کد خبر: 11398

خبر جمع‌آوری کتاب «همت» و احداث کلینیک کتاب‌درمانی در باغ کتاب تهران، از جمله اخبار مهم حوزه کتاب در این هفته هستند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر: مرور اخبار حوزه کتاب این هفته را با خبر مربوط به جمع‌آوری کتاب «همت» شامل رمان زندگی شهید محمد ابراهیم همت به قلم محمد عزیزی آغاز می‌کنیم. طبق خبری که بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۰‌ آذر بر خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت، اعلام شد که این کتاب به دلیل اعتراض خانواده شهی همت از بازار نشر جمع‌آوری شده است. این خبر توسط یکی از همرزمان شهید همت به مهر اعلام شد.

اما طی روزهای بعد اخبار دیگری در این باره در رسانه‌ها منتشر شد. علی شجاعی صائین مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد در گفتگویی با خبرنگار مهر اعلام کرد که اصلاحات مورد نظر خانواده شهید همت در چاپ دوم این رمان اعمال خواهد شد.

وی با اشاره به اعتراض خانواده شهید همت به انتشار برخی مسائل خانوادگی در این رمان، در عین حال تاکید کرد: این موضوع از همان ابتدای عرضه این کتاب مطرح بود و خانواده شهید همت نسبت به برخی از موارد کتاب که به مسائل خانوادگی این شهید می‌پرداخت، انتقادها و اعتراض‌هایی داشتند اما این موضوع منتهی به این مسئله نشد که کتاب منتشر نشود. با این حال ما با آقای عزیزی (نویسنده رمان همت) صحبت کرده‌ایم و قرار شده که در چاپ دوم، این بند (ها) از کتاب برداشته شود و اصلاحات لازم، صورت گیرد.

در ادامه انتشار اخبار در این باره، مهدی همت پسر شهید همت اعلام کرد که خانواده این فرمانده دفاع مقدس با چاپ دوم کتاب مخالفت می‌کند و معتقد است کتاب ایرادات جدی دارد.

هنوز مناقشات مربوط به این خبر ادامه دارد.

احداث کلینیک کتاب درمانی در باغ کتاب

علی‌اکبر اشعری مدیرعامل باغ کتاب در همایش اقتصاد نشر کودک و نوجوان که این هفته برگزار شد، گفت: قرار است در باغ کتاب تهران یک کلینیک کتاب درمانی ساخته شود، همچنین با شهرداران کلانشهرها وارد گفتگو شده‌ایم که در هر کدام از این شهرهای بزرگ یک باغ کتاب ساخته شود. امید که در آینده نزدیک، در مرکز هر استان یک باغ کتاب وجود داشته باشد.

وی در این برنامه با اشاره به باغ کتاب تهران، از وجود یک کلینیک کتاب درمانی در این باغ خبر داد و افزود: ما به کتاب به عنوان یک روش درمانی نگاه کرده ایم و در باغ ملی کتاب یک کلینیک کتاب درمانی ساخته‌ایم. همچنین یک استودیوی تلویزیونی برای ساخت فیلم‌های مرتبط با کتاب و کتابخوانی در نظر گرفته شده است. خلاصه اینکه باغ کتاب فضایی است که مخاطبان را به کتاب علاقه‌مندتر می‌کند.

معارفه سرپرست جدید موسسه خانه کتاب

مراسم معارفه غیر رسمی مجید غلامی جلیسه به عنوان سرپرست موسسه خانه کتاب یکشنبه این هفته، به شکلی مختصر برگزار شد.

به این ترتیب سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از یکشنبه ۹ آذر وارد موسسه خانه کتاب از مجموعه های تابعه این معاونت شد و مجید غلامی جلیسه را در حاشیه جلسه هیات امنای این موسسه به عنوان جایگزین جدید نجفعلی میرزایی در موسسه خانه کتاب معرفی کرد. وی در سخنانی کوتاه با اشاره به مشغله‌های میرزایی که علت استعفای او از مدیرعاملی خانه کتاب عنوان شده است، خواستار همکاری تمامی بخش‌های خانه کتاب با وی شد و بر ادامه برنامه‌های مصوب هیات امنا در این موسسه در دوره جدید تاکید کرد.

جلیسه در حال حاضر مسئولیت معاونت‌های پژوهشی و فناوری اطلاعات خانه کتاب را برعهده دارد. وی جایگزین نجفعلی میرزایی شده است که صبح امروز یکشنبه از مسئولیت مدیرعاملی خانه کتاب کناره‌گیری کرد.

خرید ۲۹۰ عنوان کتاب تازه از ناشران توسط وزارت ارشاد

این خبر برای روز جمعه ۷ آذر است. هیئت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه پانصد و بیست و چهارم خود، با خرید ۲۹۰ عنوان کتاب تازه از ناشران در شمارگان ۵۸ هزار و ۵۰ نسخه موافقت کرد.

بیشترین شمارگان کتب انتخاب شده در این فهرست ۶۰۰ نسخه و مربوط به دو کتاب «تيمور و چاله جادو»، نوشته شاهرخ گیوا، انتشارات آفرینگان، بها ۷۰۰۰ تومان و کتاب «نهج‌البلاغه آفتاب جاويدان دو منشور» نوشته احمد اسلامی، انتشارات شهر هنر، بها ۱۲ هزار تومان است. کمترین شمارگان کتاب انتخاب شده در این فهرست هم ۵۰ نسخه است.

خرید ۴۰۰ میلیون تومان کتاب در نمایشگاه یاسوج

۱۰۰ هزار نفر از اهالی کهگیلویه و بویراحمد ۴۰۰ میلیون تومان کتاب از چهاردهمین نمایشگاه کتاب یاسوج خریداری کردند. این خبر در هفته‌ای که گذشت، منتشر شد. دویست و هفتاد و دومین نمایشگاه کتاب استانی و چهاردهمین نمایشگاه کتاب یاسوج با حضور ۲۳۵ ناشر از سراسر کشور و بیش از ۴۰ هزار عنوان کتاب در ۱۲۰ غرفه از تاریخ ۵ تا ۱۱ آبان ماه به همت موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل مصلی نمازاین شهر برپا بود.

در مدت هفت روزبرپایی ۱۰۰ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند. ۲۸۰ میلیون تومان بن یارانه‌ای الکترونیکی خرید کتاب در بین بازدیدکنندگان توزیع شد. این نمایشگاه ۱۲۰ میلیون تومان نیز فروش نقدی داشته است. در مجموع بازدید کنندگان چهاردهمین نمایشگاه کتاب یاسوج ۴۰۰ میلیون تومان کتاب از این نمایشگاه خریداری کردند.

شرایط معتبر بودن انتصابات استانی نهاد کتابخانه‌ها اعلام شد

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در این هفته با ابلاغ بخشنامه‌ای توضیحاتی در خصوص انتصابات استانی در سطوح مختلف عنوان کرد.

مختارپور در این ابلاغیه اشاره کرده که تمام انتصابات در ادارات کل استانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با معرفی مدیران کل انجام شده و با تائید ستاد این نهاد انجام می‌شود و هر انتصابی که این فرایند را طی نکند، فاقد اعتبار خواهد بود. وی در این ابلاغیه درباره شرایط اخراج یا عزل مسئولان و کتابداران نیز به مطالبی اشاره کرده است.

«من منچستر یونایتد را دوست دارم» به ترکی استانبولی ترجمه شد

تعدادی از ترجمه‌های بهروز دیجوریان در گروه شعر و داستان از جمله ترجمه کتاب «من منچستر یونایتد را دوست دارم» برای چاپ در ترکیه آماده می‌شوند. این کتاب، رمانی به قلم مهدی یزدانی‌خرم است که چند سال پیش به چاپ رسید.

دیجوریان مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه نویسندگان و شاعران ایرانی را نیز از فارسی به ترکی بازگردانی کرده که هنوز مذاکره و توافقی درباره آن انجام نشده است. دیجوریان عنوان «جلادش از لورکا می‌گوید» را برای این مجموعه انتخاب کرده‌ است.

ترجمه جلد دوم طنزهای مارک تواین

علی مسعودی‌نیا هم این هفته از پایان ترجمه دومین جلد از داستان‌های طنز مارک تواین نویسنده آمریکایی خبر داد. اولین جلد مجموعه‌داستان‌های طنز تواین اواخر سال گذشته با نام «شانس» وارد بازار نشر شد.

مسعودی‌نیا درباره ترجمه جلد دوم این مجموعه گفت: چندی از تحویل دادن کتاب به نشر چشمه می‌گذرد و تا جایی که اطلاع دارم کتاب برای گرفتن مجوز به ارشاد رفته است. به نظرم ترجمه جلد سوم را هم اوایل سال آینده به ناشر تحویل بدهم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری