کد خبر: 10146

پدر نگارگری ایران گفت:جامعه ما نیاز به تقویت هنرهای اسلامی دارد اما با بی‌توجهی روبرو است .

به گزارش قم خبر ؛ محمد فرشچیان پدر نگارگری ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: بیش از ۸۰ سال است که کار می‌کنم، هنوز در این سن و سال همان اشتیاق و علاقه یک جوان ۴۰ تا۵۰ ساله را دارم.

وی در ادامه گفت: هنوز هم در زمان خلق اثر با همان ذوق جوانی، طراحی و اثری را خلق می‌کنم.

تابلوی عصر عاشورا همه را منقلب می‌کند

وی درباره خلق تابلوی ماندگار عصر عاشورا نیز گفت: تابلو عصر عاشورا، نه تنها افراد مسلمان بلکه آنان که با اسلام آشنایی ندارند را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

فرشچیان گفت: عنایت امام حسین(ع) به بنده، باعث تاثیرگذاری تابلوی عصر عاشورا شده است .

وی یکی از دلایل تاثیر گذاری این تابلو را تکنیک آن می‌داند و ضمن اشاره به المان‌های استفاده شده در این اثر گفت: تکنیک‌های خاص در این تابلو به کار رفته و ناخودآگاه بر روی تماشاگر اثر می‌گذرد.

پدر نگارگری ایران گفت: استفاده از یک سری تکنیک ها در این تابلو آسان بود ولی می‌خواستم تابلو حالت غربت و تنهایی و فشاری که به اهل بیت (ع) آمده را نشان دهد، بنابراین از المان های چون دهنه رها شده اسب استفاده کردم تا تاثیرگذاری اثر بیشتر باشد.

شهادت حضرت ابوالفضل (ع) در تابلو پرچمدار حق

وی درباره یکی دیگر از آثار ماندگارش با عنوان پرچمدار حق گفت: در تابلو "پرچمدار حق" نیز همان شیوه اثر عصر عاشورا را داشتم در حقیقت می‌خواستم در عین آنکه تصاویر غیرعادی و مصنوعی را به تصویر نکشم باید سانحه‌ی غم‌انگیز از شهادت حضرت اباالفضل (ع) را نشان دهم. بنابراین فکر کردم با تصویر سازی مرد رشیدی که پرچمدار اسلام بوده و دستهایش را از دست می دهد قدرت حضرت را نشان دهم.

پدر نگارگری ایران گفت: بنابراین پرچم را طوری به تصویر کشیدم که چهره حضرت مشخص نشود و اثر پرچمدار حق را خلق کردم.

در تابلو معراج چهره پیامبر را پشت نشان دادم

وی همچنین درباره تابلو معراج نیز به نمایش ندادن چهره پیامبر اکرم (ص) اشاره کرد و گفت: تابلو معراج را طوری خلق کردم که حضرت پیغمبر (ص) را از پشت می‌بینید و حضرت با سرعت به بارگاه عرش نزدیک می‌شوند و این موضوع (بالا رفتن به عرش) در تابلو مسقر است.

دلم از بی‌توجهی به هنر اسلامی پر است

استاد فرشچیان که در طول بیش از هفت دهه به خلق اثر با ظرافت داستان وصف نشدنی اسلامی می‌پردازد، از نبود توجه به هنر اسلامی گلایه کرد و گفت: آنقدر دلم پر است که بغض می‌کنم از بی‌توجهی به هنر اسلامی که صورت می‌گیرد.

وی اظهار داشت: تاکنون به هر مسئول ،‌ وزیر و ... که مسئولیت پذیرفته نامه نوشتم که این مملکت به طراح احتیاح دارد و نیاز به تقویت هنرهای دینی – اسلامی دارد، اما متاسفانه این درخواست بنده برای توجه به هنر اسلامی در دست اندازهای بعضی اداره‌ها گیر می‌افتد و موضوع در دست کسانی قرار می‌گیرد که به کل معتقد به هنرهای دینی – مذهبی نیستند و به این شیوه کاری به جایی نمی رسد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری