کد خبر: 12946

قم خبر گزارش می‌دهد:

امروزه افراد گرفتاری و مشغله‌های خود را بهانه قرآن نخواندن قرار می‌دهند، در صورتی که یک صفحه قرآن خواندن وقتی را نمی‌گیرد و بلکه با خواندن قرآن فرد به آرامش روحی می‌رسد.

به گزارش قم خبر، غباری بر رویش نشسته است که سالی دو بار آن هم به واسطه فرارسیدن شب‌های قدر و سال نو غبارروبی می‌شود و گرنه تمام ایام سال را طاقچه نشین است.

قرآن، کلام حق، اعجاز حضرت محمد مصطفی (ص) و سرمایه معنوی مسلمانان است.
قرآن، بهترین وسیله شناخت خداوند است. قرآن، سخن آرامش بخش الهی در گستره هستی است. قرآن، منبع تمام دانش‌های بشری است. کتابی است که انسان را از خاک به افلاک می‌رساند و روح آدمی را به عالم قدس و ملکوت می‌برد؛ ولی ما از این ودیعه الهی، به شایستگی استفاده نمی‌کنیم.

روز‌ها، ماه‌ها و سال‌ها می‌گذرد و ما حتی آیه‌ای از قرآن را قرائت نمی‌کنیم و کاربرد قرآن برایمان منحصر است در، زینت بخشی سفره عقد، بدرقه مسافر، ورود به خانه جدید، بوسیدن و استخاره کردن، سوگند خوردن و به سر گرفتن قرآن در شب‌های احیاء. از سوی دیگر، بعضی افراد مقید به قرائت قرآن هستند.

قرآن کریم با همه عظمتی که دارد، میان پیروانش مهجور است، هدف اصلی نزول قرآن، سعادت انسان هاست که این امر، تنها در سایه عمل به آیات آن به دست می‌آید.

علل مهجور ماندن قرآن

پیروی از هوای نفس؛ در برخی از آیات قرآن کریم، پیروی از هوای نفس، در تعارض با هدایت در راه خدا معرفی می‌شود، از جمله این آیه که خداوند خود می‌فرماید: و از هوای نفس پیروی نکن که تو را از راه خدا گمراه می‌کند. آن‌گاه که نفس پیروی می‌شود، قرآن مهجور می‌ماند.

جاذبه‌های مادی و دنیوی؛ جاذبه‌های مادی، همواره سرگرم کننده و مانعی بر سر راه سعادت و تعالی است. به همین دلیل شیرینی ذکر و یاد خدا از نظر پنهان می‌ماند و آدمی از امور معنوی روی گردان می‌شود و جاذبه‌های مادی، عاملی جدی برای مهجوریت قرآن به شمار می‌آیند. خداوند متعال در کلام وحی خویش، بار‌ها با هشدار به انسان، می‌فرماید: «پس زندگی دنیا شما را فریب ندهد.»

شیطان؛ خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «هنگامی که قرآن می‌خوانی پس، از شیطان رانده شده به خداوند پناه ببر.»

از این آیه درمی یابیم که شیطان، همواره درصدد است انسان را از تلاوت آیه‌های قرآن باز دارد. خداوند نیز به بندگانش هشدار می‌دهد که در این هنگام، به خدا پناه ببرید.

ناشناخته ماندن جایگاه قرآن در زندگی؛ از عواملی که مردم را به قرآن بی‌رغبت می‌سازد، این است که ارزش و جایگاه قرآن نزد آنان ناشناخته است و از آثار شگرف آن بی‌خبرند.
آن‌ها قرآن را تنها در حد کتابی آسمانی و مقدس می‌شناسند و در نتیجه، از محتوای متعالی آن ناآگاه و بی‌بهره‌اند.

مبلغان موظفند در زمینه معرفی جایگاه قرآن و بازگویی اهمیت و آثار آن در زندگی، بیشتر بکوشند. در این میان، رسانه‌های جمعی به ویژه صدا و سیما نقش و رسالت بسیار موثری در این باره برعهده دارند. از دیگر نهادهای آگاه سازی افراد جامعه، مدارس و والدین هستند که با راهنمایی دقیق فرزندان خود، می‌توانند آن‌ها را با قرآن آشنا و مأنوس سازند.

نقش قرآن در نظام آموزشی بی‌تردید آموزش و پرورش، نقش اساسی در ایجاد شناخت‌ها، باور‌ها و گرایش‌ها در افراد دارد. چه بسا اشخاصی با تعلیم علوم در محیط آموزشی، نگرشی بر خلاف محیط خانوادگی خود می‌یابند که این امر، گویای تأثیر فراوان مواد درسی و معلمان بر دانش آموزان است.

اگر در نظام آموزشی ما، از دبستان گرفته تا حوزه و دانشگاه، به آموزش قرآن پیش از بعضی دروس مانند ریاضی، زبان انگلیسی و فقه و اصول بها داه می‌شد، مهجوریت نمی‌ماند و در اجتماع، حضور و نفوذ چشم گیری می‌یافت.

امروزه تفسیر قرآن یک ارزش محسوب می‌شود

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم در گفت‌و‌گو با خبرنگار قم خبر بابیان اینکه بحث مهجوریت قرآن بحث جدی است، اظهار داشت: از جمله برکات انقلاب این بوده است که مهجوریت قرآن در بعد از انقلاب کمتر شده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا ضمیری با اشاره به حافظان قرآنی در سطح کشور، افزود: مراکز حفظ قرآن، دارالقرآن، کلاس‌های تفسیر قرآن در حوزه‌های علمیه و... در سطح کشوروجود دارد.

وی به رشته‌های تفسیر و علوم قرآنی در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌ها اشاره کردو گفت: امروزه تفسیر قرآن یک ارزش محسوب می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم خاطرنشان کرد: امروزه به بحث قرآن در جامعه خود پرداخت شده است البته باز هم نیاز به کار دارد اما به صورت شخصی کمتر مورد توجه است.

ضمیری بابیان اینکه افراد گرفتاری و مشغله‌های خود را بهانه قرآن نخواندن خود قرار می‌دهند، گفت: یک صفحه قرآن خواندن وقتی را نمی‌گیرد و بلکه با خواندن قرآن فرد به آرامش روحی می‌رسد.

وی بابیان اینکه قرآن مراحلی دارد، تصریح کرد: قرائت، ترجمه، تفسیر و عمل به قرآن از مراحل قرآن است که اگر قرآن را بخوانیم اما عمل نکنیم هم باعث مهجوریت قرآن شده‌ایم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری