) در جانش شعله‌ور بود، بیش از این در فراق از حضرتش تاب نیاورده و مجدداً راهی نجف اشرف شد.
 
 زهد و عبادت علامه ایشان در زهد و تقوا و ورع مراقبت شدید داشتند. در امور دینی، متعبد و تسلیم در مقابل اوامر الهی بودند. اخلاق خوش و همت بالایی داشتند و شاید همین همت ایشان، باعث موفقیت‌شان شده، چرا که در مسیر رسیدن به هدفشان، موانع، باعث عقب نشینی و ناامیدی ایشان نمی‌شد.
 
با داشتن این همه علم و دانش متواضع بوده و کبر و غروری در وجود ایشان دیده نمی‌شد. مرحوم علامه بسیار مراقب زبان خود بودند نقل شده است که هیچگاه کسی حرف رکیکی از ایشان نشنیده بود.
 
مرحوم علامه می‌گفتند: کسی که توجه‌اش در نماز کم است مشکل محبتی دارد. ایشان در عبادات هم کوشا بوده و به اقامه نماز شب مقید بودند. همواره پس از نماز صبح، مشغول قرائت قرآن می‌شدند که با تدبر و تامل همراه بود. علامه امینی یکی از مسائل اساسی که در زندگیشان خیلی مهم بوده توجه به قرائت قرآن و انس با قرآن بوده است.
 
 ایشان در ماه مبارک رمضان خود را برای روزه‌داری و عبادات از کارهای دیگر فارغ می‌کردند و در این ماه ۱۵ ختم قرآن داشتند. چهارده ختم به نیت چهارده معصوم (ع) و یک ختم به نیت پدر و مادر خود و در ماههای دیگر حداقل یک ختم قرآن داشتند.
تاثیر این قرائت‌ها و انس با قرآن در قلم ایشان دیده می‌شود چرا که نوشته‌های ایشان بسیار روان و محکم است و البته تاثیر آن در الغدیر بسیار مشهود می‌باشد که استشهادهایی که ایشان در الغدیر به آیات قرآن داشته‌اند به گونه‌ای بوده که انگار این آیه برای آن موضوع مطروحه نازل شده است.
 
کتاب الغدیر علامه امینی(ره)؛ چراغ خانه دل‌های با صفا و مشعل هدایت امت
 
علامه امینی روی توسلات خیلی تکیه می‌کردند. ایشان شدیداً به زیارت جامعه کبیره، زیارت امین الله و زیارت عاشورا معتقد و مقید به خواندنش بودند. و بسیاری از ادعیه را حفظ بودند.
 
آن پیر فرزانه و پر مایه، پس از ۶۸ سال تلاش و کوشش، به دیدار یار شتافت تا از دست صاحب غدیر و از چشمه زلال کوثر بیاشامد و غبار خستگی را از تن بزداید.
 او رفت اما الغدیر وی چراغ خانه دل‌های با صفا و مشعل هدایت امت تا طلوع خورشید ولایت شد.
 
مجاهد بزرگ و دل آگاه مرحوم علامه امینی که در آخرین سالهای حیات خود از فرط مطالعات بی وقفه اسیر بستر بیماری گردیده بود. در روز جمعه ۲۸ربیع الثانی ۱۳۹۰هجری قمری هنگام اذان ظهر دار فانی را وداع نمود.
 
او قبل ازآنکه به سفرابدی خویش رود، ازلحظه انتقال خود به محضر دوست آگاه بود.ازهمین رو ابتدا باآبی که باتربت سیدالشهدا (ع) مخلوط شده بود. لبهایش رامرطوب نمود واز فرزند خویش خواست تابرای او دعای عدیله را قرائت نماید.
 
پس از اینکه دعای عدیله را خواند از فرزندش خواست تا از (مناجات خمس عشره )امام سجاد (ع) دعای (مناجات المتوسلین )و(مناجات المعتصمین )برایش خوانده شود.
 
علامه با صدایی محزون این دعاهاراتکرار می کرد وآرام آرام از دیده اشک فرو می ریخت.نزدیک اذان ظهر که شد. با دست اشاره نمود که دیگر چیزی برایش خوانده نشود.آنگاه خود به تنهایی زیر لب مشغول راز ونیاز با خداوند خویش گشت وآخرین عباراتی که بر لب زمزمه می کرد این جملات بود.
 
«اللهم ان هذه سكرات الموت قد حلت فاقبل الي بوجهك الكريم ،واعني على نفسى بما تعين به الصالحين على انفسهم....»
 
عاقبت پس از چندین سال، دریای پرتلاطم علم ادب وتحقیق آرام گرفت واز فعالیت های شبانه روزی وبی وقفه خویش باز ایستاد.وشمع فروزان وجود او خاموش گشت.ودار فانی را وداع نمود.
 
ابد همواره بعنوان اسوه ای خستگی ناپذیر نامش بر صفحه تاریخ دین ودانش ماندگار خواهد بود.
 
پس از انتقال پیکر مطهر علامه امینی به عراق، در شهرهای بغداد، كاظمین، كربلا و نجف نیز پیكر علامه با شكوه فراوانی تشییع شد و پس از طواف دادن پیكر بر گرد آستان مقدس علوی، به وصیت خودشان، در حجره‌ای از كتابخانه امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام ـ كه خود بنیان‌گذار آن بود به خاك سپرده شد.
 
کتاب یادنامه علامه امینی منتشر شد
 
که به مناسبت سالگرد وفات این دریای علم و ادب کتاب «یادنامه علامه امینی» مجموعه مقالات تحقیقی است که به اهتمام سید جعفر شهیدی و محمدرضا حکیمی گردآوری و توسط موسسه بوستان کتاب به زیور طبع آراسته شده است.
 
گروه مخاطب این کتاب، عمومی و تخصصی است و طلاب و دانشجویان می‌توانند از این اثر گرانمایه استفاده‌های فراوانی ببرند.
 
در این اثر ارزشمند، ابتدا تاریخچه‌ای از زندگی علامه امینی، خاندان وی، مقام علمی، تالیفات، سفرهای پژوهشی و اهداف او ارائه شده و سپس 20 مقاله از بزرگان و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی، درباره ویژگی‌های اخلاقی علامه امینی و کتاب الغدیر  گردآوری شده است.
 
این کتاب در 645 صفحه و در قطع وزیری با جلد سلفون توسط موسسه بوستان کتاب چاپ شده است.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری