کد خبر: 9575

وبگاه اینترنتی «دیپلمات» گزارش کرد سیاست‌های داخلی و بین‌المللی، احتمال شکست مذاکرات راه‌حل جامع هسته‌ای ایران و ۱+۵ را افزایش داده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، مذاکرات در جریان ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای در برابر یک چشم‌انداز کاملاً متفاوت از سال گذشته که توافق موقت تاریخی حاصل آمد، در حال انجام است. سال گذشته، کریمه هنوز به روسیه نپیوسته بود، داعش به یک تهدید امنیتی تبدیل نشده بود. امضاکنندگان توافقنامه هسته‌ای ژنو در خصوص امکان رسیدن به توافق جامع هسته‌ای در کمتر از ۶ ماه امیدوار و خوشبین بودند.

پایگاه اینترنتی دیپلمات ادامه داد، اما شکاف‌ها در تلاش‌های دیپلماتیک خیلی سریع شکل گرفت و به محض تمدید مذاکرات برای یک دوره ۴ ماهه در ژوئن ۲۰۱۴، درگیری‌های گسترده‌ای بین اسرائیل و حماس رخ داد و تلاش‌های چندین ماهه «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در استفاده از دیپلماسی به منظور احیای مذاکرات سازش بین صهیونیست‌ها و فلسطینیان به هدر رفت.

این گزارش سپس ادامه داد که امروز، انگیزه ایران برای تسکین دادن به قدرت‌های جهان ظاهراً کاهش یافته است و اگر غرب انعطاف کافی از خود نشان ندهد، احتمالاً تهران حاضر نمی‌شود برای رسیدن به توافق، مصالحه کند، بنابراین هم عوامل داخلی و هم عوامل خارجی ممکن است به شکست مذاکرات هسته‌ای بیانجامد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری