کد خبر: 134

در جشنواره مراکز استان‌ها صورت گرفت

«اسفندیار قره باغی» پیشکسوت عرصه موسیقی و خواننده سرود «آمریکا؛ آمریکا؛ مرگ به نیرنگ تو» در مراسم افتتاحیه هجدهمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها تجلیل می‌شود.

به گزارش قم خبر و به نقل از  فارس، مراسم افتتاحیه هجدهمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها، بعد از ظهر امروز -سه شنبه ۶ خردادماه- در سالن پتروشیمی شهر تبریزبرگزار خواهد شد.
 

بنا بر این گزارش، در این مراسم قرار است از «اسفندیار قره باغی» خواننده پیشکسوت تبریزی تجلیل شود.

قره باغی در اول بهمن ۱۳۲۰ در کوچهٔ قره‌باغی‌های تبریز به دنیا آمد. او پس از گذراندن دورة اول متوسطه در دبیرستان بدر تهران، به تبریز مراجعت کرد و از سال ۱۳۳۸ وارد هنرستان موسیقی شد و در خرداد ماه سال ۱۳۴۳ فارغ‌التحصیل و بعنوان معلم موسیقی در مدارس کرمانشاه به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. اواخر سال ۱۳۴۷ به تهران منتقل و در گروه اپرای تهران مشغول شد، ضمن خوانندگی در گروه کُر اُپرای تهران پس از بازگشت از ایتالیا، با عنوان سولیست باس اُپرای تهران، نقشهای بسیاری را در اجراهای مختلف عهده‌دار شد.

قره‌باغی دکترای موسیقی کلاسیک خود را از ایتالیا اخذ کرده‌ است. ترومپت، ساز تخصصی اوست ولی با پیانو و ویولن نیز آشنایی دارد. به طوریکه در کنار آموزش آواز، سال‌ها به تدریس این ساز‌ها نیز پرداخته‌است. قره باغی پس از انقلاب اسلامی، در سازمان صدا و سیما به همکاری با واحد موسیقی سازمان درآمد و در زمینهٔ سرودهایی با مضمون جنگ فعال شد. در مدت هشت سال جنگ، بیش از هشتصد سرود ساخت و در ایفای سلو و گروه کُر آن‌ها نقش مهمی داشت.

رهبری گروه کُر تالار وحدت، رهبری گروه کُر صدا و سیما، رئیس مرکز سرود و آهنگهای انقلابی، ریاست کمیته آواز کلاسیک خانه موسیقی، مسئول موسیقی رادیو و نایب رئیس کانون هنرمندان ایران از جمله سوابق مسئولیتی او محسوب می‌شود.

اوّلین اُپرای رادیویی وی در سال ۱۳۵۰ سرود‌ای ایران بود که با همکاری ارکس‌تر بزرگ رادیو تلویزیون ملی ایران با رهبری فرهاد فخرالدینی انجام گرفت. او در سالهای اخیر سمفونی ارس و سمفونی خلیج فارس را ساخت [نیازمند منبع]. اما بی‌تردید اثری که بیش از هر کار دیگر او، از صدا و سیمای ایران پخش شده، سرود «آمریکا، آمریکا، ننگ به نیرنگ تو» با صدای اوست که موسیقی آن را احمدعلی راغب ساخته و شعر آن را حمید سبزواری سروده‌است.

او در چند فیلم هم به عنوان خواننده، نوازنده و یا بازیگر حضور داشته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری