کد خبر: 9763

حسین مرعشی ضمن بیان انتقاداتی تند نسبت به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، از جلسه قریب‌الوقوع شورای مشورتی به منظور تصمیم‌گیری نهایی برای شیوه عملیاتی کردن سیاست‌های انتخاباتی خبر داد.

به گزارش قم خبر ، حسین مرعشی از اعضای شورای مشورتی اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد با بیان این‌که سیاست‌ها در کمیته سیاسی و کمیته استان‌های شورای مشورتی نهایی شده است، اظهار داشت: بعد از تاسوعا و عاشورا قرار است شورای مشورتی جلسه‌ای به ریاست آقای خاتمی برگزار کند و در این جلسه تصمیم‌های نهایی برای شیوه عملیاتی کردن سیاست‌های انتخاباتی گرفته شود.

وی افزود: البته در این جلسه قرار است آقایان صفدر حسینی و موسوی‌لاری گزارشاتی ارائه دهند که محور این گزارشات مجموعه‌ای از تدابیر و سیاست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان است که در نخستین جلسه بررسی و تصمیمات نهایی گرفته می‌شود. البته عملیاتی شدن سیاست‌های انتخاباتی بیشتر در حوزه‌های انتخابیه و توسط احزاب و شخصیت‌های معتبر انجام می‌شود و ما هم در مرکز سیاست‌ها و راهبردهای کلی را نهایی کرده‌ایم.

در کمیته راهبردی اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس دهم که به ریاست خاتمی تشکیل شده است، سید صفدر حسینی و سید عبدالواحد موسوی لاری به ترتیب مسئول هماهنگی با اصلاح‌طلبان و مسئول امور انتخاباتی استان‌ها هستند.

عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان گفت: البته این موضوع محدودیتی برای ما ایجاد نمی‌کند. ما معتقدیم که اصلاح کشور مسیری جز انتخابات ندارد و نبودن فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در انتخابات باعث کاهش حضور مردم می‌شود و کاهش حضور مردم هم باعث می‌شود تفکراتی که در جامعه اقلیت هستند بتوانند مدیریت اکثریت را بر عهده بگیرند که این ظلم به جامعه است.

مرعشی با بیان این‌که تکلیف ما با آقای جنتی روشن است، ابراز عقیده کرد: ایشان بسیاری از اصلاح‌طلبان را رد صلاحیت کرد، اما همه ملت ایران را که نمی‌تواند رد صلاحیت کند. اقیانوس بیکران ملت می‌جوشد و از دل آن شخصیت‌های جدید بیرون می‌آید. ما به اندازه کافی چهره‌ها و شخصیت‌های مختلف داریم، آقای جنتی هم ممکن است حریف تعدادی از شخصیت‌های شناخته‌شده جریان اصلاحات شود اما حریف مردم نخواهد شد.

وی در خصوص حضور ناطق‌نوری و رایزنی شورای مشورتی با وی تصریح کرد: آقای ناطق از سیاستمداران کارکشته و مورد اعتماد اصلاح‌طلبان و اصولگرایان است اما به معنای این نیست که قرار است آقای ناطق با اصلاح‌طلبان وارد ائتلاف شود.

عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان با بیان این‌که ما فکر می‌کنیم اصولگرایان با حضور آقای ناطق در انتخابات فعال شوند و از فضایی که دولت روحانی در کشور ایجاد کرده است استفاده کنند، اظهار داشت: ما دوست داریم که رقیب‌مان متحد و نیرومند وارد انتخابات شود، ما هم نیرومند وارد می‌شویم و هر نتیجه‌ای که داشته باشد انقلاب و نظام و مردم برنده باشند.

مرعشی در خصوص شکل‌گیری مثلث هاشمی، خاتمی و ناطق گفت: باید بگویم که این ائتلاف برای ارتقای سیاست در ایران و برای تشویق همه فعالان سیاسی در کشور است که همین الان هم وجود دارد و لازم نیست حتما در قالب یک جبهه فعالیت کنند. از نظر من ائتلاف بین این سه شخصیت برای انتخابات شکل نمی‌گیرد اما این سه شخصیت با هم تفاهم کامل دارند که انتخابات مجلس از اهمیت بالایی برخوردار است و باید از نیروهای لایق و با کفایت در این مجلس استفاده شود. در این موارد بین این سه شخصیت همدلی ویژه‌ای وجود دارد.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با گروه‌های اعتدالگرای نزدیک به دولت برای انتخابات مجلس تصریح کرد: بین دولت و اصلاح‌طلبان جدایی وجود ندارد. ممکن است در دسته‌بندی‌های سیاسی کشور جدایی‌هایی بین یاران آقای روحانی و اصلاح‌طلبان وجود داشته باشد اما در میان عموم مردم و مخاطبان اجتماعی، دولت و اصلاح‌طلبان مخاطبان مشترکی دارند و من جدایی را احساس نمی‌کنم.

عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان با بیان این‌که مردم ایران با جمهوری اسلامی مشکلی ندارند اما با تفکرات افراطی و غیر معقول مشکل دارند، ابراز عقیده کرد: اگر قرار بر این باشد که آقای جنتی به جای ۷۵ میلیون مردم ایران تصمیم بگیرد مردم این موضوع را انحراف می‌دانند و در مقابل انحراف هم می‌ایستند.

مرعشی ادامه داد: تا زمانی‌که اصلاح‌طلبان، آقایان هاشمی، خاتمی و روحانی با مردم باشند و مردم را درک کنند و برای مردم دلسوزی کنند و حرف مردم را بزنند، پشتوانه محکمی خواهند داشت و با این پشتوانه نه آقای جنتی و نه هیچ‌کس دیگری حریف‌شان نخواهد شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری