کد خبر: 9813

معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران نسبت به نیت آمریکا و همپیمانان این کشور در برخورد با مسئله سوریه و مبارزه با تروریسم و داعش در منطقه تعارضات جدی را مشاهده می‌کند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «توسو کاسا یومورا» مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه ژاپن که به منظور رایزنی با مقامات کشورمان پیرامون روابط دو جانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به تهران سفر کرده با حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی با اشاره به روابط خوب و رو به گسترش دو کشور، نقش ایران در تحولات منطقه‌ای را مهم ارزیابی کرده و افزود: ژاپن به مشورت با جمهوری اسلامی ایران برای یافتن راه حل مناسب بحرانهای منطقه خاورمیانه اهتمام دارد.

مدیر کل سیاسی وزارت خارجه ژاپن بی ثباتی در منطقه خاورمیانه را تهدیدی برای جامعه جهانی دانست و گفت: کشورهای بحرانی منطقه خاورمیانه باید در جهت تأمین ثبات و امنیت شهروندان خود مورد حمایت قرار گیرند.

وی با تأکید بر ضرورت حل سیاسی بحران سوریه افزود: ژاپن به تلاشهای خود برای ارسال کمکهای انساندوستانه به کشورهای سوریه و لبنان ادامه خواهد داد.

یومورا با ابراز خرسندی از شکل گیری نیروهای ملی در استانهای مختلف عراق برای مقابله با تروریسم، بر لزوم تقویت دولت مرکزی و نیروهای مسلح در عراق تأکید کرد.

حسین امیرعبداللهیان در این دیدار خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران نسبت به نیت آمریکا و همپیمانان این کشور در برخورد با مسئله سوریه و مبارزه با تروریسم و داعش در منطقه تعارضات جدی را مشاهده می‌کند و متاسفانه آنها نمی‌خواهند از اشتباهات مکرر خود در سالهای گذشته درس بگیرند.

امیرعبداللهیان با تأکید بر اینکه هرگونه راه حل سیاسی باید دربرگیرنده واقعیت‌های جدید صحنه سوریه باشد، بر آمادگی کشورمان جهت کمک به روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه تأکید کرد.

وی اضافه کرد: حل سیاسی بحران سوریه تنها با در نظر گرفتن مولفه‌های مبارزه جدی و واقعی با تروریسم، ارسال کمکهای بین‌المللی انساندوستانه، تلاش برای بازگشت آوارگان به کشور و همچنین احترام به رأی مردم، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه امکانپذیر خواهد بود.

معاون عربی و آفریقایی وزارت امورخارجه کشورمان با تأکید بر اهمیت تقویت دولت عراق و ارتش این کشور اظهار داشت: دولت، ارتش و نیروهای مردمی عراق از ظرفیت حمایت همه جانبه از این کشور برخوردار بوده و حمایت کشورهای دوست از آنان ضروری است.

در این دیدار بر ضرورت استمرار رایزنی دو دولت در مسائل منطقه‌ای تأکید شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری