کد خبر: 10809

ضریح بارگاه منور حضرت عباس(ع) که از سال ۸۹ ساخت آن زیر نظر عتبه عباسیه آغاز شده است، با قلمزنی هنرمندان عراقی در کربلای معلی ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جایگزین ضریح فعلی شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، ضریح حضرت ابالفضل العباس(ع) که با حمایت تولیت عتبه عباسیه در کربلای معلی در حال ساخت است، به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود. این ضریح که از طلا و نقره خالص ساخته شده، ساخت آن از سال ۸۹ آغاز شده است و قطعات مختلف قلمزنی شده از قبیل لچکی‌های پنجره‌ها، گلدانی‌های بدنه و گوی ماسوره در مراحل پایانی ساخت قرار دارد.


در ساخت این ضریح از نقره با عیار ۹۹۹ و طلا با عیار ۲۴ استفاده شده که دارای ۱۴ پنجره است که طرح مثلثاتی آن دارای ۲۸ مثلث است که در سمت راست و چپ هر پنجره با ابعاد ۵۲ در ۷۷ سانتی‌متر و به وزن پنج کیلوگرم قرار گرفته که مسئولیت نظارت آن بر عهده رعد حسین الخفاجی است، همچنین این ضریح که به نقوش گل‌های مختلف مزین شده است توسط هنرمندان عراقی ساخته شده است.

ضریح حضرت ابالفضل العباس(ع) با حمایت تولیت حرم عباسی در کربلای معلی و با جمع‌آوری نذروات مردمی توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات در حال ساخت است.

به گفته حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال مراحل ساخت این ضریح به پایان برسد و جایگزین ضریح قبلی شود.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری